Domů     Boříme mýty (nejen) z Betléma: Kde se vlastně narodil Ježíšek?
Boříme mýty (nejen) z Betléma: Kde se vlastně narodil Ježíšek?
21.12.2023

Je 25. prosince, když se zasněženým chlévem rozezní novorozenecký pláč. Maminka děťátko uloží do jesliček. Z jedné strany na něj dýchá pro zahřátí oslík, z druhé voleček. Zatím se schyluje k masovému krveprolití: Všichni chlapci mladší dvou let budou muset zemřít!

Víme, že oni muži donesou tři dary. A tak si myslíme, že byli tři. Foto: Pixabay Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo... Foto: Pixabay Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay

Ježíšek se narodil v chlévě?

Verdikt: MOŽNÁ

Shánění ubytování pro těhotnou Marii a jejího chotě Josefa vypadá beznadějně. Navíc je jisté, že mladičké děvče každou chvíli začne rodit. V bezvýchodné situaci přijmou ubytování v… Kde že? Vážně odstartoval Ježíšek svou pozemskou pouť v chlévě?

Narození v chlévě není totiž vůbec jisté. „Vešli do domu, a když tam uviděli dítě s jeho matkou Marií, padli na kolena a klaněli se mu,“ líčí evangelista Matouš. To ale ještě není konečná: Ve hře je totiž podle Bible dokonce i jeskyně!

Letopočet počítáme od roku narození Ježíše

Verdikt: NE

Nejen, že nevíme datum, my dokonce nevíme ani rok Ježíšova narození! Náš letopočet se přesto od něj odvíjí. Systém Anno Domini, v překladu z latiny „léta páně“, vyvine v Římě roku 525 mnich Dionysius Exiguus (asi 470–544).

Dionysius zahrne výpočet Ježíšova roku narození do své hlavní práce: Určení data Velikonoc. Ovšem, lidově řečeno, se přepočítá.

Jako jeden z důkazů stačí říct, že Matoušovo evangelium klade narození Krista rok před úmrtí Heroda Velikého, tedy absurdně do roku 5 př. n. l. Ze všech dostupných indicií nejsou ve shodě ani dnešní vědci:

Nejčastější interval jeho zrození je však kladen do období 7 až 4 př. n. l.

Ježíš se narodil v Betlémě

Verdikt: ANO

Pokud jsou důvodné pochybnosti o datu narození, snad alespoň lokace bude jistá… Jenže nad tím se někteří odborníci jen nakysle pousmějí. Je pravděpodobnější, že se Ježíš narodil v Betlémě.

Ovšem najdou se i teze, že mohlo jít o Nazaret, tedy místo, kde žijí jeho rodiče. My si ale nechejme ve hře jen Betlém. Ale ouha, ony jsou dva…

První, ten slavnější, najdete 8 kilometrů od Jeruzaléma, ovšem dnes již leží na území Palestinské autonomie. Druhý musíme hledat na severu. „Neexistují důkazy, že by Židé v prvním století žili v Betlémě,“ vysvětluje izraelský archeolog Aviram Ošri.

A naráží na ten, kam každým rokem míří zástupy věřících. Naopak druhý Betlém prokazatelně obydlený byl. Který je asi ten pravý?

Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay
Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay

Na Ježíška dýchají zvířátka

Verdikt: NE

Abychom si rozuměli, my dnes již samozřejmě nemůžeme s jistotou říci, kdo na Ježíška po jeho narození dýchal či nedýchal. A samozřejmě se to bude do značné míry odvíjet od toho, kde byl porozen.

Co však můžeme udělat, je vysledovat některé tradice až do chvíle jejich zrození…

Tím okamžikem je v tomto případě datum 24. prosince 1223, kdy se František z Assisi (1182–1226) rozhodne ztvárnit Ježíškovo narození ve středoitalské vesničce Greccio. Když místní vystoupají k jeskyni nad obcí, spatří jesličky, oslíka a telátko.

Od té chvíle na Ježíška musí dýchat z jedné strany oslík, a z druhé telátko, kravička nebo volek! František ještě doplní atmosféru čtením Lukášova evangelia.

Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay
Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay

Zrození Ježíše provázel astronomický úkaz

Verdikt: ASI ANO

Stavíte si doma betlém? Možná ho také máte i s připevněnou hvězdou nad chlévem s jesličkami. Co je to však za podivný úkaz? Proletěla snad tou dobou blízko Země kometa? O tom, že dobu Ježíškova zrození provází astronomický jev, asi nemusíme výrazně pochybovat. Ale jaký?

EPOCHA pátrá:

Již německý astronom Johannes Kepler (1571–1630) dne 17. prosince 1603 fascinovaně hledí na konjunkci Jupiteru a Saturnu. Usoudí, že právě tento jev mohou spatřit i tři mudrcové jdoucí do Betléma. Roku 7 př. n. l. je dokonce v trojnásobné konjunkci:

V květnu, září a prosinci. Dnešní astronomové pro změnu uvažují nad explozí supernovy, konkrétně v Galaxii v Andromedě. 23. února 4 př. n. l. zřejmě právě tento úkaz okrášlí pozemskou oblohu nad Asií.

Přišli tři králové

Verdikt: NE

Dne 6. ledna opět oslavíme svátek tří králů: Kašpara, Melichara a Baltazara. Právě oni, vedeni „betlémskou hvězdou“, přinesou Ježíškovi do Betléma tři vzácné dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Jenže, tyto dary jsou ve skutečnosti jedinou jasnou informací, kterou o těchto vzácných a zjevně bohatých mužích máme…

Že známe jejich jména? Kdeže. Ty jim určí až mnohem později západní křesťané. Stejně tak určitě nejde o krále. V původním znění jsou to mágové – a poté mudrcové. A hlavně: Ani nevíme, kolik jich je! O počtu totiž Bible nehovoří, jasné je jen množné číslo. Prostě se předpokládá, že tři dary přinesou tři muži.

Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo... Foto: Pixabay
Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo… Foto: Pixabay

Herodes vyvraždil betlémská nemluvňata

Verdikt: MOŽNÁ

Herodes Veliký (asi 73–4 př. n. l.) je od roku 37 až do své smrti králem Judeje. V Bibli jde o jednu z nejzápornějších postav. Vždyť nechá vyvraždit z obavy o vlastní trůn chlapce do dvou let!

Kromě Bible neexistuje jiný pramen, který by o vraždění nemluvňat mluvil. To je zvláštní, vzhledem k tomu, jak skvěle je Herodes zmapovanou osobou. Betlém je navíc tou dobou malá obec – demograficky by tu nemělo být víc, jak 20 chlapců odpovídajícího věku.

Pokud se akce skutečně udála, měla mnohem menší rozsah. Anebo byla zaměněna. Herodes totiž nechá popravit své tři syny za podezření ze spiknutí!

Foto: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina