Skip to content

Boj s vrabci skončil v Číně hladomorem!

Pekingem pochodují šiky studentů. Zabijí každého vrabce, jemuž se nepodaří včas uletět. Nikoho v tu chvíli nenapadne, že válka za záchranu úrody povede k velké katastrofě.

„Každý vrabec sezobe za rok 4,5 kilogramu zrní, dohromady pak spořádají obilí, které by nasytilo nejméně 60 000 lidí,“ prohlásí v roce 1958 předseda Komunistické strany Číny Mao Cetung (1893–1976). Hledá viníky hospodářských neúspěchů a vrabec polní je ideálním pachatelem.

vrabci
Na někoho se vina svalit musí – i když jde jen o nebohé opeřence.

Zabíjejí s velkým elánem

Jakmile předseda Mao vyhlásí boj „okřídlené metle národa“, miliony Číňanů bez váhání začnou plnit jeho vůli. Lidé ničí hnízda, házejí po ptácích kameny, střílejí po nich a dávají jim otrávené zrní.

V Pekingu je nasazena celá armádní divize, pro niž se lovení vrabců stane jedinou bojovou činností. Kola stranické propagandy pracují na plné obrátky a agitátoři dbají na to, aby nikdo nezůstal stranou dění.

Ve školách proto učí děti, jak nejlépe likvidovat vrabce.

Velice účinnou metodou je zabránit ptákům v zahnízdění. Školáci se proto vyzbrojí hrnci, pánvemi, bubínky, píšťalami či řehtačkami a plaší vyděšené vrabce, kdekoliv je uvidí. Starší studenti fasují vzduchovky, mladší žáci si přinesou praky.

Ptačí genocida slaví úspěch a minimálně osm milionů vrabců je zabito.

Za bláznivý nápad zaplatí životem miliony Číňanů.
Za bláznivý nápad zaplatí životem miliony Číňanů.

Housenky mají hody

Celonárodní blouznění kolem vrabců však pořádně vyděsí čínské vědce. V roce 1959 prozkoumají žaludky mnoha zabitých ptáků a ke svému překvapení zjistí, že se místo zrní živí hlavně hmyzem a housenkami, jež jsou skutečnými ničiteli úrody.

Nic nyní nebrání tomu, aby se tito škůdci přemnožili. A když se k tomu navíc přidá sucho, postihne Čínu v letech 1958–1962 hladomor, jenž si vyžádá nejméně 20 milionů lidských životů. Mao sice kampaň v dubnu 1960 ukončí a obrací „nenávist lidu“ proti štěnicím, ale to už je pozdě.

Zemědělci hlásí nejhorší úrodu za posledních sto let.

Milan Uram

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …