Domů     Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
21.9.2023

Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.

Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře.

Dochová se i fragment „gynekologického“ Kahunského papyru, pocházejícího pravděpodobně z roku 1800 před naším letopočtem. V Berlínském papyru zase nalezneme na 279 řádků lékařských receptů. Nejschopnější lékaři Egypta patří mezi elitu.

V kooperaci s třídou kněžích sledují vyhlídky úrody na další roky. Období sucha přichází obvykle v devítiletém cyklu. Sýpky nejsou bezedné a zvýšení porodnosti je v takovou chvíli nežádoucí. Je třeba zajistit ochranu. Egyptské ženy ji mohou získat zdarma. Jde jen o šarlatánství, nebo znají tajemství jedné z prvních antikoncepcí?

Na první to vypadá na manufakturu, jejíž voňavé výrobky poputují do nějakého bio obchůdku. Jenže tady jde o zažehnání potenciálního hladomoru. Ženy i muži najemno drtí akátové trní a poté ho třou s rozmělněnými datlemi a medem.

V Egyptě se používají běžně kondomy ze střívek ryb i šité pytlíčky z kůží, o téhle antikoncepci si ale rozhoduje žena sama. Akátová pasta se vtírá do pochvy – a světe div se, ochrana zdaleka není 100procentní, ale funguje! Akátové trny obsahují živici.

Ve vlhkém prostředí se díky ní začne tvořit kyselina mléčná. A ta snižuje počty spermií a hubí je.

Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku... Foto: Pixabay
Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku… Foto: Pixabay

Citron může fungovat jako ochrana proti početí

VERDIKT: ANO

Je perfektní zásobárnou kyseliny askorbové neboli vitaminu C a kyseliny citronové. Obsahuje přibližně 87 procent vody a namátkou také bioflavonoidy známé jako vitamin P, provitamin A, vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek.

Výčet jasně ukazuje, že je zdravý. Ale že by mohl fungovat i jako antikoncepce? Řeč je o citronu, který prý dokáže zabránit početí.

Víme, že dřív se citron, respektive jeho kůra, používá podobně, jako dnes pesar. Účinek oproti volnému styku má, i když jen prachbídný. Funguje ale jen obyčejná citronová šťáva? Babské rady navádějí, že vypití koncentrované citronády před aktem pomáhá.

Tudy ovšem cesta nevede. A pokud se citronová šťáva aplikuje přímo na místo činu? To je již jiná. Funguje totiž podobně jako spermicid, tedy látka hubící spermie. Kyselina citronová zpomaluje, až znehybňuje spermie, a to do minuty. Babská rada tedy funguje!

Nadšení je ale třeba krotit – oproti moderní antikoncepci jde o účinek značně omezený a nespolehlivý.

Vynechání tabletky antikoncepce je bezpečné

VERDIKT: NE

V práci náročný den, plná hlava starostí. Doma vášnivý polibek na přivítanou s předzvěstí večerního dění. Když se dvě nahá těla spojí pod dekou, hlavou projede myšlenka: „Nevzala jsem si prášek!

No, pro jednou se nic nestane…“ A je pravděpodobnější, že se skutečně nic nestane. Jisté to ale není ani náhodou. Vždyť při vynechání pilulky selhává antikoncepční účinek již po 12 hodinách! S každou další zapomenutou pilulkou riziko otěhotnění výrazně stoupá. A spermie v těle mohou nějaký čas vydržet…

Téměř polovina žen přiznává, že jsou, alespoň pokud jde o antikoncepční pilulky, lidově řečeno flákačky. 47 totiž během cyklu jednu zapomene, 22 procent dokonce dvě a více.

V kontextu okolností za to někdy může divočejší večírek, což je ta horší varianta – alkohol účinnost antikoncepce ještě o chlup sníží. Co tedy dělat, když jednou opominete? Vynechanou tabletu ihned spolkněte, i kdyby to mělo být zároveň s tou další. A následující týden raději používejte navíc kondom nebo jiný druh ochrany.

Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže... Foto: Pixabay
Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže… Foto: Pixabay

Kojení chrání před otěhotněním

VERDIKT: NE

Určitě jste to také slyšeli: „Během kojení je nemožné otěhotnět!“ Lepší je ale říct, že během kojení je složitější otěhotnět. Kojení potlačuje ovulaci, respektive potlačuje některé ženské hormony, a tak dochází ke zpoždění ovulace.

To skutečně může omezit plodnost. Neznamená to však, že je žena neplodná. Neplatí ani, že by tahle situace nastala u všech novopečených maminek. A pravděpodobnost otěhotnění ještě stoupne ve chvíli, kdy dítko začíná s příkrmy – to bývá v šesti měsících věku. Produkce mléka se sníží a pomalu se navrací ovulace.

Jenže, co s tím? Hormonální antikoncepci by přece kojící žena neměla brát… To je ovšem také pravda jen z části. Produkty s obsahem estrogenů jsou pro novopečené matky skutečně nevhodné, nepříznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka.

Jiná situace je s progestiny, které nemají na množství a složení mléka vliv. Variantou tak mohou být třeba hormonální implantáty či pilulky pouze s progestinem.

Hormonální antikoncepce zvýší riziko trombózy

VERDIKT: ANO

Berete antikoncepci a vykouříte víc, jak 15 cigaret denně? Pak je na místě svůj stav bedlivě sledovat. Riziko tepenné trombózy máte totiž vyšší. To bohužel platí také pro ženy s vysokým tlakem, cukrovkou a vyšší hladinou cholesterolu.

V posledním jmenovaném jde o začarovaný kruh, protože ačkoliv výzkumy u moderních antikoncepčních tablet neprokazují souvislost s případným přírůstkem váhy, u mírně rostoucího cholesterolu už tak optimistické nejsou. A jak jsou na tom zdravé nekuřačky? Mají i ony zvýšené riziko trombózy?

Mnoho žen si myslí, že je nutné dávat po čase užívání pilulek tělu pauzu, alespoň pár měsíců. Dříve se doporučovalo vysadit prášky po 15 letech užívání. Dnes už neplatí ani to, tělu navíc trvá minimálně 6 až 9 měsíců, než na braní antikoncepce pozapomene.

Ukazuje se, že riziko trombózy je mírně vyšší na začátku užívání. Je tedy možné, že ona zbytečná pauza pro rekonvalescenci těla při návratu k antikoncepci naopak zvýší riziko krevních sraženin.

Někteří lékaři alarmují, že tělo s hormonální antikoncepcí je až čtyřikrát náchylnější ke vzniku žilních trombóz.

Pokud chcete tohle riziko snížit, dodržujte pitný režim (ale pozor, alkohol se do něj nepočítá, ba naopak!) a pokuste se celý den jen nesedět v kanceláři.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
reklama
zajímavosti
Sběratelské cennosti: Nejvzácnější model vláčků stojí více než 11 milionů korun
Sbírat se dá ledacos a staré hračky bývají mimořádně ceněné. Narazili jste na nějaký opravdu starý vláček? Možná vás napadne otázka: Jak cenné mohou takové modely vlaků být? Vždy záleží na stáří modelu vlaku. Stará historická vlaková souprava může mít hodnotu 100 dolarů (asi 2320 Kč i méně), ale klidně i 10 000 (232 000 Kč). Záleží […]
Hendikepovaný bojovník Allan Edgar Poe
Je populární tak, jak to dnes znají jen hvězdy pop music. Svými povídkami a básněmi se zapíše do dějin literatury a ovlivní dějiny poezie. A uchlastá se k smrti. Allan Edgar Poe (1809-1849) má bezpochyby talent. Jeho popisy opiového opojení jsou v povídkách tak působivé a věrohodné, že je mnozí považují za popis skutečných autorových zkušeností. […]
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz