Skip to content

Bitva u Fredericksburgu 1862: Nejdřív si posílají tabák a pak kulky

V Americe zuří občanská válka. V polovině listopadu 1862 se armády Unie a Konfederace zastaví na protějších březích řeky Rappahannock nedaleko Fredericksburgu. Připravují se na střet, vinou nepříznivého počasí se však bitva zpozdí a vojáky čeká několik týdnů tichého příměří.

Obě strany využívají situace k přípravám. Opravují silnice, budují opevnění a také posílají zvědy přes řeku, aby zmapovali pozice a odhalili záměry nepřátelské armády. To je obvyklé. Stejně jako početné hlídky, které po obou stranách řeky střeží svůj břeh a sledují se navzájem.

Den za dnem, týden za týdnem. „Po čase už jsem poznával tváře na druhém břehu. Občas jsme si kývli na pozdrav a tam, kde byly břehy blízko, jsme prohodili pár slov,“ vzpomíná později vojín Elliot Jenkins.

fredericksburg-panorama-from-chatham-smaller-file-2477r
Místo bitvy, Fredericksburg v roce 1862.

Z pár slov je časem pár vět a pak přijde na řadu výměnný obchod. Vojáci vyrábí malé lodičky s plachtami a když je vhodný vítr, posílají na druhý břeh tabák, aby stejným způsobem dostali kávu. Občas je to napínavá výměna, občas zábavná a od společného smíchu není daleko k přátelství.

Nakonec jsou vztahy mezi nepřátelskými hlídkami tak přátelské, že se vojáci vydávají na opačnou stranu,vyměňují si novinky, tabák, potraviny, ale třeba i teplé šatstvo.

4a40018r
Dlouhé čekání se promění v několik týdnů nečekaně přátelského příměří.

Během období nečinnosti se největším nepřítelem vojáků stává nuda. Někteří hledají rozptýlení v nedalekém městě, jiní si krátí čas sportem. Hraje se baseball, soutěží se v běhu a skoku, organizují se boxerská klání.

Přes řeku to jako diváci sledují vojáci Unie, kteří hlasitě povzbuzují. Nechybí ani kultura.

Battle-of-Fredericksburg-1862-December-11-US-Civil-War-Union-volunteer-soldiers-crossing-Rappahannock-River
Až okamžiku, kdy Unie využije ranní mlhy a napadne jednotky Konfederace.

Příslušníci 141. pluku polního dělostřelectva postaví jeviště, na kterém pořádají divadelní vystoupení pod širým nebem. Hrají třeba tehdy populární hru Dáma z Lyonu. „Hlavní role krásné Pauline zhostiv se s úspěchem velikým seržant John Wood, ale kde sehnal své spodničky, toť věru vám nepovím!“ píše v místních novinách amatérský kritik.

Battle_of_Fredericksburg,_Dec_13,_1862
Začne jedna z nejkrvavějších bitev americké občanské války.

Vše končí 11. prosince, kdy jednotky Unie za ranního rozbřesku využijí mlhy a pokusí se překročit řeku, aby zaútočily na jednotky Konfederace. Začne jedna z nejkrvavějších bitev války Severu proti Jihu.

Foto: wikipedia.org, kidport.com, thevoicebeforethevoid.net,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články