Dne 8. června 1708 se španělská flotila napěchovaná poklady z kolonií setkává s anglickým válečným loďstvem. Stane se tak u poloostrova Barú poblíž španělské přístavní pevnosti Cartagena v dnešní Kolumbii. Střet je nevyhnutelný – obě země jsou ve válce!
Když Angličané začnou pálit z děl, koule zasáhne sklad střelného prachu. San José se otřese prudkým výbuchem a klesá ke dnu. Z 600 lidí na palubě se zachrání jen 11. Na dno klesne i zlato, stříbro, drahé kameny a šperky.
A tady poklad nerušeně odpočívá víc než 300 let! Koncem loňského roku oznámí prezident Kolumbie Juan Manuel Santos: „Našli jsme galeonu San José!“ Po desítkách let pátrání Kolumbie hlásí úspěch. „Je majetkem všech Kolumbijců,“ tvrdí Santos.
Španělský majetek?
Brzy nato se ozvou rozhořčení Španělé – flotila přece patřila španělskému králi Filipovi V. (1683 – 1746)! Santosovo vítězství zpochybní španělský ministr zahraničí José García-Margallo:
„Je to státní válečná loď, nikoli soukromá, proto patří státu, pod jehož vlajkou plula!“ Madrid zkoumá, jaké kroky podnikne. Podle něj jde o podmořské dědictví a podle konvencí UNESCO je vrak majetkem Španělska.
Odborníci odhadují hodnotu potopeného pokladu minimálně na 1 miliardu dolarů (asi 25 miliard korun). Má totiž obsahovat 11 milionů zlatých mincí!
Svatý grál mezi vraky
Vrak, přezdívaný Svatý grál mezi podmořskými objevy, tak může být největším potopeným pokladem na světě! Santos tvrdí, že jeho lokalizace je státním tajemstvím.
Vrak najdou automatické průzkumné ponorky kolumbijského námořnictva, které vyfotí velmi dobře zachovalá bronzová děla s vyraženými delfíny. Díky tomu je jasné, že je to San José. Na pohádkový poklad si ale činí nárok ještě třetí strana.
Americká společnost Sea Search Armada vede již přes 30 let s Kolumbií spor. Specializuje se na hledání potopených vraků a již v roce 1982 oznámí, že našla místo, kde se loď potopila.
Boj zdaleka nekončí
Nyní kolumbijská strana tvrdí, že místo potopení vraku je jinde. A vzhledem k tomu, že lokalizace vraku je kolumbijské státní tajemství, nemají Američané nic v rukou.
Teoreticky by si část pokladu mohly nárokovat i Peru a Ekvádor, odkud zlato a stříbro pochází. Boj o největší podmořský poklad světa zdaleka nekončí!