Skip to content

Bóža Modrý: Nejlepší brankář se stal obětí bolševiků!

Byla to první generace zlatých hochů českého či československého hokeje. V roce 1947 získala tahle parta první zlato ze světového šampionátu pro Československo. Tehdy ještě bez účasti hegemona tehdejšího hokejového světa Kanady.

O rok později naše hokejisty o zlato na olympiádě připravilo jen horší skóre, s Kanaďany uhráli bezbrankovou remízu 0:0. A v roce 1949 na MS ve Stockholmu československý tým poráží i Kanadu a opět se stává mistrem světa.

2
Mistři světa pro rok 1947. Horní řada zprava: Vladimír Zábrodský, Josef Trousílek, Miroslav Sláma, Jaroslav Drobný (později emigroval a v barvách Egypta vyhrál tenisový Wimbledon), Miloslav Pokorný, Josef Kus. Dolní řada: Bohumil Modrý, Stanislav Konopásek, trenér Mike Buckna, Ladislav Troják, Karel Stibor a Vilibald Šťovík.

V roce 1950 se světový šampionát koná v Londýně a tým ČSR je horkým favoritem. Obhájci titulu z Československa však na mistrovství světa nedorazili. Záminkou bylo údajné nevydání víza pro rozhlasového reportéra.

Ve skutečnosti byli v den zahájení mistrovství světa hokejisté umístěni do vyšetřovací vazby a o více než půl roku později ve vykonstruovaném procesu odsouzeni k mnohaletým trestům.

3
Bohumil Modrý se svými blízkými.

Důvod? Obava komunistických úřadů z možné emigrace hokejistů a možná také zájem Sovětů na tom, aby jim byl z cesty zameten silný soupeř… Na další MS v hokeji se náš tým podívá až v roce 1953, z turnaje je ale v jeho průběhu odvolán kvůli úmrtí Klementa Gottwalda.

4
Československý tým v ponurém roce 1939. Bohumil Modrý zcela vlevo.

Jedním z odsouzených byl i legendární brankář Bohumil „Bóža“ Modrý, který přitom již před londýnským šampionátem ukončil kariéru. Před tím mu komunistický ministr Václav Kopecký slíbil možnost působení v kanadskoamerické NHL, nakonec se však bolševici Modrému vysmáli.

5
Jáchymovské doly a nechvalně proslulá věž smrti.

Modrý byl odsouzen na 15 let vězení za špionáž a velezradu. Na jaře 1955 byl po krutém věznění v Praze na Pankráci, v Plzni na Borech a po těžbě uranové rudy na dole Barbora v Jáchymově bez ochrany proti radioaktivímu záření, propuštěn.

Zemřel v roce 1963 ve věku pouhých 47 let…

Foto: Národní muzeum, worldhockeyclassic
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …