Skip to content

Budoucnost lidstva: Jak budeme vypadat za 100 000 let?  

Člověk se za dobu své existence neustále přizpůsoboval klimatickým podmínkám, které způsobily i změny jeho vzhledu. Tento proces stále pokračuje a bude se dít i v budoucnosti. Jaké znaky bude člověk vykazovat za 20 000, 100 000 nebo 50 000 000 let?

Před 800 000 lety prošel vzhled člověka vlivem prudkých klimatických zvratů výraznými fyzickými změnami. Lidem se ztrojnásobila velikost mozku a lebky, zvýšilo se čelo. Změnila se i naše kostra, která už není tolik robustní, jelikož nepotřebujeme přežít v drsné přírodě a lovit zvěř, abychom se uživili.

V budoucnu tak můžeme očekávat další vývoj způsobený jednak přírodou, ale také genetickou manipulací.

Nové výzkumy

Americký grafik Nikolaj Lamm a hongkongský genetik Alan Kwan z Washingtonské univerzity vytvořili scénář, jak se bude člověk vyvíjet v příštích desítkách tisíc let. Ve své předpovědi ale neberou v úvahu možné genetické úpravy, které by vzhled člověka posunuly úplně jiným směrem.

Kwan je přesvědčen, že se lidská těla začnou měnit a přizpůsobovat během osidlování planet dále od Slunce.

Život na nových planetách

Kvůli nedostatku světla se lidem vyvinou větší oči s tlustšími víčky. Menší gravitace zase způsobí návrat k výraznějším nadočnicovým obloukům, jaké měli neandertálci. Kvůli nižšímu tlaku a umělé atmosféře nově osídlených planet se budou zvětšovat i nosní dírky.

„Život v nižší gravitaci navíc oslabí naše svaly. Kvůli ochraně před ultrafialovými paprsky získáme tmavší pleť,“ vysvětluje Lamm. Lidé budoucnosti se budou mít také hustší vlasovou pokrývku v důsledku potřeby vyrovnání možných větších tepelných ztrát u větších hlav.

V budoucnosti možná budeme moci osidlovat i jiné planety.

Je možný život na Marsu?

Lidstvo se už teď pokouší o vývoj technologií, které by umožňovaly kolonizace nových planet. V úvahu připadá planeta Mars, plánované první pokusy o její osídlení se pojí s rokem 2034. Na rudou planetu totiž přichází o 2/3 méně slunečního světla než na Zemi a gravitace na Marsu dosahuje hodnoty pouhých 38 % té zemské.

S nižší gravitací by mělo lidské tělo více růst.

Přirozeně rosteme

Výšku ale nemusí určovat pouhá gravitace. Už na Zemi se člověk neustále zvyšuje. Ještě v roce 1880 činila průměrná výška Američana jen 170 cm, dnes měří v průměru 178 cm. Je tedy teoreticky možné, že tento trend bude pokračovat i v budoucnosti.

Kromě naší vnější schránky se ale změní i vnitřek těla. Už v současné době se experti pokoušejí kombinovat geny, díky kterým by se naše tělo mělo stát odolnějším vůči obyčejným, ale i smrtelným nemocem.

Předpokládá se, že „už“ za tisíc let vědci tuto technologii dotáhnou k dokonalosti a genové inženýrství bude mít na vývoj člověka obrovský vliv.

Oči se budou lidem přizpůsobovat a zvětšovat.

Jak je to vlastně s mozkem?

Jak už víme, velikost lidského mozku a lebky se během let neustále zvětšovala. Podle vědců se lidem od dob středověku rozšířilo čelo a zvětšil mozek. Existují ale jiné výzkumy, které tvrdí, že se naše mozkovna v posledních 2000 až 3000 letech zmenšila.

Jedním dechem ale vědci argumentují tím, že mozek dnes pracuje efektivněji. Tuto hypotézu potvrzují i neurologové, kteří připisují zmenšení mozku více zvrásnělé šedé kůře mozkové.

A co inteligence?

Vědci se také obávají, že inteligence celkově u lidstva už neporoste a dosáhne velmi brzy svého maxima. Na řadu pak přijdou technologické vychytávky, které nás učiní schopnějšími ve chvíli, když už příroda nebude stačit.

Orgány nebo končetiny tak nebude problém nahradit novou a lepší technologií. Podle vědců se lidstvo kvůli tomu rozdělí na dva neslučitelné tábory. Ti bohatí budou krásní, zdraví a budou dlouho žít, zatímco chudí zůstanou odkázáni pouze na to, co jim nadělila příroda.

Inteligence lidí se v dějinách zvyšovala. V budoucnosti ale k rapidnímu nárůstu nedojde.

Zmenšení zubů

Evoluce se nevyhne ani ústní dutině. Již v současnosti jsou osmičky přebytečné a jen nám přidělávají problémy, jejich růst úplně ustane. Ostatní zuby se budou dál zmenšovat a za 100 000 let budou menší o polovinu.

A to z důvodu, že už nebudeme muset hryzat, trhat a žvýkat potravu. Zmenší se také čelisti.

Čtyři prsty u nohou

I naše končetiny projdou významnou změnou. V minulosti, než se člověk nepřímil, sloužily nohy hlavně k lezení, šplhání a udržení rovnováhy ve větvích stromů. Jak jsme v průběhu evoluce pomalu slézali ze stromů, naše prsty na nohou se zmenšily do dnešní podoby.

Při chůzi je pro udržení rovnováhy důležitý palec, nikoli malíček. A je tedy pravděpodobné, že o něj za několik tisíc let přijdeme. Něco podobného se stalo během evoluce koní – i ti mívali kdysi tři prsty.

Jako dnešní Brazilci

Lidé se v budoucnosti navíc nebudou tolik odlišovat jako dnes. Pokožka bude v průměru tmavší kvůli ultrafialovému záření. Proto budou blonďaté a zrzavé vlasy raritou, stejně tak i modré oči. Zmizí lidské pihy.

Podle nynějších odhadů bychom obecně mohli vypadat zhruba jako dnešní obyvatelé Brazílie.

Jak budeme vypadat za 20 000 let?

větší hlava a mírně širší čelo implantované miniaturní zařízení, které bude spolupracovat se speciálními čočkami. Ty budou fungovat místo dnešních telefonů a počítačů.

Jak budeme vypadat za 60 000 let?

rodiče si budou moci zvolit určité rysy jejich dítěte, třeba barvu očí nebo vlasů oči i hlavy budou větší větší pigmentace kůže

Jak budeme vypadat za 100 000 let?

větší hlava více pigmentovaná kůže – ta zmírní negativní dopady škodlivého UV záření větší oči – ty se budou muset přizpůsobit tmavému prostředí. Navíc se naučí mrkat do stran. silnější víčka nebo nadočnicový oblouk – zmírní dopady nízké nebo žádné gravitace ztráta malíčků na nohou

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lucie Borhyová: Třetí dítě? Asi bude!
nasehvezdy.cz

Lucie Borhyová: Třetí dítě?...

Zatímco mnohé jiné celebrity se z nynějšího...
Lipno plnými doušky: Novinky pro letošní rok
epochanacestach.cz

Lipno plnými doušky: Novinky...

Rodinný skiareál Lipno pro...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Zimní péče o vlasy
nasehvezdy.cz

Zimní péče o vlasy

Tvoří se vám lupy? Svědí vás pokožka hlavy?...