Skip to content

Brázdili planetu obří tučňáci?

Před miliony let se po Zemi proháněli tučňáci, kteří dorůstali ohromné výšky a vážili více než metrák. O nově objeveném druhu pojmenovaném Palaeeudyptes Klekowskii informovali argentinští vědci z Muzea v La Platě.

Kosti obřích tvorů objevili výzkumníci na Seymourově ostrově u Antarktidy. Nalezená sbírka kostí je stará zhruba 37 milionů let. Odhad výšky těchto dávných obřích tvorů provedli vědci podle délky nalezených kostí.

Klíčová při tom byla například kost z letky (tarzometatarzální kost), která měla 9,1 centimetru na délku.

Palaeeudyptes klekowskii
Člověk by si s obřím tučňákem hleděl takříkajíc z očí do očí

„Je to nejdelší kost, jakou jsem kdy viděl. Patří rozhodně obřímu tučňákovi,“ tvrdí zoolog Dan Ksepka z Connecticutu, jenž se na výzkumu podílel spolu s argentinskými vědci.

Emperor Penguins with chick
První tučňáci se objevili zhruba před 70 milióny let na kontinentu Gondwana, který v té době ležel více na jihu v chladnějších zeměpisných šířkách. Postupně se rozšířili po celé jižní polokouli až do oblasti teplých vod u rovníku.

Při srovnání s dalšími známými druhy tučňáků dospěli vědci k odhadu, že nově objevený druh měřil 160 až 190 centimetrů. Vážil v průměru 115 kilogramů a denně ulovil a spořádal desítky kilogramů ryb. Jak uvedl serveru vědec Dan Ksepka z muzea v Greenwich v Connecticutu, odhad výšky dosud největšího tučňáka nemusí být tak úplně přesný.

Tito vyhynulí tvorové měli totiž odlišné proporce od dnešních tučňáků.

04
Tučňáci jsou dokonale přizpůsobeni potápění a lovu v hluboké vodě; kvůli tomuto přizpůsobení druhotně ztratili schopnost letu. I když snaha o létání by občas byla…

Argentinští paleontologové zkoumající předky moderních tučňáků také uvádějí, že výška tohoto prehistorického tvora měla své výhody. Údajně byli schopni hlubokého ponoru a pod vodou vydrželi plavat a lovit ryby daleko déle než dnešní tučňáci.

Pod hladinou dokázali strávit úctyhodných čtyřicet minut. V oblasti ostrova Seymour nedaleko Antarktidy, kde se našly pozůstatky dvoumetrového tučňáka, byly před miliony let naprosto jiné klimatické podmínky.

Podle argentinských vědců činil rozdíl až plus deset stupňů Celsia, přesto v tomto teple dokázali tučňáci přežít. V době, kdy žil Palaeeudyptes klekowskii, byla populace tučňáků na vrcholu. Na ostrově Seymour už byla v minulosti prokázána existence čtrnácti dalších, podstatně menších druhů tučňáků, s nimiž obři pravděpodobně žili v harmonickém sousedství.

Foto: Ecolounge, wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …