Skip to content
reklama

Bolavé vzpomínky na tetu: Masochův život obrátí naruby!

Je talentovaným spisovatelem, přesto si Leopold von Sacher-Masoch (1836–1905) nerad vyslouží slávu jinak – jmenuje se po něm masochismus.

„Je to dobrá dušinka, hotový andílek,“ hladí ho matka po vlasech. Leopoldek miluje příběhy o svatých. Rodiče ani nenapadne, že za touhle mánií ani zdaleka není náboženský zápal. Většina svatých totiž umírá mučednickou smrtí.

A na těch drsných obrázcích může Leopold oči nechat. Otce zase těší, jak se chlapec zajímá o jeho práci. Devítiletý hoch si neváhá překreslovat obrázky poprav, vražd a míst činů z policejní kartotéky!

V 10 letech zažije Leopold první lásku – k tetičce, hraběnce Xenobii! Ta mu dovoluje čistit jí boty. Jednou se chlapec schová do skříně. Náruživá teta vzápětí vkročí do pokoje – bok po boku cizího muže!

Domů se ale předčasně vrátí Xenobiin manžel. Rozlíceně vrazí do ložnice. Hraběnka odkudsi vytáhne bič a všechny vyžene z místnosti! Vyjevený Leopold sebou leknutím cukne a dveře šatníku se otevřou. Chlapec dostane za vyučenou.

Zjistí, jak moc se mu tahle situace líbí.

sacher
O jeho specifických sexuálních hrátkách si brzy štěbetají i vrabci na střeše.

Rodina se roku 1848 stěhuje do Prahy. V Čechách Leopold exceluje. Během pár týdnů se naučí perfektně německy a začne dokonce psát čtivé povídky. Roku 1855, již ve Štýrském Hradci, kam otce přeloží, skládá doktorát.

Přednáší na univerzitě, píše básně a historické studie, a nadbíhá manželce svého nadřízeného, Anně von Kottowitzové. Manžela však neopustí, a vztah s Masochem tak vezme za své. Náhradnice na sebe nenechá dlouho čekat.

Jmenuje se Fanny Pistorová a Leopoldovi splní snad všechny zvrhlé sny spřádané od dětství pod dekou. Z Masocha si udělá regulérního otroka – a aby si to náhodou nerozmyslel, zaváže si ho smlouvou! Sacher je ale v sedmém nebi.

Do role služebníka se vžije tak dobře, že si nechá říkat Gregor.

s fanny
Fanny se svým věrným sluhou Gregorem. Intelektuálně mu ale nesahá ani po kotníky.

Fanny s nadšením listuje Masochovou Venuší v kožichu. Stane se pro ni zdrojem inspirace. Když s Leopoldem, respektive Gregorem, míří na dovolenou do Itálie, koupí mu lístek do nejlevnější třetí třídy a sama má kupé v první!

Fanny má prý jej jednu nevýhodu. Intelektuálně nesahá svému sluhovi ani po kotníky. Není se co divit, že Masoch zamiluje do spisovatelky Aurory Rumelin. Roku 1873 si ji dovede k oltáři. Aurora se rozhodne posunout hranici o kus dál a pozve na návštěvu další muže a ženy.

Swingers párty obvykle končí ponižováním a bitím jejího manžela. Jejich sexuální hrátky jsou již veřejným tajemstvím. A to takovým, že se o ně zajímá i rakousko-německý psychiatr Richard von Krafft-Ebing (1840–1902)! Masocha ve svém díle Psychopathia sexualis vydaném roku 1886 představí jako protipól markýze de Sade – a termín masochismus je na světě!

Richard_von_Krafft_Ebing
Psychiatr, který udělal Masochovi ze života peklo. Díky němu ho zná dnes celý svět.

Tohle veřejné zostuzení Masoch těžce nese. Psychicky se hroutí. Tohle je poslední kapka. Rok před vydáním knihy totiž umírá Alexandr, jediný potomek jeho a Aurory. Dojde na další partnerku. Hulda Meisnerová je emancipovaná dáma, která se stane poslední životní družkou Leopolda Masocha.

Teprve poté se ukáže, že mít za exmanželku spisovatelku, není žádné terno. Aurora totiž roku 1905 vydá knihu, která již nikoho nenechá na pochybách, že Masoch je nejchlípnějším mužem století! Stárnoucí literát s přibývajícími lety ukáže i odvrácenou tvář.

Stává se agresivním, Huldu někdy napadne. Leopold navíc trpí halucinacemi a někdy bezduše bloumá po domě a na nic nereaguje. 55. narozeniny skromně oslaví po dohledem bílých plášťů. 9. března 1895 vyjde v novinách Sacher-Masochův nekrolog.

Hulda manžela uklidila z očí veřejnosti. Masoch totiž žije dál – ale aby Hulda zabránila dalším drbům, raději ho nechá prohlásit za mrtvého. Opuštěný literát v léčebně umírá až o deset let později.

Foto: wikipedia.org, úvodní snímek pochází z filmu La Vénus à la fourrure (Venuše v kožichu), 2013, Mars Distribution
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha