Domů     Smrt v kouři a hluku. Střelný prach změnil pravidla válek
Smrt v kouři a hluku. Střelný prach změnil pravidla válek
28.2.2025
pixabay

Je jen málo objevů, které se jako červená nitka táhnou napříč historií od prvních staletí našeho letopočtu až do současnosti. Jednou z těchto bavlnek, silně vetkaných do naší minulosti, je právě střelný prach.

Použití našel při obřadech, rozličných bojích a válkách, ale i ve stavebnictví. Bez nadsázky můžeme říct, že jeho objev a použití navždy změnily pravidla válek a pomohly stvořit svět v podobě, v jaké ho dnes známe.

Starověká Čína byla a dodnes je nesmírně zajímavá a kulturně velmi vyspělá země. Lidstvu přinesla mnohé objevy, které se zásadním způsobem podepsaly na jeho budoucím vývoji.

Za všechny můžeme uvést například papír, bez kterého si nedovedeme představit ani jeden den. Nejinak tomu bylo se střelným prachem. Sice ho neužíváme jako věc denní potřeby, ale jeho objev změnil takřka vše. Ovšem Číňané nebyli jediní, kdo má na tomto objevu své zásluhy.

Kdysi dávno na dalekém Východě

Kdy přesně byl střelný prach objeven, se už asi nikdy nedozvíme. Rozhodně se ale nejednalo o náhlý vynález.

Z historických pramenů se můžeme dočíst, že už během prvního století našeho letopočtu používali starověcí Číňané ledek, což je jedna z hlavních složek při výrobě střelného prachu, k různým lékařským ošetřením.

Pravděpodobně se bílý prášek nasypal na ránu, zapálil a ránu vypálil. Avšak teprve ve 3. století při oslavách Nového roku plnili lidé bambusové tyče černým práškem a házeli je do ohně.

Následné hlasité výbuchy a stoupající dým měl ochránit přihlížející před zlými duchy. Přesto ani jedno z těchto období nepovažujeme za dobu jeho skutečného vzniku.

Starověcí Číňané nebyli jedinými objeviteli střelného prachu. V Evropě jím byl prý mnich Berthold Schwartz z německého Freiburgu.
Starověcí Číňané nebyli jedinými objeviteli střelného prachu. V Evropě jím byl prý mnich Berthold Schwartz z německého Freiburgu.

Od nápoje nesmrtelnosti k ohnivým plamenům

Už dříve existovaly jiné výbušné směsi, rozhodně však nebyly tak účinné. Mohlo by se proto zdát, že k vynálezu střelného prachu vedly dlouhé hodiny bádání na popud vojevůdců. Jenže jak už to tak častokrát bývá, cílem badatelů bylo něco úplně jiného.

Tehdejší čínští alchymisté se patrně pokoušeli vytvořit elixír mládí, či snad nápoj nesmrtelnosti, a proměnit jiné prvky ve zlato. Podle našich zkušeností z dětství bychom řekli, že museli objevit slivovici, vynalezli však něco mnohem silnějšího.

K těmto prvotním objevům střelného prachu docházelo někdy během 7.–9. století, první písemná zmínka je však datována do půlky 9. století. Autor v ní popisuje vzhled střelného prachu a zároveň varuje před jeho hořlavostí.

První vojenské využití

O střelný prach se brzy začala zajímat armáda. Fakt, že se jednalo o látku jednoduchou na výrobu, kdy bylo třeba pouze smíchat ledek, síru a dřevěné uhlí v tom správném poměru, atraktivitu nového objevu jen zvyšovalo.

Nemyslete si však, že si ho dokázal kdokoliv vyrobit doma na koleni. Tajemství správného poměru bylo přísně střežené a znali ho pouze vyvolení učenci.

A ačkoliv byl samotný střelný prach účinný, nebyly dostatečně účinné první střelné zbraně, do kterých se plnil. Při jejich použití se proto jednalo hlavně o psychologický efekt zbraně, která na bojišti působila jako zjevení z pekla.

Zákaz vývozu

Kromě utajovaného postupu výroby došlo velmi brzy i k zákazu vyvážení střelných zbraní mimo zemi.

Protože si byla Čína velmi dobře vědoma svého výsadního postavění na poli moderních vojenských zbraní a dosavadní bezpečností opatření se jí nezdála dostatečná, během 11. století došlo také k zákazu vyvážení síry a ledku.

Během 13. století si však střelný prach postupně našel cestu do Evropy i zbytku světa a mimo jiné přispěl k postupnému zániku rytířů jako nejelitnějších středověkých bojovníků.

Opravdový zlom nastal v 15. století, kdy došlo k plnému pochopení potenciálu střelného prachu.
Opravdový zlom nastal v 15. století, kdy došlo k plnému pochopení potenciálu střelného prachu.

Zlom přišel z českých zemí

Opravdový zlom nastal v 15. století, kdy došlo k plnému pochopení potenciálu střelného prachu. První spolehlivě doložitelné důkazy o výrobnách střelného prachu a použití palných zbraní s dostatečným účinkem pocházejí z našeho území.

Ve velkém je začali používat husité v čele s Janem Žižkou. Při mnohých konfliktech využívali nové zbraně k zastavení a doražení útočící pěchoty a jízdy a rychlejšímu dobývání hradů.

Ze vzdáleností, kde byl efekt luků a kuší minimální, mohli bořit brány, hradby a ochromit útočníka kakofonií ran, výbuchů a explozí, na které do té doby nikdo nebyl připraven.

Vývoj směřuje neustále kupředu

Problémem střelného prachu byl obrovský a štiplavý dým, který se po zapálení uvolňoval. Roku 1887 si s tím poradil Alfred Nobel, který si nechal patentovat bezdýmý střelný prach s názvem ballistit.

Díky svým lepším vlastnostem postupně nahradil původní střelný prach. Stále však nachází uplatnění v zábavní pyrotechnice, kde je jeho mechanická stálost a snadná iniciace výbuchu jasnou předností.

Dalším místem, kde se nadále občas používá jako levná trhavina, je při práci v lomech a při dalších odstřelovacích pracích.

Ačkoliv tedy dnes považujeme střelný prach za obyčejnou a málo účinnou explozivní látku, přinesl během historie smrt tisícům mužů a silně se podepsal na vzhledu dnešního světa.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: Pixabay, FOTO 2: Shutterstok, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Každodenní život obyvatel Incké říše
Ponořte se do fascinující historie jedné z největších předkolumbovských říší amerického kontinentu. Odhalte tajemství původu Inků, pronikněte do struktury jejich společnosti a seznamte se s morálním kodexem, který ovlivňoval každodenní život deseti milionů obyvatel rozlehlé říše v Andách. Jak vypadal jejich den, co jedli a jakou roli hrála práce v jejich životě? Patrně největší indiánská […]
Historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
reklama
věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
věda a technika
Pavouci, želvy a superplameny: Jak zvířata a oheň mění vesmírné mise
Pavouci tkající sítě ve stavu beztíže, želvy obíhající Měsíc a tajemné „chladné plameny“ – vesmírné experimenty se zvířaty a ohněm odhalují překvapivé jevy. Co se naučili vědci z těchto neobvyklých pokusů a jak to ovlivní budoucí kolonizaci Marsu? Pavouci ve vesmíru V roce 2011 vyslali vědci na ISS dva pavouky druhu nefila kyjonohá, aby zjistili, […]
Od prvních 3D filmů po Apple Vision Pro: Jak virtuální realita dobývá svět
Virtuální realita není novinkou posledních let – její kořeny sahají až do 20. let minulého století. Jak se z primitivních zařízení stala technologie, která mění zábavu, medicínu i vzdělávání? A proč jsou nové 3D brýle od Applu považovány za revoluci? První kroky do virtuálního světa Ačkoliv by se mohlo zdát, že technologie využívaná k vytvoření […]
Ptakopysk a korovec: Nečekaní jedovatí savci a plazi
Vypadají roztomile nebo neškodně, ale jejich jed vás může vyřadit na měsíce. Objevte fascinující svět ptakopyska podivného a korovce jedovatého – tvorů, kteří dokazují, že jed nemají jen hadi a pavouci. Má velký plochý čenich, který vypadá jako zobák, silnou kůži pokrytou hnědou srstí, široký plochý ocas a drápy s plovacími blánami. Je to sice […]
Letadlo těžší než vzduch
Už nejstarší mýty vypráví o létání. S křídly to zkouší už Ikaros, který ale vyletí příliš blízko slunci, jež jej spálí. Křídla se i v průběhu středověku a novověku staví z peří, ale i z jiných materiálů, a odvážní vynálezci s nimi skáčou z věží a pod věžemi si lámou nohy. I Leonardo da Vinci (1452–1519) propadne létání a navrhne hned […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz