Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli….
Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod.
Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté Adam s Evou pokusí zakrýt nahotu! Stejně tak to ale mohlo být hroznové víno, cedrata či dokonce pšenice.
Rozšířený mýtus údajně vznikl kvůli nepřesnému překladu. Když svatý Jeroným (asi 342-420) převádí Bibli do latiny, použije slovo „malum“. Což může znamenat „zlý“, „plod“, ale také „jablko“!
Mýtus č. 2
Nosorožčí roh funguje jako afrodiziakum
Nosorožci jsou na pokraji vyhynutí – pytláci je loví kvůli rohu, který je cenným zbožím! Rozemletý prášek ho čínská medicína používá ke snižování horečky, proti krvácení, při hadím uštknutí, zimnici, úplavici, artritidě a možná i proti posedlosti ďáblem.
Pokud se však roh dostane k Evropanům, vrhají se po něm v domnění, že jde o účinné afrodiziakum!
Je to ovšem mýtus, nosorožčí roh nemá na zvýšení libida žádný vliv. Mylnou informaci rozšířili autoři, kteří čínskou medicínu příliš neznali, a možná se i dopustili špatného překladu.
Mýtus č. 3
Mozek se vyvíjí jen do 25 let
Pokud jste se nestihli něco naučit do 25 let, máte smůlu! Protože právě v tomto věku se růst a vývoj mozku zastaví! Aspoň se to tak obecně traduje a ti starší raději rovnou odkládají učebnice…
Zbytečně! Jde o mýtus, který vznikne ve druhé polovině 20. století, kvůli jedné vědecké studii s nepřesným výsledkem. Více než 50 % testovaných při ní prokáže po věku 25 let plnou mozkovou zralost a půlkulaté číslo se všichni zapamatují!
Později však vědci potvrdí, že mozek se vyvíjí po celý život. A i když je tedy učení v dospělosti skutečně složitější než v dětství, s 25. narozeninami rozhodně nic nekončí!
Mýtus č. 4
Stříháním vlasy rostou rychleji
Chcete mít krásné dlouhé vlasy? Musíte je pravidelně stříhat, porostou pak rychleji! Poněkud nelogickou radu slýcháme už odedávna, je to ale nesmysl!
Vlasy rostou od kořínků, proto nezáleží na tom, zda jsou konečky právě zastřižené. Vždy vám přibude maximálně 1 až 1,5 cm za měsíc. Podobným mýtem je i to, že chloupky po těle dorostou po oholení žiletkou silnější a tmavší. Budou pořád stejné! V obou případech jde jen o optický klam.
Mýtus č. 5
Ve středověku lidé věřili, že je Země placatá
Kulatost planety prý prokáže až Fernão de Magalhães (1480-1521), když uskuteční plavbu kolem světa. Do té doby žili lidé v bludu…
Tak to rozhodně pravda není! Že je Země kulatá, tuší už řecký matematik Pythagoras (asi 570 – 500 př. n. l.). Eratosthenés z Kyrény (asi 276-194 př. n.l) pak podle pohybu stínu dokonce spočítá, jaký má Země obvod!
„Žádný vzdělaný člověk v západní civilizaci od 3 stol. př. n. l. nevěřil, že Země je placatá,“ píše v roce 1997 historik Jeffrey Burton Russell (1934-2023).
Za vznik mýtu o středověké neznalosti asi může spisovatel Washington Irving (1783-1859). V jeho knize Život a cesty Kryštofa Kolumba mají totiž mořeplavci „konečně vyvrátil názor o zemské placatosti“!
Mýtus č. 6
Sezením blízko obrazovky si zkazíme oči
Nemůžete se dívat na děti, které mají oči takřka přilepené na obrazovce či monitoru počítače? Klid, není třeba hrozit jim brýlemi, škodlivost tohoto zvyku už byla dávno vědci vyvrácena!
Děti zaostřují obraz jinak než dospělí a dívat se více zblízka je pro ně přirozené.
Stejně tak žádný výzkum nikdy nepotvrdil, že si zrak zkazíte čtením při špatném světle! I když platí, že se vaše oči takto brzy unaví.
Mýtus č. 7
Poslech Mozarta zvyšuje inteligenci
V roce 1993 dostane skupina vysokoškoláků na 10 minut na uši sluchátka. Třetina v nich neslyší nic, třetina neutrální relaxační hudbu a třetina Mozartovu symfonii!
Když poté vyplňují test inteligence, tak ti, co poslouchali Mozarta, dosáhnout o 9 IQ bodů více než ostatní!
Přestože je „zvýšení inteligence“ jen chvilkové a týká se jen úkolů o prostorové představivosti, o vše se postarají senzační titulky v novinách: „Díky poslechu Mozarta budete chytřejší!“
Díla geniálního skladatele se začnou hrát ve školkách, v porodnicích, pouští je i matky ještě nenarozeným dětem! Nic nezmění ani to, že při dalších výzkumech se již zázračný efekt nepotvrdí.
Mýtus č. 8
Býky rozdráždí červená barva
Matador zamává červeným šátkem, býk se rozzuří a zápas může začít! Červená barva je odedávna považovaná za tu, kterou si před býkem rozhodně oblékat nemáme. Žádná logika v tom však není.
Býci vnímají barvy jinak než my a jako typicky barvoslepí živočichové například nerozeznají červenou od zelené. Před zápasem v aréně je tedy nedráždí barva ale pohyb šátku zvaného muleta. A proč ty se tedy ve Španělku tradičně dělají červené? Aby nebyla vidět krev zvířete a nepobouřilo to publikum!
Mýtus č. 9
Lidé mají 5 smyslů
Zrak, sluch, hmat, čich a chuť. O počtu lidských smyslů většina z nás nemá pochyb. Až na to, že všichni, kteří jich vyjmenují pět, se mýlí!
Lidských smyslů mají lidé mezi 14 a 20 a rozhodně nemůžeme říci, že třeba propriocepce (vnímání polohy těla), nocicepce (vnímání bolesti), chronocepce (vnímání času) termocepce (vnímání teploty) či smysl pro vnímání sytosti jsou méně důležité než nejznámější pětice.
Právě tu ale stanoví již řecký filozof Aristoteles (384-322 př. n. l.), zdůrazní katolický myslitel Tomáš Akvinský (1225-1274)…, a nakonec se výčet natolik vžije, že nám přijde jako definitivní!