Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett?
Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha a sklepmistra většinou označujeme za vynálezce šumivého vína.
Podle legendy v roce 1693 při prvním ochutnání zkaženého šumivého vína nadšeně vykřikne blahem z nově poznané chuti. Poté si dá za úkol najít způsob, jak toto jemné šumivé víno stáčet do lahví.
I když jde o velmi romantický příběh, který při vyprávění zaujme téměř každého, kdo je ochoten poslouchat, mnoho pravdivých momentů na něm bohužel nenajdeme.
Kampaň splnila svůj cíl
Dnes odborníci předpokládají, že jde o šikovnou marketingovou kampaň zahájenou v roce 1800 s jediným cílem: Zvýšit prestiž francouzského vinařství v opatství Saint-Vanne.
A to se podařilo, historka se skvěle ujala a dnes je všeobecně známá i mezi lidmi, kteří vínu zrovna neholdují. Ve skutečnosti se ale nyní mnoho historiků domnívá, že Dom Perignon naopak strávil spoustu času snahou odstranit nežádoucí bublinky.
Ale ať už se Perignonův příběh odehrál jakkoliv, jednu věc mnichovi upřít nemůžeme. Stal se průkopníkem mnoha technik, které se při výrobě šampaňského úspěšně používají dodnes. Například vytvořil tradiční proces druhého kvašení, takzvanou méthode champenoise.
Úspěšnější než Francouzi
Příběh Angličana Christophera Merretta (1614/1615–1695) sice není tak romantický a líbivý jako ten Perignonův, ale všeobecně se věří, že skutečným vynálezcem šumivého vína je právě on – pokud tedy dáme přednost vědeckému vysvětlení.
Tento vědec, lékař a zpracovatel kovů v roce 1662 předloží Britské královské společnosti článek, který se v současnosti považuje za první oficiální dokument vysvětlující proces výroby syceného vína.
Popisuje v něm anglické víno obohacené cukrem a melasou, které vytváří nádhernou bublinkovou strukturu. Jedná se o triumf. Angličané víno poté začnou takové víno vyrábět a stáčet do lahví.
Protože používají těžší, pevnější lahve a díky tomu dokážou zabránit výbuchům šumivého vína, jsou mnohem úspěšnější než Francouzi.
Ačkoli si Dom Perignon připisuje řadu zásluh, historie jasně říká, že revoluce vinařství v podobě šumivých vín ve skutečnosti vybouchla díky anglickému vědci.