Skip to content

Pilulka pro pány: Budou muži polykat hormonální antikoncepci?

V 16. století objeví lidstvo prezervativ. Pokud nepočítáme sterilizaci, pak jsme od té doby nepřišli na žádnou jinou efektivní a dostupnou formu antikoncepce pro muže. To se ale brzy může změnit. A možná k tomu přispěje Bill Gates.

Každý rok přijde na světě do jiného stavu 40 procent žen neplánovaně. Jen v USA se provede 1 milion potratů. Ročně. Jednou z cest, jak z toho ven, je lepší ochrana, a sice pro muže. První orální antikoncepce před 60 lety zažehne revoluci v hnutí za ženská práva.

Dnes mají ženy na výběr z více než 12 metod, jak se chránit před nechtěným početím. Co mají muži? Možnosti dvě. Jednu tradiční latexovou, s kořeny už ve starém Egyptě, druhou drastickou, spočívající v nevratné vasektomii.

Tak to ale nemusí zůstat. Loňský rok věnuje Nadace Billa a Melindy Gatesových skotské univerzitě v Dundee 929 585 dolarů v naději na průlom v honbě za „mužskou pilulkou“.

Potíž s muži

Pilulka pro ženy se stane přes noc hitem. Kontrolu nad těhotenstvím dostanou do vlastních rukou. Poprvé v historii. Už tehdy započne sháňka po variantě pro muže. Zkouší se to s hormony i steroidy. Jenže bez úspěchu.

Zklamání se vrší, pokusy řídnou a snaha chabne.

„Výzkum týkající se antikoncepce pro muže byste mohli sepsat na poštovní známku,“ říká profesor Chris Barratt ze skotské Dundee University. A často jsou z toho obviňováni samotní muži. „Děláte si legraci? Nemůžu se na něj spolehnout ani v tom, že vynese odpadky,“ zpochybňují některé ženy disciplinovanost svých protějšků. Další si myslí, že muži o takovou formu ochrany nestojí.

Opak je ale pravdou. Podle výzkumu WHO by až 83 procent mužů na světě bylo ochotno užívat hormonální metody. Tak kde je problém? V biologii.

Nadace Billa a Melindy Gatesových se angažují i ve financování mužské varianty ochrany před početím.

Potíž s jejich testosteronem

Při ovulaci produkují ženy jedno nebo dvě vajíčka za měsíc,“ vysvětluje profesorka Stephanie Pageová z Washingtonské univerzity. „Muži produkují 1000 spermií za sekundu. Takže pokaždé, když ejakulují, je zde 15-100 milionů spermií.“

I kdyby se zbavili poloviny, stále zůstanou plodní. Aby antikoncepce fungovala, je třeba dostat se na úroveň jednoho procenta normálních hodnot. Odstavit mužský reprodukční systém a udržet jeho majitele zdravého, je nejen obtížné, ale i neuvěřitelně riskantní.

Když se u mužů potlačí produkce testosteronu, přestanou sice vyrábět spermie, nedostatek hormonu ovšem způsobí také úbytek svalstva, snížené libido nebo nárůst váhy.

Stojí to za to?

Přesto existuje nadějný výzkum. Želízko v ohni se jmenuje dimethandrolone undekanoát, říká se mu DMAU – nová potenciální pilulka pro muže. Obsahuje ženský hormon progestin a mužský androgen. Progestin blokuje produkci spermií, androgen udržuje všechny ostatní funkce těla v normálu, tak zůstává zachována energie i libido.

Jde o hlavní krok kupředu ve vývoji mužské pilulky,“ říká profesorka Pageová. Vědci se dušují, že z krátkodobého hlediska je bezpečný, současně ale přiznávají, že při dlouhodobém užívání může lehce zvyšovat cholesterol a riziko onemocnění srdce.

„I první ženská pilulka obsahovala více hormonů, než bylo třeba, a zvyšovala pravděpodobnost srdečního selhání,“ dodává profesorka.

Hormonální antikoncepci je ochotno užívat až 83 procent mužů.

Namazat záda

Svět nyní netrpělivě čeká na výsledky druhé fáze klinických testů. Jasno by mělo být do pár let. Mezitím je dalším slibným projektem je hormonální gel Nestrone-Testosterone amerického týmu profesorky Diany Blitheyové. Stačí si každý den vetřít 5 ml gelu na paže a ramena. Po pár hodinách vstřebávání se může uživatel osprchovat, obléknout si svršek , nebo přijít do kontaktu s rodinou. Do té doby se přímý kontakt nedoporučuje, aby se hormon nezačal vstřebávat do kůže někoho jiného.

Je to zatím nejpokročilejší snaha ve vývoji mužské metody antikoncepce,“ věří Blitheová. Přesto má produkt do vitrín lékáren stále daleko. „Mluvíme o časovém rozpětí asi 10 let,“ dodává profesorka.

Slibně se vyvíjí také antikoncepční gel, kterým stačí potřít paže, ramena a nechat vstřebat.
Foto: trbimg.com, geneticliteracyproject.org, i.ytimg.com, i.kinja-img.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Státní zámek Valeč: Vstal jako fénix z popela
epochanacestach.cz

Státní zámek Valeč: Vstal...

Na samé hranici tajemných...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...
Pyramidy prý mohou vyčistit světové vodstvo
enigmaplus.cz

Pyramidy prý mohou vyčistit...

Energetické účinky pyramid jsou často označovány za zázračné...
Havana Club Tributo 2020 pro sběratele
iluxus.cz

Havana Club Tributo 2020 pro...

Havana Club, přední značka kubánského rumu jak na...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Drsná válka v zákulisí!
nasehvezdy.cz

Drsná válka v zákulisí!

Na pracovišti nejsou vždy pohodové a...
Susan Boyle tvrdí, že ji ve studiu navštívil duch Elvise
enigmaplus.cz

Susan Boyle tvrdí, že ji ve...

Slavná zpěvačka prý pocítila přítomnost ducha krále...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...
Langoš už se možná nudí…
nasehvezdy.cz

Langoš už se možná nudí…

Ti dva na sebe pěli ódy! Až se tomu nechtělo...
Je alespoň teoreticky možné, že by mamuti přežili do 19. století?setkání s mamuty. Přežili až do devatenáctého století?
enigmaplus.cz

Je alespoň teoreticky možné, že by...

Existují prehistorická stvoření, u kterých se...