Domů     Boje Slovanů s Franky: Proč se Čechům do bitvy u Canburgu vůbec nechtělo?
Boje Slovanů s Franky: Proč se Čechům do bitvy u Canburgu vůbec nechtělo?

Mladý císařův syn se rozhlédne po spáleništi. Až k obzoru je vidět černá zem, ze které sem tam trčí ohořelá torza stromů. Když už se nepodařilo území dobýt, tak ho alespoň zničil. Se svými franskými bojovníky se teď může klidně vrátit domů.

Když Karel Veliký (742–814) přijímá v roce 800 z rukou papeže Lva III. († 816) korunu římského císaře, moc Franské říše vzroste.

Její panovník si dělá zálusk i na sousední území, která na počátku 9. století obývají slovanské kmeny včetně Čechů.

Císař k nim posílá na válečnou výpravu svého syna Karla Mladšího (772–811), který dává svým vojákům pokyn, aby přitáhli uzdy koním a zastavili. Před sebou mají údolí, ve kterém se jako stužka vlní vodní tok.

„Vidíte údolí Hagary (řeka Ohře – pozn. red.)? Půjdeme dál podél něho. Brzy se setkáme s našimi bojovníky,“ vysvětluje jim. Skutečně, za několik hodin jízdy podél toku narazí na od jihu přicházející Bavory.

Poté dorazí i saské posily přecházející přes Krušné Hory. Spojení tří vojsk, které franští stratégové použijí, se stává oblíbenou středověkou bojovou taktikou.

Karel Veliký si po své korunovaci brousí zuby i na území sousedních Čech.
Karel Veliký si po své korunovaci brousí zuby i na území sousedních Čech.

Mazaní domácí vyčkávají

Cílem franské armády se stává nedaleký hrad Canburg, údajně první pevnost v Čechách, kterou chrání skutečné hradby, nejenom dřevěná palisáda, typická pro česká hradiště v 7. a 8. století. Mazané slovanské kmeny ale pro jistotu zvolí vyčkávací taktiku.

„Počkáme a uvidíme. Snad sami odtáhnou, naše země přece nemůže uživit tak veliké vojsko,“ tajně doufají vůdci, kterým se do střetnutí s početnějšími a zdatnějšími Franky zrovna dvakrát nechce. Franská vojska proto oblehnou hrad a pustoší krajinu všude kolem.

Tady u Mšena bylo osídlení už v 9. století a stával zde i dvorec, Stál Canburg někde v tomto kraji?
Tady u Mšena bylo osídlení už v 9. století a stával zde i dvorec, Stál Canburg někde v tomto kraji?

Vůdce umírá

Přes canburské hradby letí hořící předmět. Dopadne na dřevěnou stavbu, kterou během chvilky zachvátí plameny. Vybíhají z ní lidé, je slyšet sténání popálených.

Události doplňují svým barvitým líčením i Metské anály (franská kronika zachycující období let 687–830): „Během čtyřiceti dní oheň spálil zemi na troud a jejich Lecha zabili.

Příděly píce pro koně a jídla pro armádu už nebyly žádné, proto se s armádou vrátili domů.“

Podle českého archeologa Miloše Šolleho (1916–2004) zřejmě nešlo v případě vévody Lecha o vlastní jméno, ale označení jeho hodnosti. Dobýt canburské hradiště se Frankům ale nakonec nepovede.

Slovanů je podle odhadu historika Pavla Choce (1908–1981) asi 30 tisíc, rozhodně méně než Franků, a aby se vyhnuli přímé bitvě, raději se schovávají v lesích severně od dnešního Polabí.

Podle dějepisce Gelasia Dobnera stávalo hradiště zcela jistě v Čechách.
Podle dějepisce Gelasia Dobnera stávalo hradiště zcela jistě v Čechách.

Kde postavili hrad?

Početně silnějším franským bojovníkům přichází úrodná polabská nížina vhod. Seženou tu zásoby alespoň na v kronikách zmiňovaných čtyřicet dní bojů. Jakmile jim dojdou zásoby, otočí koně a odjíždějí s nepořízenou domů.

Dodnes nerozluštěnou záhadou ovšem zůstává určení, kde v Čechách se vlastně hradiště zvané Canburg nacházelo. Kronika Moissiancense z jižní Francie říká, že leží na levém břehu Labe. Kronikář asi ale klidně mohl řeky splést a mít na mysli Vltavu.

Ovšem všichni badatelé, a že jich už od dob dějepisce Gelasiuse Dobnera (1719–1790) bylo hodně, umístili hradiště do Čech.

Hradsko u Mšena - možná právě tady se bitva odehrála...
Hradsko u Mšena – možná právě tady se bitva odehrála…

Hledejte v povodí Labe!

Kde mohli Canburg postavit? Šolle navrhuje dokonce čtyři možnosti: dnešní Hradec u Kadaně, Libici nad Cidlinou, Oškobrh u Poděbrad a Hradsko u Mšena.

Přestože v Hradci u Kadaně několikrát probíhal archeologický výzkum, žádný z nálezů nepochází z doby 8. – 9. století. Nejdůležitějším znakem pro hledání Canburgu je jeho zeměpisná poloha.

Podle kronikářských popisů se tři proudy franských vojsk setkaly až u ústí Ohře do Labe a teprve potom vyrazily k hradišti, takže táhly krajinou podél Labe, ne Ohře. „Musíme hledat polohu hradu z roku 805 dále v poříčí Labe a nikoli Ohře,“ míní Šolle.

V Oškobrhu nejsou žádné stopy po osídlení z této doby, v Libici sice ano, ale nepatří k opevněnému sídlišti.

Nejpravděpodobnějším Canburgem je Hradsko u Mšena. Výzkumy ve 20. století navíc potvrdily, že Hradsko osidlovali lidé už od pravěku a v 9. století tu stál dvorec.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Proč císař Josef II. pracoval 18 hodin denně?
Ztratil už druhou manželku, tentokrát Marii Josefu Bavorskou. Jeho matka, Marie Terezie na něj opět naléhá, aby si opět našel novou nevěstu. Tentokrát má smůlu. Nic na světě ho k tomu nedonutí. Josef II. (1741–1790) zůstává neoblomný. Zatouží však po milence a vybere si kněžnu Eleonoru Liechtensteinovou (1745–1812). Ta ale jeho pokusy navázat milostný vztah odmítne. […]
Historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
reklama
věda a technika
Co lze koupit v Japonsku? Antistresové rajče!
Potravinářské plodiny už bývají geneticky upraveny – ať už tradičním šlechtěním, nebo mutagenezí, která zahrnuje vystavení semen ionizujícímu záření nebo chemikáliím. Před nedávnem vůbec poprvé vstoupila na trh odrůda rajčat, která prošla úpravou genomu s pomocí technologie genetických nůžek CRISPR… Sicilian Rouge High GABA je jedinečná odrůda rajčat, jež obsahuje vysoké hladiny kyseliny gama-aminomáselné, o které se […]
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
enigmaplus.cz
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
Tito čeští velikáni se ve skutečnosti proslavili něčím jiným, než tím, že se věnovali mystice. Jejich záliba v tajemnu vás proto možná překvapí. [gallery ids="131379,131378,131377"] František Drti
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Dobrodružná pouť k Jupiteru
21stoleti.cz
Dobrodružná pouť k Jupiteru
Po 14 let odhaloval americký vesmírný průkopník jménem Galileo tajemství související s planetou Jupiter. Byl to tedy právě on, kdo jako první odhalil, že pod ledovou krustou měsíce Europa se nachází v
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě