Bitcoin (BTC) je digitální měna, kterou vytvořil v roce 2008 programátor s pseudonymem Satoshi Nakamoto.
K zajištění jeho provozu slouží (P2P) Peer to Peer síť, v níž uživatelé formou „těžby“ potvrzují transakce. K zabezpečení se kromě různých šifrování používá také podepisování transakcí pomocí tzv.
privátního klíče, který je součástí bitcoinové adresy. Veškeré transakce ověřuje decentralizovaná sítí „uzlů“ a následně potvrzují „těžaři“. Díky nim může být celá síť v chodu (může pracovat).
Když Bitcoiny odesíláte, nebo od někoho přijímáte, tak právě „těžaři“ jsou ti, kdo potvrdí vaši transakci. Sítí probíhají každou hodinu tisíce transakcí, které se zahrnují do tzv. bloků (blockchain).
https://www.youtube.com/watch?v=zJ4j8a6HdMg
Úkolem „těžaře“ je pomocí složitých výpočtů (hashů) najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin. Za „těžbu“ BTC poté obdrží odměnu za potvrzení bloku právě v podobě Bitcoinů.
Další jeho odměnou jsou také poplatky ze všech transakcí, které proběhly blokem, jenž svým výpočtem potvrdil. V současné době (2017) je to 12,5 BTC za blok a v celé světové síti se to děje průměrně každých 10 minut.
Díky tomu je tedy zajištěno, že každý může utratit jen ty Bitcoiny, které vlastní. Z toho důvodu Bitcoiny nelze falšovat – právě transakční síť všech počítačů, které jsou do ní zapojeny, ověřuje jedinečnost každé platební operace.
Pokud by se někdo například snažil své Bitcoiny utratit 2x, síť tuto transakci odmítne.
Zní to zajímavě? Jaké jsou výhody proti standardním měnám?
Jedno slovo – decentralizace. Své Bitcoiny (peníze) posíláte přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností atp. Nikdo Vás tak „nesleduje“ a nespojuje vás s konkrétními finančními toky.
Pozor – nelze říct, že by transakce byly zcela nevystopovatelné. Pokud se ale nebudete pohybovat za hranou zákona, nemáte se čeho bát.
BTC můžeme také označit za svobodný či nadnárodní. Bitcoiny lze bleskurychle poslat na druhý konec světa úplně stejně snadno jako kamarádovi, který sedí vedle vás.
Je (zatím) neprolomitelný– fungování BTC sítě je zajištěno kryptografií a silným šifrovacím algoritmem, který je ve známém vesmíru neprolomitelný. V začátcích se při procesování transakcí neplatily žádné poplatky (fee) těžařům.
Nyní však probíhá tolik transakcí, že pro udržení chodu sítě je „malý“ poplatek nutný.
Směnitelnost – BTC směníte bez problémů za většinu světových měn. Navíc je celý BTC projekt open source. Má tak zcela veřejné zdrojové kódy, každý se tedy může podívat a zjistit přesné vnitřní fungování.
Bitcoin systém tvoří v podstatě protiváhu proti zavedenému finančnímu systému. Každá finanční krize nebo pád měny, politické zvraty nebo runy na banky (hromadný výběr úspor z bank kvůli obavám o jejich budoucí existenci) jsou pro něj vždy dobrou zprávou.
Neustálý růst. Na světě jsou miliardy lidí, z nichž Bitcoin zná a využívá pouhých pár miliónů. Do BTC rozjetého vlaku nastupují každý den další a další lidé.
Je velmi pravděpodobné, že BTC bude růst ještě poměrně dlouho a kdo na vlnu nasedne teď, ten pravděpodobně vydělá.
A jak mohu Bitcoin využít já?
1. Rychle a levně poslat peníze do zahraničí
Je to ideální prostředek pro rychlé převody prostředků na velké vzdálenosti. Protistrana musí mít přístup k internetu, bitcoinovou peněženku a možnost si BTC nějak vyměnit za peníze.
2. Zaplatit s ním za zboží a služby
Platit Bitcoinem je jednoduché, rychlé a levné. Bitcoinem můžete platit již na spoustě míst v ČR. Aktuální seznam naleznete na stránce Coinmap.org.
3. Přijímat Bitcoin jako platby za své zboží a služby
Už není pravdou, že příjem plateb za zboží v Bitcoinech je složitý. V účetnictví kvůli tomu nemusíte provádět moc změn, neznamená to ani, že si přijaté Bitcoiny musíte ponechat.
Můžete je přijímat prostřednictvím aplikací, kteé jsou již na našem trhu dostupné. Platby v BTC se pak pomocí aplikace převedou na Kč a ty pak dostáváte rovnou na svůj účet.
V praxi jen na platebním terminálu uvedete účel nebo ID platby a zadáte prodejní cenu v korunách. Aplikace pak automaticky přepočítá obnos na Bitcoiny dle aktuálního kurzu a vygeneruje zákazníkovi QR kód obsahující všechny potřebné platební instrukce.
Poté stačí, aby si zákazník přes bitcoinovou peněženku naskenoval kod a potvrdil platbu. Obchodník obdrží potvrzení o provedení transakce a zboží vydá.
Na pozadí mezitím probíhá automatický převod Bitcoinu na peníze a zaslání platby na obchodníkův účet.
Je nepravděpodobné, že by obchodník tratil na kolísavosti kurzu Bitcoinu, protože přepočet částky v Kč na Bitcoiny, platba v Bitcoinech a směna Bitcoinu zpět na koruny probíhají téměř v jeden okamžik.
Co je Arbolet a jak mi může pomoct?
Arbolet je největší BTC i kryptoměnovou komunitou v ČR. Mimo jiné si připsal vítězství v anketě serveru bitcoinonline.cz jako nejlepší a českými uživateli nejpoužívanější BTC peněženka.
Zástupce Arboletu a jeden ze zakládajících členů vystupující pod přezdívkou ARBX7 k tomu říká:
„Naším záměrem je vytvořit alternativní, ale stabilní mikroekonomický systém, který bude sloužit rozsáhlé komunitě členů.
Postupně lidem dokazujeme, že banky nejsou jedinou cestou a také, jak se dá v dnešní době jednoduše pracovat s kryptoměnami, které jsou už celosvětově na vzestupu.“
Prvotním cílem Arboletu bylo vytvoření největší BTC komunity a nejpropracovanějšího kryptoměnového nástroje v ČR. Současným cílem je pak vytvořit uzavřený kruh v novém česko–slovenském virtuálním mikroekonomickém systému, kde už nebude zapotřebí bank a státního dohledu. Jinými slovy už žádné omezování prostřednitvím libovolných institucí.
Především se pak jedná o česko-slovenský internetový nástroj, který kromě možnosti bezpečného uložení prostředků v CZK či BTC poskytuje i vlastní platební bránu a platební procesor v rámci sítě Arbolet bez poplatků. Arbolet napomáhá díky svému přívětivému grafickému rozhraní svým uživatelům v oblasti zabezpečení a vedení anonymního účtu v BTC i Kč.
S Arbolet peneženkou totiž získáte možnost vlastnit účet, bez prokazování své totožnosti. Lidé se často poohlížejí po službě, která by umožňovala anonymní založení účtu nebo anonymní transakce.
Faktem totiž zůstává, že u žádné banky u nás ani v zahraničí si nemůžete založit anonymní bankovní účet.
Na Arboletu se také můžete sebevzdělávat v oblasti kryptoměn. Za zmínku určitě stojí i komunita kolem Arboletu se širokou členskou základnou, která zpracovává v ticketovém systému obecné otázky nových členů a takříkajíc jim pomáhá s prvními krůčky.
Konkurenční výhoda služby Arbolet je poměrně prostá, v současné době žádná konkurence neexistuje a Arbolet je také jedinou platformou v češtině.
Kde Bitcoiny také pomáhají?
Arbolet pomáhá tam, kde stát a systém není schopen pomoci. Konkrétně těm, kteří pomocnou ruku opravdu potřebují – tělesně i mentálně postiženým, seniorům, nemocným, opuštěným dětem, sirotkům, matkám v nouzi.
Podmínkou je skutečně transparentní využití finančních prostředků – kolik, kde a za co. V rámci komunity může každý přispět kolik uzná za vhodné na libovolný projekt a to jednoduše přímo na jejich Arbolet účet.
Pokud víte o nějakém charitativním projektu, který byste chtěli podpořit, dejte nám vědět a my jim založíme transparentní Arbolet účet pro případně dary Vaše nebo dalších členů.
Co jen říct závěrem? Arbolet je komplexní nástroj jak pro ty, kteří chtěji do kryptoměn začít pronikat a postupně se s nimi seznamovat, tak i pro ostřílené a zkušené znalce.