Domů     Budoucnost lidstva: Jak budeme vypadat za 100 000 let?  
Budoucnost lidstva: Jak budeme vypadat za 100 000 let?  
12.6.2019

Člověk se za dobu své existence neustále přizpůsoboval klimatickým podmínkám, které způsobily i změny jeho vzhledu. Tento proces stále pokračuje a bude se dít i v budoucnosti. Jaké znaky bude člověk vykazovat za 20 000, 100 000 nebo 50 000 000 let?

Před 800 000 lety prošel vzhled člověka vlivem prudkých klimatických zvratů výraznými fyzickými změnami. Lidem se ztrojnásobila velikost mozku a lebky, zvýšilo se čelo.

Změnila se i naše kostra, která už není tolik robustní, jelikož nepotřebujeme přežít v drsné přírodě a lovit zvěř, abychom se uživili. V budoucnu tak můžeme očekávat další vývoj způsobený jednak přírodou, ale také genetickou manipulací.

Nové výzkumy

Americký grafik Nikolaj Lamm a hongkongský genetik Alan Kwan z Washingtonské univerzity vytvořili scénář, jak se bude člověk vyvíjet v příštích desítkách tisíc let.

Ve své předpovědi ale neberou v úvahu možné genetické úpravy, které by vzhled člověka posunuly úplně jiným směrem. Kwan je přesvědčen, že se lidská těla začnou měnit a přizpůsobovat během osidlování planet dále od Slunce.

Život na nových planetách

Kvůli nedostatku světla se lidem vyvinou větší oči s tlustšími víčky. Menší gravitace zase způsobí návrat k výraznějším nadočnicovým obloukům, jaké měli neandertálci.

Kvůli nižšímu tlaku a umělé atmosféře nově osídlených planet se budou zvětšovat i nosní dírky.

„Život v nižší gravitaci navíc oslabí naše svaly. Kvůli ochraně před ultrafialovými paprsky získáme tmavší pleť,“ vysvětluje Lamm.

Lidé budoucnosti se budou mít také hustší vlasovou pokrývku v důsledku potřeby vyrovnání možných větších tepelných ztrát u větších hlav.

V budoucnosti možná budeme moci osidlovat i jiné planety.
V budoucnosti možná budeme moci osidlovat i jiné planety.

Je možný život na Marsu?

Lidstvo se už teď pokouší o vývoj technologií, které by umožňovaly kolonizace nových planet.

V úvahu připadá planeta Mars, plánované první pokusy o její osídlení se pojí s rokem 2034. Na rudou planetu totiž přichází o 2/3 méně slunečního světla než na Zemi a gravitace na Marsu dosahuje hodnoty pouhých 38 % té zemské. S nižší gravitací by mělo lidské tělo více růst.

Přirozeně rosteme

Výšku ale nemusí určovat pouhá gravitace. Už na Zemi se člověk neustále zvyšuje. Ještě v roce 1880 činila průměrná výška Američana jen 170 cm, dnes měří v průměru 178 cm. Je tedy teoreticky možné, že tento trend bude pokračovat i v budoucnosti.

Kromě naší vnější schránky se ale změní i vnitřek těla. Už v současné době se experti pokoušejí kombinovat geny, díky kterým by se naše tělo mělo stát odolnějším vůči obyčejným, ale i smrtelným nemocem.

Předpokládá se, že „už“ za tisíc let vědci tuto technologii dotáhnou k dokonalosti a genové inženýrství bude mít na vývoj člověka obrovský vliv.

Oči se budou lidem přizpůsobovat a zvětšovat.
Oči se budou lidem přizpůsobovat a zvětšovat.

Jak je to vlastně s mozkem?

Jak už víme, velikost lidského mozku a lebky se během let neustále zvětšovala. Podle vědců se lidem od dob středověku rozšířilo čelo a zvětšil mozek. Existují ale jiné výzkumy, které tvrdí, že se naše mozkovna v posledních 2000 až 3000 letech zmenšila.

Jedním dechem ale vědci argumentují tím, že mozek dnes pracuje efektivněji. Tuto hypotézu potvrzují i neurologové, kteří připisují zmenšení mozku více zvrásnělé šedé kůře mozkové.

A co inteligence?

Vědci se také obávají, že inteligence celkově u lidstva už neporoste a dosáhne velmi brzy svého maxima. Na řadu pak přijdou technologické vychytávky, které nás učiní schopnějšími ve chvíli, když už příroda nebude stačit.

Orgány nebo končetiny tak nebude problém nahradit novou a lepší technologií. Podle vědců se lidstvo kvůli tomu rozdělí na dva neslučitelné tábory.

Ti bohatí budou krásní, zdraví a budou dlouho žít, zatímco chudí zůstanou odkázáni pouze na to, co jim nadělila příroda.

Inteligence lidí se v dějinách zvyšovala. V budoucnosti ale k rapidnímu nárůstu nedojde.
Inteligence lidí se v dějinách zvyšovala. V budoucnosti ale k rapidnímu nárůstu nedojde.

Zmenšení zubů

Evoluce se nevyhne ani ústní dutině. Již v současnosti jsou osmičky přebytečné a jen nám přidělávají problémy, jejich růst úplně ustane. Ostatní zuby se budou dál zmenšovat a za 100 000 let budou menší o polovinu.

A to z důvodu, že už nebudeme muset hryzat, trhat a žvýkat potravu. Zmenší se také čelisti.

Čtyři prsty u nohou

I naše končetiny projdou významnou změnou. V minulosti, než se člověk nepřímil, sloužily nohy hlavně k lezení, šplhání a udržení rovnováhy ve větvích stromů. Jak jsme v průběhu evoluce pomalu slézali ze stromů, naše prsty na nohou se zmenšily do dnešní podoby.

Při chůzi je pro udržení rovnováhy důležitý palec, nikoli malíček. A je tedy pravděpodobné, že o něj za několik tisíc let přijdeme. Něco podobného se stalo během evoluce koní – i ti mívali kdysi tři prsty.

Jako dnešní Brazilci

Lidé se v budoucnosti navíc nebudou tolik odlišovat jako dnes. Pokožka bude v průměru tmavší kvůli ultrafialovému záření. Proto budou blonďaté a zrzavé vlasy raritou, stejně tak i modré oči. Zmizí lidské pihy.

Podle nynějších odhadů bychom obecně mohli vypadat zhruba jako dnešní obyvatelé Brazílie.

Jak budeme vypadat za 20 000 let?

větší hlava a mírně širší čelo

implantované miniaturní zařízení, které bude spolupracovat se speciálními čočkami. Ty budou fungovat místo dnešních telefonů a počítačů.

Jak budeme vypadat za 60 000 let?

rodiče si budou moci zvolit určité rysy jejich dítěte, třeba barvu očí nebo vlasů

oči i hlavy budou větší

větší pigmentace kůže

Jak budeme vypadat za 100 000 let?

větší hlava

více pigmentovaná kůže – ta zmírní negativní dopady škodlivého UV záření

větší oči – ty se budou muset přizpůsobit tmavému prostředí. Navíc se naučí mrkat do stran.

silnější víčka nebo nadočnicový oblouk – zmírní dopady nízké nebo žádné gravitace

ztráta malíčků na nohou

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív