Český spisovatel Karel Čapek předestřel vizi světa, ve kterém již není místo pro člověka. Plně jej ovládla umělá inteligence v podobě robotů, jež dokonce lidstvu vyhlásila válku.
Je skutečně možné, aby jednou civilizace na planetě Zemi byla plně v rukou myslících strojů?
Skutečná umělá inteligence v současnosti ještě neexistuje. Máme sice počítače, které jsou schopny porážet i šachové velmistry, ale ty stále pracují na základě lidmi vyrobeného programu.
K inteligentnímu stroji, jenž by si zcela sám bez závislosti na člověku volil své cíle, je ještě dlouhá cesta a kdoví, jestli k ní někdy vůbec dojdeme.
Současní roboti sice umějí vařit, hrát na housle nebo vyučovat ve školách, o skutečné umělé inteligenci však zatím hovořit nelze.
Spíše než k civilizaci robotů se podle odhadů odborníků budeme ubírat jiným směrem, a to k propojení lidské a nebiologické inteligence.
Profesor kybernetiky Kevin Warwick působící na univerzitě v britském Readingu svou kariéru zasvětil propojení lidského mozku a počítačů.
Je přesvědčen, že pokud se takové spojení jednou podaří, lidé budou moci mezi sebou komunikovat jen skrze myšlenky. Postačí k tomu jen elektrody v mozku a bezdrátové připojení k internetu.
Americký futurolog Ray Kurzweil, který už koncem 70. let předpověděl bouřlivý nástup počítačových technologií a internetu, je přesvědčen, že ani ne za 20 let vzniknou technologie překonávající lidskou inteligenci, což bude startovní výstřel k postupnému sloučení člověka a stroje.
Lidé se pak pomocí propojovacích systémů založených na bázi nanotechnologií stanou napůl biologickými entitami a napůl stroji. Není to nic nového pod sluncem, vždyť už dnes existují umělé orgány, které zastanou práci svých přirozených kolegů.
Kurzweil však předesílá poněkud strašidelnou představu, jak vše bude probíhat. Pomocí nanotechnologií mají být do lidského organismu vpraveny miniaturní přístroje, které se zabydlí v mozku.
Tak by se měl zvýšit jeho potenciál, a v souvislosti s tím by měla prudce stoupnout i inteligence.
Podle Kurzweila navíc brzy vstoupíme do zcela nové éry, která bude ve znamení kyborgů. Podle něj mozkové implantáty umožní zostření smyslů nebo zlepšení paměťových schopností.
Člověk by podle něj mohl být schopen vidět i v infračerveném nebo ultrafialovém spektru, tak jak to zvládají třeba mořské ryby safíni. Nanomateriálům prý bude patřit budoucnost.
„Jsem si jistý, že v budoucnu budeme schopni posílit strukturu našich kostí i svalů a pravděpodobně i zlepšit účinnost krevního zásobení, čímž se zásadním způsobem zlepší naše fyzická výkonnost,“ předpovídá Ray Kurzweil.
Vize to jsou jistě zajímavé, ale odhlédneme-li od etických problémů s nimi souvisejících, vědu k nim čeká ještě dlouhá cesta.