Skip to content

Brasília: Kde se vzala moderní architektura uprostřed pralesa?

Jiskření a rivalita mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jsou v našich končinách dostatečně známé. A co teprve, když se do podobných vztahů dostanou dvě největší města celé země! Třenicí o to, které z nich se stane metropolí, je více než dost.

Montreal a Toronto. New York a Philadelphia. Sydney a Melbourne. Všechna tato města mívala tendence stát se sídlem všech hlavních úřadů té které země. Kanadské, americké a australské instituce však problém vyřešily šalamounsky.

Bylo založeno třetí město, které se poté mohlo pyšnit přízviskem hlavní. A tak v současnosti je kanadskou metropolí Ottawa, americkou Washington a australskou Canberra. Cosi podobného kdysi řešili i Brazilci.

2
Budova brazilského parlamentu.

Obyvatelé bývalé portugalské kolonie získali nezávislost v roce 1882. Metropolí brazilského císařství bylo Rio de Janeiro, a to již z koloniálních dob od roku 1763. Za vlády císaře Pedra II. zažilo město nebývalý rozkvět, mimo jiné zde vzniklo 118 nových škol, postupně se zde rušilo otrokářství a životní úroveň stoupala.

Jak to tak ale v latinské Americe bývá, země v této oblasti jsou až příliš náchylné k vojenským převratům. V Brazílii nejsou tak časté, ale ani tento stát se jim nevyhnul. V roce 1889 puč svrhl monarchii a donutil císaře odejít do exilu.

V zemi byla vyhlášena republika a zároveň došlo k přijetí nové ústavy.

3
Oscar Niemeyer.

Největším brazilským městem však nebylo a dodnes není Rio de Janeiro, nýbrž konkurenční Sao Paulo. A i ono pokukovalo po možnosti stát se hlavním městem. Kromě toho, idea nového hlavního města vybudovaná uprostřed Brazílie, jedné z největších zemí světa, se objevila již v první polovině 19. století.

Nakonec byla tato myšlenka vnesena i do přijaté republikánské ústavy, nová metropole měla nést jméno Brasília.Vše však dlouho zůstávalo pouze na papíře. Až v roce 1956 se brazilským prezidentem stal Juscelino Kubitschek de Oliveira (1902 – 1976). Nový prezident s romskými a českými kořeny zvítězil ve volbách s heslem 50 let pokroku v pěti letech. A jedním z hlavních bodů jeho programu bylo právě postavení nového hlavního města. Tak začalo růst velkoměsto zcela na zelené louce, či spíše v zeleném pralese.

Město leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v průměrné nadmořské výšce 1172 metrů. Architektem veřejných budov byl Oscar Niemeyer (1907 – 2012), urbanistou pak Lúcio Costa (1902 – 1998). Za pouhých 41 měsíců byl položen základ nové metropole.

Catedral - Brasília Cathedral - Brasilia Catedral - Brasilia
Katedrála v nočním osvětlení.

Zatímco mnohá města rostla po staletí a nové architektonické a urbanistické prvky by přinejmenším alespoň měly ctít minulost daného sídla, zde se Niemeyer s Costou mohli do sytosti vyřádit. Půdorys města připomíná letícího ptáka nebo letadlo.

Hlavní třídou je ulice Monumental Axis, na níž jsou soustředěny všechny důležité vládní budovy. Centrem města je Náměstí tří mocí, které odkazuje na výkonnou, zákonodárnou a soudní složku brazilské demokracie.

Však zde také sídlí prezident, kongres a nejvyšší soud. Při koncipování města se nezapomnělo ani na parky či umělá jezera, jedno z nich stojí Palác úsvitu, kde prezident Brazílie bydlí. Symbolem odvážné architektury 50.

a 60. let je místní katedrála Zjevení panny Marie, o které se zmiňujeme v kapitole věnované moderním směrům stavebnictví. Za tuto stavbu Niemeyer v roce 1988 obdržel Pritzkerovu cenu, což je obdoba Nobelovy ceny pro svět architektů.

5
Celkový pohled na brazilskou metropoli.

Dalšími symboly města je obloukový most a také letiště, obě stavby byly pojmenovány na počest zakladatele města prezidenta Kubitscheka. Brasília je od roku 1987 zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO.

V současnosti zde žije 2,5 milionu obyvatel, je tak čtvrtým největším brazilským městem po Sao Paulu (11 mil.), Riu de Janeiru (6 mil.) a Salvadoru da Bahia (2,9 mil.). Ani Brasília se však nevyhnula sociálním problémům.

I kolem ní se postupem času vytvořil prstenec chudinských čtvrtí, favel a slumů. Navíc, možná přece jen trpí tím, že jí schází historie. Jak pravil architekt Vlado Milunić, mimo jiné autor Tančícího domu na pražském nábřeží: „Jeden sebegeniálnější architekt není schopen navrhnout město; proto také Niemeyerova a Costova Brasília není městem.

Opravdové město je střetem velkého množství různých názorů, je to poutavě vyprávěný příběh čitelný různými směry, který má svou dynamiku a mnohovrstevnatost.“ Každopádně, místní architektura rozhodně stojí za pozornost.

Foto: wikipedia, tourist-destinations, openbuildings
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...