Domů     Budete překvapeni! 5 neuvěřitelných srdečních záležitostí říše zvířat
Budete překvapeni! 5 neuvěřitelných srdečních záležitostí říše zvířat

Země, vzduch a voda kolem nás se hemží životem s fascinující anatomií milionů druhů zvířat. Obdivujeme u nich rychlost, velikost a unikátnost. Třeba unikátnost jejich životní „pumpy“…

Průměrné lidské srdce se za minutu stáhne 70–80krát a měří jako zaťatá pravá pěst. Do srdce plejtváka obrovského se schovají dva dospělí lidé a srdce kolibříků s nejrychlejším metabolismem mezi obratlovci dosahuje frekvence až 1260 úderů/minutu.

Tělo chobotnice netvoří žádná kostra. Je tak jakousi hadí ženou podmořského světa.
Tělo chobotnice netvoří žádná kostra. Je tak jakousi hadí ženou podmořského světa.

Šlechtična s chapadly

Kdo: chobotnice

Zvláštnost: Má tři srdce a skutečně modrou krev.

Chodíme se na ni dívat do mořských akvárií nebo si na ní pochutnáváme. Z vědeckého pohledu je ovšem považována především za nejchytřejšího bezobratlého živočicha na světě, ačkoliv na to vůbec nevypadá. Chobotnice dokáže rozeznat různé tvary a vzory.

Podle dostupných a vědecky ověřených informací má jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. Jejím lovištěm je především chladné a tmavé prostředí, nejvíce aktivní je v noci. Při troše štěstí ji však lze spatřit i ve dne.

Kromě čtyř párů chapadel a tvrdého zobáku, který slouží k ulovení potravy, její tělo fascinuje třemi srdci! Dvě pumpují krev směrem k žábrám, třetí do celého těla.

Krev zároveň obsahuje protein hemocyanin bohatý na měď, zatímco u obratlovců jde o hemoglobin, jenž obsahuje železo. Hemocyanin rozpouštěný v krevní plazmě způsobuje zbarvení krve do modra, což jí všichni šlechticové a šlechtičny světa mohou závidět.

Během krutých mrazů zamrzá skokanovi včetně kůže i srdce. Na nepřízeň počasí je však dobře připraven.
Během krutých mrazů zamrzá skokanovi včetně kůže i srdce. Na nepřízeň počasí je však dobře připraven.

Kryonika v praxi

Kdo: skokan lesní (Rana sylvatica)

Zvláštnost: Při teplotách hluboko pod bodem mrazu jim přestává bít srdce.

Skokan lesní je na první pohled naprosto obyčejným obojživelníkem.

Od svého příbuzného, skokana hnědého, který se vyskytuje i v našich končinách, ho však odlišuje naprosto unikátní schopnost přežít i extrémní mrazy až do -20 °C. Během krutých mrazů skokanovi zamrzne přes 60 procent těla včetně krve, mozku a srdce.

Dá se říci, že absolvuje takový povinný zimní spánek. Postupným tréninkem v podzimních měsících si jeho tělo dokáže vyrobit dostatečnou zásobu glukózy, která ve spojení s glykolipidy vytváří jakousi „nemrznoucí směs“.

Glukóza obalí srdeční sval a všechny buňky, tím pádem nedochází k přeměně tělesných tekutin na ledové krystalky. Srdce skokana má na rozdíl od savců dvě síně a jednu komoru.

V komoře jsou speciální drážky, které udržují okysličenou krev oddělenou od neokysličené, zároveň také využívá toho, že skokan čerpá kyslík nejen z plic, ale i prostřednictvím kůže.

Díky této své pozoruhodné vlastnosti se dostává do hledáčku všech vědců, zejména těch, kteří se zabývají kryonikou či kryoprezervací.

Srdce žirafy si musí máknout, aby dokázalo dostat krev až do mozku.
Srdce žirafy si musí máknout, aby dokázalo dostat krev až do mozku.

Chodící mrakodrap

Kdo: žirafa (Giraffa)

Zvláštnost: Kardiovaskulární systém žirafy je jedním z nejdokonalejších v přírodě.

Žirafa je hříčkou přírody. Vysoká věž africké savany je vlastně fyzikálním omylem. Mohutné tělo s příliš štíhlýma nohama působí dojmem, že se každou chvíli zbortí. A k tomu malá hlava, posazená ve výšce nějakých 5 metrů.

Je jedním z nejkrásnějších zvířat planety. A také přírodovědecky nejimpozantnějších. Žirafa je kliďas, musí být, už takhle má docela vysoký krevní tlak. Její 12kilové srdce pumpuje 60 litrů krve za minutu i do 3 metry vzdáleného mozku!

K tomu je ale zapotřebí obrovského tlaku. Žirafa má v klidu pulz 170 a krevní tlak průměrných 240/160 (2krát vyšší než lidský), což je nejvíc v celé živočišné říši. Proto se nesmí stresovat.

A proto většinu času tráví tím, že škube listí a větvičky pichlavých akácií. Když má žirafa hlavu nahoře, je to dobré. Horší je, když skloní hlavu, aby se napila. Krev tím nezadržitelně proudí k hlavě. Každý jiný tvor by při takovém tlaku ihned omdlel.

Žirafa ne. Musí mít a má obranný mechanismus proti přetlaku, proto jsou její tepny a cévy vybaveny chlopněmi. Dokud je hlava svěšená, chlopně v krčních žílách jsou uzavřené a zadržují krev v krku, aby nedošlo k nenávratnému poškození mozku.

Když žirafa hlavu opět zvedne, přebytečná krev vtéká zpět do srdce otevřenými chlopněmi. Navíc cévy jsou nebývale pružné, se silnými stěnami. Silná je i kůže na nohou, takže to má jakousi funkci kompresní punčochy.

Jako král planety se plejtvák pyšní i obřím srdcem o váze 450 kg.
Jako král planety se plejtvák pyšní i obřím srdcem o váze 450 kg.

Samotářský gigant

Kdo: plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus)

Zvláštnost: Jeho srdce je velké asi jako traktor.

Plejtvák obrovský je králem planety. Gigantem dob dávno minulých i současných. Jeho tělo je pokryté tenkou kůží, zato extrémně silnou vrstvou podkožního tuku. Běžná váha plejtvákova srdce se pohybuje okolo 450 kg, šířka činí 1,8 m a délka 1,5 m.

Z něj vychází aorta o průměru 23 cm. Dá se říci, že svým vzhledem připomíná menší traktor.

Nebývalou pozornost jeho tělesné schránce věnuje tým vědců z Královského muzea Ontario v letech 2014–2015. Poté, co je u kanadského pobřeží nalezeno mrtvé tělo, dostávají vědci možnost údaje ověřit a zjišťují, že jimi zkoumaný exemplář váží „pouhých“ 180 kg.

Je to vůbec poprvé, co mají možnost s takovým orgánem pracovat. Dokáže jediným stahem přepumpovat pozoruhodných 220 litrů krve. K jeho vyjmutí je potřeba asistence čtyř osob a k uchování se spotřebuje až 3800 litrů formaldehydu.

V porovnání s ostatními orgány je jeho mozek naprosto zanedbatelný, váží totiž jen 6,92 kg.

Danio je jakýmsi malým zázrakem. Jeho srdce se v případě poškození zvládne samo opravit.
Danio je jakýmsi malým zázrakem. Jeho srdce se v případě poškození zvládne samo opravit.

Hyperaktivní a zázračná ryba

Kdo: dánio pruhované (Danio rerio)

Zvláštnost: Jeho srdeční tkáň při poškození sama dorůstá.

Rybka pochází z východní části Přední Indie, zkušeným chovatelům je známá spíše pod názvem zebřička. Jedná se o čilou, hejnovou rybu, vhodnou pro naprosté začátečníky, která se hodí i do malého akvária.

Ke štěstí však potřebuje společnost minimálně pěti dalších rybiček stejného druhu. Tento malý tvoreček je také nadějí všech kardiologů a vědců světa, protože její srdce si dokáže samo bez problémů opravit poškozenou tkáň!

Dalo by se říci, že díky své supervlastnosti je nejvíce zkoumaným druhem ryby na světě.

Molekulární biologové z amerického Durhamu zjistili, že si dokáže díky signalizaci fibroblastovým růstovým faktorem stimulovat nespecifické kmenové buňky k přeměně na buňky srdečního svalu. Tímto způsobem si dokážou srdeční sval zhruba za 14 dní opravit.

Aby toho zebřička neuměla málo, mezi její další tajné zbraně patří regenerace i dalších částí těla.

Foto: http://www.avajaneskitchen.com, Pinterest.com
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz