Domů     Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
6.12.2023

Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky.

Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně jasnou cestu, která s největší pravděpodobností začíná v chladném Rusku.

Oni si to míchají…

Právě tady, v luxusní moskevské restauraci Hermitage, plní na počátku 60. let 19. století žaludky místní smetánky francouzsko-belgický šéfkuchař Lucien Olivier (1838–1883).

Jedním z jeho největších hitů je speciální předkrm ve stylu obložené mísy, plné nejrůznějších prvotřídních pochutin – jsou tu tetřevi, křepelky, langusty, telecí jazyky, kaviár, račí ocasy nebo uzená kachna.

Jako přílohy k nim Olivier servíruje vařená vejce, vařené brambory a svou speciální majonézu po které se mohou hosté utlouct. Je tak dobrá, že většina do ní sesune všechny ostatní ingredience, promíchá a teprve potom konzumuje.

Základní surovinou jsou samozřejmě brambory. Foto: unsplash
Základní surovinou jsou samozřejmě brambory. Foto: unsplash

Recept si vezme do hrobu

Olivier na to konto dostane nápad na salát, do kterého kromě výše zmíněných luxusních ingrediencí, brambor, vajec a samozřejmě majonézy, přidá ještě olivy nebo kapary. Odezva strávníků je obrovská. Před jeho restaurací se stojí na pochoutku dlouhé fronty.

Tisíce lidí si ho zkouší udělat doma, jenže mu pokaždé něco chybí. V roce 1883 Olivier umírá a přesto, že si přesný recept na svou majonézu bere do hrobu, jeho salát z ruských domácností jen tak nezmizí. Začne si žít vlastním životem.

Dražší suroviny jsou osekány, respektive postupně nahrazeny levnějšími a dostupnějšími. Tetřev je vyměněn za kuře nebo klobásu, olivy a kapary za nakládané okurky a hrášek. Díky tomu se salát rozšíří mezi širší vrstvy a stane se hitem po celém Rusku. Ale nejen tam.

Přivezou ho legionáři

Obměněný pokrm si najde fanoušky třeba ve Vídni okolo roku 1900 nebo ve Francii, kam doputuje ve 30. letech minulého století. Mezitím si začne své místo na slunci budovat i u nás.

Kolem roku 1920 ho do čerstvě zrozeného státu v srdci Evropy přivezou z Ruska českoslovenští legionáři. Pravdou je, že pár pokusů o salát z brambor se tu uskuteční už předtím.

Sama královna českých kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845) nabízí ve své Domácí kuchařce z roku 1826 recept na „míchaný salát zemčátkový“. Jde ale spíše o pokrm ve stylu co dům dal, respektive co zbylo.

Studená telecí pečeně, uzený jazyk, šunka nebo kapoun se smíchají se zatepla nakrájenými brambory, politými zálivkou z vařených žloutků, oleje a octa s nasekanou cibulí. Podobné recepty jsou publikovány i v dalších kuchařských knihách 19. století.

Vzdálený příbuzný našeho salátu

V kuchařce od Marie B. Svobodové z roku 1894 se například brambory uvaří ve slupce, nakrájí a ještě horké polijí octem, osolí a zalijí olejem, dochutí se pepřem a promíchají s nadrobno nasekanou cibulí.

Hotový salát se ozdobí řeřichou, případně smíchá s utřeným mlíčím ze slanečka s trochou vody a octa. Stále ale jde jen o jakéhosi vzdáleného bratrance klasického bramborového salátu, na kterém si dnes pochutnáváme o Štědrém večeru.

Potom, co legionáři přivezu „Olivierův salát“ do Československa, ještě chvíli trvá, než se stane hlavní přílohou vánoční tabule. Zprvu se ve společnosti smaženého kapra začne objevovat téměř výhradně jen na stolech bohatých měšťanských rodin.

Receptura salátu se liší domácnost od domácnosti. Chybět by neměla cibule nebo mrkev. Foto: pixabay
Receptura salátu se liší domácnost od domácnosti. Chybět by neměla cibule nebo mrkev. Foto: pixabay

Zprvu bez majonézy

Celorepublikovou zvyklostí se stane až po druhé světové válce.

Do té doby převažuje jako štědrovečerní večeře spíše vařený kapr v octovém či vinném nálevu s kořenovou zeleninou, popřípadě kapr načerno s omáčkou z povidel a perníku, kterou doplňuje knedlík, nebo dokonce vánočka.

Zajímavé také je, že zprvu se bramborový salát podává většinou ve variantě bez majonézy. A to hlavně proto, že její domácí výroba je hodně pracná. A nesmíme zapomínat, že Štědrý den býval dnem pracovním.

Pomůže, když se od konce 50. let v obchodech objeví průmyslově vyráběná majonéza Majolka.

Za komunismu se cpeme gothajem

Od té doby se bramborový salát objeví na domácí slavnostní tabuli v nespočtu variant. Někdo do něj dává kukuřici, jablka, hořčici nebo dokonce kečup. Popřípadě brambory mění za červenou řepu.

Jindy se tradiční majonéza nahrazuje kysanou smetanou, jogurtem, či jen olejem a octem. O tom, jestli do něj patří uzenina, se vedou vášnivější debaty než v případě ananasu na pizze.

V době, kdy v Československu vládne komunistický režim, snažící se přebít náboženské prvky Vánoc, které považuje za nežádoucí, se do salátu uzenina, typicky gothaj nebo šunkový salám, běžně přidává. To pochopitelně kazí postní charakter vánočních svátků.

Ze stejného důvodu mimochodem za socialismu začne kapra, jakožto postní rybu, nahrazovat vepřový řízek.

Nejlépe se k bramborovému salátu hodí smažený kapr. Ani kuřecí řízek ale není špatný. Foto: pixabay
Nejlépe se k bramborovému salátu hodí smažený kapr. Ani kuřecí řízek ale není špatný. Foto: pixabay

Jiný kraj, jiný salát

Na bramborovém salátu si samozřejmě nemusíme pochutnávat jen u nás. Nemůžeme ale počítat s tím, že dostaneme totožný pokrm, který na Vánoce trůní vedle smaženého kapra v trojobalu.

Liší se nejen použitými surovinami, ale také třeba tím, jestli se podává teplý nebo studený. Španělé do něj například přidávají tuňáka, Francouzi jej zase dělají s čočkou, cibulí a paprikou a ochutí vinným octem.

V Německu jej seženete se zálivkou vinaigrette a slaninou, navíc podávaný teplý, popřípadě při pokojové teplotě. Ve Vietnamu, Bangladéši, Pákistánu a Indii se obvykle připravuje s hráškem, jablky nebo ananasem.

V Japonsku je doplněn dresingem z majonézy, rýžového octa a speciální hořčice karashi. A v Argentině se obvykle podává s hovězím masem a navíc samostatně jako první chod.

Foto: pixabay, unsplash Tit Foto: pixabay
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno