Verš z lidové písně se snaží získat odpověď na to, co se děje v zimě s ptactvem. Ptáci se přes zimu spánku neoddávají. Buď zavčasu odletí do teplých krajů (čáp, žluva, jeřáb, vlaštovka…), nebo zůstávají a shlukují se.
Když pociťují velký chlad, zvětší svou izolační vrstvu kolem těla tím, že se pořádně načepýří. Jejich tělíčko zakulaceného tvaru se tímto přizpůsobuje zimě. Ale co jejich odkryté nohy? Na nohy jim zima také není, jelikož v nich necítí chlad. To je způsobeno speciálně upraveným krevním oběhem.
Co si dají na zub… na zobák?
Z ptačí říše přečkávají zimu s námi například vrabec domácí (Passer domesticus), kos černý (Turdus merula), sýkora koňadra (Parus major), dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) či strakapoud velký (Dendrocopos major).
Živí se různými jadýrky, bobulemi nebo slunečnicemi či ukrytými larvami. Nejčastější obživou pak bývají semena smrku. Široké spektrum ptactva se na zimu přesunuje blíže k lidským obydlím, kde jim lidé naplňují krmítka.
Hmyz v zimě
Ač by se mohlo zdát, že alespoň přes zimu bude od komářích štípanců pokoj – chyba lávky! Existují druhy komárů, kteří jsou aktivní po celý rok. Přežívají ve sklepích a přízemích domů a vyčkávají na svou kapku krve.
Stejně tak není neobvyklý ani výskyt klíštěte. Jako ptactvo, tak i řada zástupců z říše hmyzu opouští naši krajinu a přesouvá se na zimu pryč. To se týká některých zástupců z řad motýlů. V našem prostředí jsou to nejčastěji můry a lišajové. Brouci se často schovávají v kůře stromů či hluboko pod půdním povrchem.
Komu zima vyhovuje?
Některé hmyzí druhy neshledávají zimu jako nežádoucí. Zima vyhovuje například pavoučnici sněžné (Chionea lutescens), která svým vzezřením skutečně připomíná pavouka, a to díky jejím dlouhým hubeným nohám, kterými si to kráčí po sněhu.
Rozmnožovací akt probíhá jedině za chladných dnů, kdy se teplota pohybuje okolo nuly. Představit si ji můžeme jako takovou mouchu bez křídel.
Zahrnujeme ji do řádu srpic (Mecoptera), do které patří i sněžnice matná (Boreus hyemalis) a sněžnice lesklá (Boreus westwoodi). A co takový chvostoskok (Collembola)? Tento drobný živočich je v zimě taktéž aktivní. V některých jazycích si vysloužil pojmenování „sněžná blecha“.