Domů     Edison vs. Tesla: Válka proudů neprobíhala v rukavičkách
Edison vs. Tesla: Válka proudů neprobíhala v rukavičkách
28.2.2025
pixabay

Thomas Alva Edison a Nikola Tesla – dva nejgeniálnější vynálezci druhé poloviny 19. století. Dva mozky, jejichž mysli patřily vědě. Dva muži, jejichž životní dráhy se musely protnout, ačkoliv mezi nimi ležel celý oceán. A jejich souboj navždy změnil svět.

19. století přineslo Evropě a Americe neuvěřitelně rychlý hospodářský a technologický růst. Obzvláště na poli vědy došlo k nespočtu průlomových objevů, většinu úzce spjatých s elektřinou. Mnohdy proto bývá toto století také nazýváno stoletím elektřiny.

Nejvýrazněji se za její využití a masové rozšíření zasloužili Thomas A. Edison, preferující stejnosměrný proud, a Nikola Tesla, který rozklíčoval, jak využívat proud střídavý.

Čaroděj z Menlo Parku

Již ve třiceti letech byl Thomas Alva Edison nejznámějším vynálezcem na planetě. V tu dobu měl již na kontě velké množství vynálezů, které dokázal úspěšně propagovat a prodat.

Díky tomu měl dostatek prostředků, aby založil množství firem a laboratoří, kam si osobně vybíral nejšikovnější a nejtalentovanější zaměstnance. Nejznámější byla laboratoř v Menlo Parku.

Zde se také pokoušel o sestrojení žárovky, která by nahradila hojně rozšířené plynové lampy.

19. století přineslo Evropě a Americe neuvěřitelně rychlý hospodářský a technologický růst. Obzvláště na poli vědy došlo k nespočtu průlomových objevů, většinu úzce spjatých s elektřinou.
19. století přineslo Evropě a Americe neuvěřitelně rychlý hospodářský a technologický růst. Obzvláště na poli vědy došlo k nespočtu průlomových objevů, většinu úzce spjatých s elektřinou.

Víte že…

Ačkoliv před Edisonem nezávisle na sobě vytvořilo žárovku na 20 jiných vynálezců, byl to až Edison, který si ji nechal patentovat a úspěšně ji přivedl na trh.

První elektrárna na světě

Aby ale tento vynález rozšířil, bylo třeba dodat lidem elektrickou energii. Znamenalo to, že musel navrhnout a vytvořit zcela nové průmyslové odvětví.

Roku 1882 tak spatřila světlo světa první elektrárna, kterou nechal vystavět v New Yorku, a během dvou let vyrostlo osmnáct dalších elektráren. Ovšem žádná z nich nedokázala dostat elektřinu dál než do vzdálenosti jednoho kilometru.

Navíc se musely stavět v hustě obydlených městech, aby se investice do jejich výstavby vůbec vyplatily.

Nekonvenční představy

Edison nebyl jediný, kdo se pokoušel vyřešit problém elektřiny. V jednom z jeho závodů na okraji Paříže si se stejným problémem lámal hlavu další geniální mozek. Byl jím mladý student Nikola Tesla.

Ačkoliv svět již využíval usměrněný stejnosměrný proud, Tesla chtěl využít přirozeně střídavý proud, který vzniká v generátoru. Střídavý proud je totiž silnější a efektivnější, ale dosud nikdo tento problém nedokázal vyřešit.

Po několika letech bádání se mu konečně podařilo zdokonalit svůj vlastní vynález, motor na střídavý proud, a rozhodl se ukázat ho světu. Odjel proto do Ameriky, aby ho osobně představil Edisonovi.

Prvotní konflikt

Edison si chtěl troufalého mladíka nejprve vyzkoušet a svěřil mu složitý úkol – opravu poruchového generátoru. Tesla úkol splnil bez sebemenších potíží, a zajistil si tak Edisonovu pozornost.

Proto dostal další nabídku, tentokrát za 50 tisíc dolarů – vylepšit stávající systém stejnosměrného proudu, aby byl efektivnější. Edison sám si s tím totiž nevěděl rady. Tesla úkol přijal a opravdu systém vylepšil, ovšem za použití střídavého proudu.

Když se šel přihlásit o svou odměnu, zaskočený Edison se mu vysmál, že nerozumí americkému humoru, a odmítl mu zaplatit. Rozzlobený Tesla proto okamžitě firmu opustil a válka proudů byla zažehnuta.

Podpora nejvlivnějšího magnáta

Zatímco Edisonova společnost prosperovala a dodávala proud největším průmyslovým firmám, Tesla se protloukal jako nezaměstnaný. Občas dokonce pomáhal při výkopech pro kabely svého konkurenta.

Nakonec narazil na člověka, který mu domluvil schůzku se svým vlivným přítelem. Tím byl nejbohatší muž Ameriky, vlivný průmyslník George Westinghouse. V elektrifikaci světa viděl velký potenciál a Tesla ho dokázal přesvědčit o efektivitě svého vynálezu.

Byl totiž velmi dobrý ve srozumitelných ukázkách toho, jaké možnosti využití skrývá technologie, na které pracuje. Westinghouse se zavázal uhradit za Teslu licenční poplatky a vyplácet mu štědrá procenta ze zisku.

„Rozsvítím celý svět“

S pomocí stále se zvyšujícího počtu investorů mohl Tesla brzy otevřít svou první laboratoř. Stále hledal způsoby, jak střídavý proud posílit a „rozsvítit svět“. Postupně rozšiřoval svůj systém střídavého proudu mimo velká města a byl neuvěřitelně úspěšný.

V roce 1888 už Edisonův systém přestával zvládat uspokojovat poptávku, přesto se ho Edison odmítal vzdát. V tomto novém průmyslovém odvětví totiž veškerá elektrifikace fungovala na jeho patentech a vynálezech.

Navíc, i přes svou vizionářskou povahu, nedokázal měnit názory, ve kterých se utvrdil.

Již ve třiceti letech byl Thomas Alva Edison nejznámějším vynálezcem na planetě
Již ve třiceti letech byl Thomas Alva Edison nejznámějším vynálezcem na planetě

Každá válka má své oběti

Jelikož Edison cítil, že mu začíná ujíždět vlak, uchýlil se k až mafiánským způsobům, aby čím dál populárnějšího Teslu poškodil.

Veřejně rozhlašoval, že je střídavý proud nevyzkoušený a životu nebezpečný, kdežto stejnosměrný ozkoušený proud bezpečně dodává energii do domácností a nikoho neohrožuje na životě.

Časem se nebál stupňovat svá prohlášení a podpořit je veřejnými prezentacemi, při kterých střídavým proudem před zraky publika zabíjel zvířata.

Vrcholem bylo, když i přes hlasité protesty Westinghouse došlo k první popravě na elektrickém křesle právě za pomoci střídavého proudu.

Edison naoko tvrdil, že půjde o rychlou a bezbolestnou smrt, kdežto odsouzený vězeň několik minut strašlivě trpěl a přihlížející s křikem a zvracením protestovali, než opravdu zemřel.

Drtivá porážka

I přes nepříznivou reklamu byl Tesla spolu s Westinghousem stále populárnější a zakázky se mu jen hrnuly. V roce 1893 společnost Westinghouse vysoutěžila zakázku na rozsvícení světové výstavy v Chicagu.

Lidé byli uchváceni září světel a Tesla definitivně přesvědčil svět, že střídavý proud nepředstavuje žádné riziko. Poslední rozhodující bitvou, která rozhodla válku, se stala zakázka o zajištění elektřiny pro elektrárnu v blízkosti Niagarských vodopádů.

Válka proudů tak měla svého vítěze. Edison se stáhl z oboru a postupně se začal se věnovat zušlechťování železné rudy. Společnost Westinghouse však i přes ohromný úspěch upadala do finančních problémů.

Tesla, který zůstal ponořený ve svých výzkumech, se proto vzdal veškerých výnosů ze svých patentů, aby Westinghouse zachránil. Místo užívání si výsledků své tvrdé práce strávil zbytek života po levných hotelech.

Jeho práce však určila další pokračování světa a umožnila vzniknout mnoha zásadním objevům.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.history.com, www.scientificamerican.com
Pixabay
Související články
Věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz