Domů     Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?
Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?

Základní barvy lidské pleti znají všichni. Ale co když se pokožka změní na takový odstín, který dokáže nejenom překvapit, ale třeba i vyděsit? Za neobyčejnými tóny může stát genetická porucha, některé potraviny nebo chemické látky. A to i takové, se kterými se denně setkáváme!

Zelená, modrá, oranžová… A co třeba žlutá? Takové barvy pokožky se nemusí vyskytovat jen v komiksech, fantasy filmech nebo pohádkách. Někdy se s nimi lze setkat i v reálném životě. A zatímco některé jsou dočasné, jiných se lidé nikdy nezbaví.

Zelené děti z Woolpitu

Barva pleti: zelená

Důvod: nevysvětlen

Známá anglická legenda vypráví příběh dvou dětí, které se údajně objevily ve vesnici Woolpit v hrabství Suffolk někdy během 12. století. Během žní tehdy vesničané narazí na opuštěného chlapce a dívku.

A nejsou to jen tak nějaké obyčejné děti, mají totiž zelenou pokožku, mluví neznámým jazykem a jejich oblečení se v žádném případě nepodobá dobovému stylu odívání.

Venkované je odvedou s sebou a postarají se o ně, ale dvojice několik dní odmítá veškeré jídlo, dokud nenarazí na fazole, do kterých se dychtivě pustí ještě za syrova.

Postupem času si zvyknou na běžnou stravu, pomalu se vytratí i podivná barva jejich pleti a naučí se mluvit anglicky.

Mohou tak vysvětlit svým zachráncům, že jsou bratr a sestra a že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce a i během dne se světlo podobá soumraku. A všechno je tam prý zelené.

Svůj příchod do Woolpitu nejsou schopny vysvětlit, prý pásly dobytek svého otce, když uslyšely zvuk zvonů a náhle se ocitli na místě, kde je vesničané našli.

Historikové dodnes nepřišli s jasným vysvětlením příběhu, ale většina z nich se přiklání k tomu, že jde o smyšlenou bajku, popisující imaginární setkání s nadpřirozenými bytostmi.

Jiní si myslí, že může jít o poněkud nadnesený popis rozdílu mezi Angličany a původními Brity keltského původu.

Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Modří lidé z hor

Barva pleti: modrá

Důvod: genetická porucha

Modrou pokožkou jsou proslulí animovaní Šmoulové, ale do americké historie vstoupil rodinný klan, jeho příslušníci mají pleť podobné barvy. Jde o rodinu Fugateových, žijících ve státě Kentucky.

Okolo roku 1820 se usadí Martin Fugate se svou ženou Elizabeth v hornatém kraji u města Hazard. Aniž by byli blízkými příbuznými, jsou oba nositeli genu, který způsobuje zvláštní poruchu.

Při té dochází k tomu, že v krvi lidí se nachází zvýšené množství methemoglobinu (forma hemoglobinu), který nemůže přenášet kyslík do tkání a má na svědomí namodralé zbarvení pokožky.

Dnes už se dá léčit a je ve většině případů způsobena chemikáliemi, potravinami nebo léky, genetické vlivy nejsou příliš obvyklé. I tak jde o poměrně vzácnou záležitost, jejíž výskyt rozhodně není běžný. To se však netýká rodiny Fugateových:

čtyři z jejich sedmi dětí mají také modrou pleť a s tou se narodí mnoho dalších potomků tohoto rodu.

I když může porucha způsobit různé zdravotní obtíže, většina Fugateových prožije dlouhý život a nemá větší zdravotní problémy, protože množství methemoglobinu v jejich krvi je sice dostatečné k tomu, aby způsobilo modrou barvu pokožky, ale nedosahuje kritické hranice.

„Nejmodřejší“ z nich byla Luna Stacyová, která se dožila 84 let a stala se matkou 13 dětí. Ve 20. století se na členy této rodiny zaměří lékaři, kteří na nich vyzkoušejí léčbu, která zabere.

Posledním známým potomkem rodu s modrou kůží je Benjamin Stacy (*1975), který se narodí s charakteristickou modrou barvou, kterou postupně ztratí a objeví se u něj pouze modrý nádech na rtech a konečcích prstů, pokud je mu zima nebo je rozrušený.

Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Kanárkové dívky

Barva pleti: žlutooranžová

Důvod: expozice TNT

Během první světové války nastupuje mnoho britských žen do továren, aby zastoupily muže, kteří odešli bojovat. Na konci tohoto globálního válečného konfliktu pracují v továrnách téměř tři miliony žen, z nichž asi třetina je zaměstnána ve výrobě munice.

Při té se často používají nebezpečné látky, které způsobují, že vlasy a pokožka dělnic se změní na sytě žlutou, jde zejména o trinitrotoluen (TNT). Tyto ženy se stanou známými pod přezdívkou Canary Girls (kanárkové dívky).

Chemické látky v TNT totiž reagují s melaninem (hnědý až černý pigment) v pokožce a způsobí toto charakteristické zbarvení. Změna barvy pokožky se tehdy netýká jen britských dělnic, ale také jejich dětí.

Stovky se jich narodí s mírně nažloutlou barvou pleti, která se postupně vytratí jako u jejich matek poté, co skončily s prací v továrnách na munici. Závažnějším důsledkem práce s TNT je dopad na játra, která vede k chudokrevnosti a žloutence.

Ta dává pokožce pracujících žen jiný typ žlutého odstínu. V továrnách je během první světové války zaznamenáno asi 400 případů, z nichž zhruba stovka tehdy vede k úmrtí.

Kromě změny barvy pokožky a jaterních problémů se u lidí, pracujících v muničních továrnách vyskytly bolesti hlavy, nevolnost a podráždění kůže.

Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příliš mnoho dobrého

Barva pleti: oranžová

Důvod: nadměrná konzumace beta-karotenu

Co se týká konzumace mrkve a dalších potravin bohatých na beta-karoten, tedy pigment v některých červených, oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, může přinést lidskému zdraví mnoho prospěšných věcí.

Beta-karoten se považuje za provitamín A, což znamená, že v těle se změní na vitamín A (retinol). Jde o silný antioxidant, který přispívá ke zdraví mozku, kůže, plic a očí.

Ale někdy může být i dobrých věcí příliš mnoho na to, aby to nemělo nepříjemné následky. Konkrétně u beta-karotenu jde o stav, zvaný karotenémie. Při něm pokožka dostává oranžovou barvu.

Jde však o poměrně vzácný stav, který se obvykle vyskytuje u lidí, kteří dodržují některý druh přísné diety nebo konzumují velké množství určité potraviny.

„Aby byla vidět aspoň nějaká změna barvy pokožky, bylo by třeba jíst 20 až 50 miligramů beta-karotenu denně po dobu několika týdnů,“ tvrdí lékaři. Jedna střední mrkev přitom obsahuje asi 4 miligramy beta-karotenu. A jak beta-karoten zbarvuje pokožku?

Jde o poměrně snadný mechanismus. Přebytek beta-karotenu v krvi ulpí na částech těla se silnější pokožkou, jako jsou dlaně, chodidla, kolena, lokty anebo oblasti okolo nosu.

Právě zde lidé obvykle zaznamenají první změnu pigmentace a u lidí se světlejší pleti může být oranžový odstín patrnější. Změna barvy kůže pak bude i nadále pokračovat, pokud se jídelníček nezmění. Karotenémie není nebezpečná a její léčba je jednoduchá.

Zkrátka stačí jen omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem beta-karotenu. Zbarvení pokožky poté začne blednout a během několika měsíců se vrátí do normálu.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Domdomegg / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a