Domů     Bismarckův obratný tah: Podvod s depeší popostrčil Francii vstříc porážce
Bismarckův obratný tah: Podvod s depeší popostrčil Francii vstříc porážce
1.5.2019

1. září 1870 zavlál nad francouzskou pevností Sedan bílý prapor. Francie se vzdala mnohem silnější německé armádě. Právě tento okamžik na dlouhou dobu určil, kdo bude hrát na evropské politické scéně prim.

Země galského kohouta se stáhla do pozadí a Německo začalo své vítězné tažení kontinentem.

Výsledek prusko-rakouské války, která skončila roku 1866 porážkou rakouské armády, nebyl Francii zrovna po chuti. Pruské vítězství totiž Francouzi nepřímo považovali za vlastní fiasko.

Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl při mírovém vyjednávání mezi Pruskem a Rakouskem vystupovat jako prostředník.

Fiasko po francouzsku

Za tuto roli si nárokovat území ležící na levém břehu Rýna. Neuspěl.

Francouzi neuspěli ani při vyjednávání, při kterém hlásali, že „za Belgii a Lucembursko (jejich území) budeme souhlasit s připojením jihoněmeckých států k Severoněmeckému spolku (vznikl po prusko-rakouské válce roku 1866 – pozn. red.)“. Dalším pokusem Francie, jak omezit vliv Pruska na evropské politické scéně, se stala snaha uzavřít spojenectví s Rakouskem a Itálií. Případná koalice měla za cíl izolovat Prusko.

Tajnou dohodu znal každý

Napětí mezi Pruskem a Francií rostlo. Pruský kancléř Otto von Bismarck (1815–1898) čekal na vhodný okamžik, který by se mohl stát impulzem pro rozpoutání války. Ten přišel roku 1868, kdy španělští povstalci svrhli svoji královnu Isabelu II. (1830–1904).

Místo ní se jako regent ujal vlády generál Francisco Serrano y Dominguez. O novém kandidátovi na trůn se vedly na evropských dvorech žhavé debaty.

Napoleon III. dával přednost portugalskému princi Ferdinandovi II. (1816–1885), Bismarck ovšem tajně podporoval prince Leopolda Hohenzollernského (1835–1905). Když na veřejnost prosákly informace o tajné dohodě, vzbudily hlavně ve Francii obrovské pozdvižení.

Napoleon III. je jedním z nejdůmyslnějších panovníků novověké Francie.To mu však k udolání německé hrozby nestačí.
Napoleon III. je jedním z nejdůmyslnějších panovníků novověké Francie.To mu však k udolání německé hrozby nestačí.

Požadavky smete ze stolu

Hohenzollernové za Rýnem, Hohenzollernové za Pyrenejemi! Francie je obklíčena!“ psal dobový francouzský tisk. Bismarck jásal. Plány šly podle jeho představ.

Francouzský vyslanec hrabě Vincent Benedetti (1817–1900) zatím tlumočil pruskému králi Vilémovi I. (1797–1888) požadavek, aby Prusko poskytlo záruky, že se Hohenzollernové vzdají nároků na španělský trůn.

„Leopold je plnoletý a navíc svéprávný,“ smetl pruský král požadavky Francouzů ze stolu.

Zfalšovat? To nebude třeba…

Svému kancléři pak poslal Vilém I. 13. července 1870 z lázní Ems v dnešní spolkové zemi Porýní-Falcko telegram, ve kterém ho informoval o odmítnutí francouzské žádosti. Mazanému Bismarckovi tím dal ale do rukou trumf.

„Bismarck využil tuto příležitost, kterou mu neobratnost francouzské diplomacie vlastně sama vložila do rukou, a po určitém zkrácení (nikoli však zfalšování, jak se někdy mylně tvrdí) telegramu o Vilémovy smířlivé fráze tuto emžskou depeši poskytl severoněmeckému ústřednímu listu Norddeutschen Allgemeinen Zeitung,“ vysvětluje současný český historik Vladimír Kupka.

Pár slov způsobilo bouři

Publikovaný text vyzníval, jako by vyslanec skrytě vyhrožoval válkou, pokud nedojde ke splnění jeho požadavků. Rozzuřená francouzská vláda 19. července 1870 vyhlásila Prusku válku.

„Francie se nechala Bismarckovým obratným postupem vmanévrovat do role útočníka,“ dodává Kupka. Bismarck sklízel ovoce svého diplomatického úsilí.

V roce 1866 po vítězné válce s Rakouskem uzavřel smlouvy s jihoněmeckými státy a pojistil si tak jejich loajalitu. Dohody začaly platit okamžikem vyhlášení ozbrojeného konfliktu – a ten právě nastal.

Kancléř Otto von Bismarck se prokáže jako otřelý politik, sám sebe dokonce považuje za chytřejšího než je císař Vilém.
Kancléř Otto von Bismarck se prokáže jako otřelý politik, sám sebe dokonce považuje za chytřejšího než je císař Vilém.

Půlmilionová armáda

Proti Francii teď nestáli jenom vojáci z Pruska a severu Německa. Rukovali i muži z Bavorska, Bádenska a Württemberska.

Dohromady vytvořili sbor půlmilionové armády, kromě toho se připravilo do boje ještě 160 000 záložníků a situaci jistil 190tisícový sbor zemské domobrany. Francouzská armáda na tom byla o poznání hůř.

Z jejího stavu 370 000 mužů se jich 60 000 zrovna nacházelo v Alžírsku, dalších 6000 v Římě. Připraveno k boji bylo jenom něco málo přes 300 000 mužů.

235 000 vojáků nestačí

Snažili se proto doplňovat stavy, jenže to jen způsobilo další zmatky, kvůli kterým nakonec nastoupilo pouhých 235 000 vojáků. 29. července 1870 se vrchního velení ujal sám císař Napoleon III., jemu se podřídili dva velitelé.

Alsaské armádě velel francouzský maršál Patrice Mac Mahon (1808–1893), lotrinské maršál François Achille Bazaine (1811–1888).

Armádní sbor v troskách

Když 28. července do Mét dorazil císař Napoleon III., aby převzal vrchní velení, nenalezl zde ani jeden armádní sbor v předepsané síle a ve stavu schopném operačního nasazení,“ líčí kritickou situaci v důležitém uzlu francouzské obrany historik Kupka.

Francouzská armáda plánovala invazi na jih Německa, ovšem čáru přes rozpočet jí už během srpna udělaly porážky v bitvách u Woerthu a Forbachu na německo-francouzských hranicích.

Porážka Francouzů umetla cestičku ke sjednocení Německa.
Porážka Francouzů umetla cestičku ke sjednocení Německa.

Raději se stáhneme!

Napoleon proto nakonec upustil od útočných plánů a soustředil se jenom na obranu podél francouzských hranic. Rychle pochopil, že proti Němcům nemá šanci, a proto se rozhodl vyklidit 7. srpna pozice na řece Mosele a se svými maršály jednal o obraně Mét.

Po poradě se armáda maršála Mac Mahona stáhla do Châlons-sur-Marne na severovýchodě Francie poblíž francouzsko-německých hranic. Bazainova armáda zůstala u Mét a měla za úkol zabránit za každou cenu Němcům, aby pronikli dál na francouzské území.

Vypukne revoluce?

Německým armádám ale netrvalo dlouho a začátkem srpna se jim stejně podařilo obranu prolomit. Pronikli na území Alsaska a Lotrinska. Armádu maršála Bazaina odřízli od ostatních jednotek v pevnosti Méty.

Druhá část armády pod velením maršála Mac Mahona se připojila k císařským jednotkám. Obě potom chtěly ustoupit k Paříži. Jenže Pařížané se bouřili. Požadovali po svých vojácích vítězství. Nechybělo mnoho, aby ve francouzském hlavním městě vznikla další revoluce.

Hrdost a pýcha je ta tam. Francouzi utrpí porážkou s Prusy šok.
Hrdost a pýcha je ta tam. Francouzi utrpí porážkou s Prusy šok.

Muži šli jako na jatka

Vojsko maršála Mac Mahona se proto obrátilo zpátky k Métám a snažilo se zachránit, co se dá. Jenže Němci mu nedali šanci. Armádu vtlačili do kotliny mezi řekou Mázou a belgickou hranicí u města Sedan. 1. září 1870 začali ve čtyři hodiny ráno pálit proti ní.

Ve prospěch Němců hrály lepší palebné pozice i početní převaha dělostřelectva. V průběhu dne bylo stále jasnější, že Francouzi proti uzavřenému kruhu osmi set pruských děl nemají šanci. Francouzské jezdectvo se čtyřikrát pokusilo prorazit německou linii.

Neúspěšně. Šlo jako zvířata na jatka.

Zůstávám dobrým bratrem

Krvavé boje trvaly až do 16 hodin. Císař Napoleon III. přikázal za naprosto bezvýchodné situace vyvěsit bílou vlajku. „Smrt na bojišti je krásná, ale jen v básních,“ přiznal císař svoji porážku a pruskému králi Vilémovi poslal dopis s textem:

Můj drahý bratře, jelikož jsem nedokázal zemřít uprostřed svých vojsk, nezbývá mi než odevzdat svůj kord Vašemu Veličenstvu. Zůstávám Vašeho Veličenstva dobrým bratrem. Napoleon“. 2. září 1870 Francouzi podepsali kapitulaci.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Helena Stejskalová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz