„English Bitter,“ poručí si dobře oblečený lázeňský host v karlovarském koloniále U tří skřivanů. Stejné přání jako on už dnes mělo devět zákazníků. A to je teprve poledne.
Dveře krámku se netrhnou. Zprávy o zázračných účincích nového žaludečního likéru už se rozletěly po městě.
Drogista Josef Vitus Becher (1769–1840) se v krámku U tří skřivanů v Karlových Varech věnuje obchodování kořením a koloniálním zbožím. Roku 1794 si pronajme ve městě vinopalnu a zkouší vyrábět různé alkoholické likéry. Kromě toho si stihne pořídit 16 dětí a věnovat se i veřejně prospěšné činnosti jako městský radní, starosta a purkmistr.
Darovaný recept
Bechera roku 1805 často navštěvuje doktor Christian Frobrig, ošetřující lékař knížete Maxmiliána Fridericha von Plettenberg, který pobývá v lázních na léčení. Diskutují spolu o síle léčivých bylin. Před svým odjezdem Frobig daruje Becherovi svůj recept na výrobu likéru.
Obchodník si s ním dva roky pohrává ve své vinopalně, než ho pod názvem English Bitter pustí na trh.
Konkurenční výhoda
Základem úspěchu likéru se stává tradiční recept s utajeným složením. Neobsahuje konzervační látky, ani umělá barviva.
Nachází se v něm karlovarská voda, líh, směs bylinek a koření a přírodní cukr. Po alkoholickém nápoji ve formě žaludečních kapek se v krámku U tří skřivanů zapráší, protože lázeňští hosté si do města přijíždí léčit hlavně nemocný žaludek.
Úspěch na trhu
Kvality likéru ocení i německý básník Johann Wolfgang Goethe (1749–1832). Roku 1812 si při jednom ze svých četných karlovarských pobytů lahvičku koupí a zapíše si to do deníku. Rodina Becherů brzy začíná s exportem do zahraničí.
Roku 1835 proniká do Vídně, v roce 1838 i do Paříže. Později i do dalších zemí, v roce 1934 úspěšně dobývá USA.
Rodinu čeká odsun
Rodina Becherů je po 2. světové válce odsunuta z Čech do Německa a dojde k zestátnění likérky. Celých 57 let pak zůstává výroba v rukou Československé republiky. Teprve v roce 1997 začíná její privatizace, která je dokončena o čtyři roky později.
Nyní je vlastníkem s největším podílem akcií francouzský koncern Pernod Ricard, výrobce lihovin a vín.