Skip to content

Beze stopy: Co se vlastně stalo s Jimmym Hoffou?

Zatím čekám marně, tak si myslím, že budu nejpozději ve čtyři hodiny doma. K večeři si uděláme něco dobrého, nejspíš budu grilovat steaky,“ volá mrzutý Jimmy Hoffa své manželce z telefonního automatu před restaurací.

Je to jejich poslední rozhovor. Během pár hodin tento odborový předák zmizí, jako by se propadl do země.

Když americký režisér Martin Scorsese (*1942) natočí film Irčan (2019), stane se jedním z nejdiskutovanějších snímků poslední doby. Jeho scénář totiž vychází z knihy amerického spisovatele Charlese Brandta, kterého vyhledal gangster Frank Sheeran (1920-2003) a svěřil mu své tajemství.

Prý před lety na objednávku mafie zavraždil Jamese „Jimmyho“ Hoffu! Osudy tohoto muže a jeho zmizení jsou přitom jedním z největších amerických novodobých mystérií.

Jako Robin Hood

James Hoffa je během života známý jako samolibý manažer s ostrými lokty, který si nebere servítky a má kontakty na různých důležitých místech, včetně vlády a mafie. Budoucí mocný odborový šéf přitom od 14 let pracuje a vyzkouší si dřinu i nespravedlnost ze strany zaměstnavatelů.

Už jako teenager organizuje kolegy v obchodě s potravinami, aby se bránili podobnému zacházení. V roce 1957 se stane prezidentem odborového svazu s názvem International Brotherhood of Teamsters, který v té době představuje okolo milionu řidičů nákladních vozidel a skladníků.

Členové odborů v něm vidí novodobého Robina Hooda a zastánce práv řadových pracujících.

U soudu J. Hoffa (vpravo) tvrdí, že vlastně skoro nic neprovedl.(Foto: Roger Higgins/commons.wikimedia.org/volné dílo)

Volný pád

Během této doby se zaplete s mafií, kdy za pomoci důchodového fondu členů odborů poskytuje finance na projekty kontrolované organizovaným zločinem. Na řadu přijde i korupce, protože odbory potřebují získat smlouvy na stavební, nákladní a přepravní služby.

Také je třeba zajistit správný výsledek voleb, aby klíčové politické pozice obsadili lidé vstřícní vůči odborům a přátelští k členům mafie. V roce 1964 ale spadne klec a Hoffa je odsouzený na 13 let do vězení za zpronevěru, úplatky, podvody a vydírání.

Odtud však díky podmínce, udělené během úřadování prezidenta Richarda Nixona (1913-1994), odejde už po 5 letech. Zatímco je ve vězení, v čele Teamsters se ocitne Frank Fitzsimmons (1908-1981). Původně má být jen loutkou, přes kterou bude odborový svaz dále řídit z vězení přímo sám Hoffa, ale nový lídr se vymaní z jeho vlivu, začne svou vlastní kariéru a stejně jako jeho předchůdce naváže dobré styky s organizovaným zločinem.

Do vězení dostane odborového předáka generální prokurátor Robert Kennedy.(Foto: Warren K. Leffler/commons.wikimedia.org/volné dílo)

Záhadná schůzka

Po propuštění z vězení se někdejší odborový šéf snaží vší silou získat zpět své místo, ale nepomohou ani soudy, ani stížnosti na všechny strany. Obrací se o pomoc k některým z mocných mafiánů, ale ti ho odmítnou, podle historiků mají v té době zájem o pokračování dobře rozjeté spolupráce s Fitzsimmonsem.

Hoffa ale ví hodně o zapojení mafie do odborů a tak by ho její vysocí představitelé nejraději viděli mrtvého. Věci pak dostanou rychlý spád. James „Jimmy“ Hoffa se 30. července 1975 vydá na odpolední schůzku se dvěma významnými mafiány do restaurace Machus Red Fox poblíž předměstí Bloomfield Township u Detroitu.

Bezvýsledné pátrání

Právě tam ho lidé vidí naposledy. Následujícího dne je označen za pohřešovaného. O sedm let později, v roce 1982, je po marném pátrání prohlášen za mrtvého. Co se s ním stalo a kde skončil, nikdo netuší.

A příliš jasno do celé věci nepřináší ani film Irčan, protože řada historiků je přesvědčena, že Sheeranovo přiznání je vylhaná story. Je totiž jedním z více než desítky lidí, kteří během posledních desetiletí prohlásili podobnou věc.

Zmizení Jimmyho Hoffy tak zatím zůstává nevyřešenou záhadou.

Režisér Martin Scorsese natočil film Irčan a ten se stal nejdražším snímkem jeho kariéry.(Foto: Siebbi/commons.wikimedia.org/CC BY 3.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Garam/commons.wikimedia.org/CC0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Plačící žena se dodnes marně snaží zachránit své děti
enigmaplus.cz

Plačící žena se dodnes marně...

Své děti v hněvu nad nevěrou manžela...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...