Skip to content
reklama
reklama blank

Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?

blank

Základní barvy lidské pleti znají všichni. Ale co když se pokožka změní na takový odstín, který dokáže nejenom překvapit, ale třeba i vyděsit? Za neobyčejnými tóny může stát genetická porucha, některé potraviny nebo chemické látky.

A to i takové, se kterými se denně setkáváme!

Zelená, modrá, oranžová… A co třeba žlutá? Takové barvy pokožky se nemusí vyskytovat jen v komiksech, fantasy filmech nebo pohádkách. Někdy se s nimi lze setkat i v reálném životě. A zatímco některé jsou dočasné, jiných se lidé nikdy nezbaví.

Zelené děti z Woolpitu

Barva pleti: zelená

Důvod: nevysvětlen

Známá anglická legenda vypráví příběh dvou dětí, které se údajně objevily ve vesnici Woolpit v hrabství Suffolk někdy během 12. století. Během žní tehdy vesničané narazí na opuštěného chlapce a dívku.

A nejsou to jen tak nějaké obyčejné děti, mají totiž zelenou pokožku, mluví neznámým jazykem a jejich oblečení se v žádném případě nepodobá dobovému stylu odívání. Venkované je odvedou s sebou a postarají se o ně, ale dvojice několik dní odmítá veškeré jídlo, dokud nenarazí na fazole, do kterých se dychtivě pustí ještě za syrova.

Postupem času si zvyknou na běžnou stravu, pomalu se vytratí i podivná barva jejich pleti a naučí se mluvit anglicky. Mohou tak vysvětlit svým zachráncům, že jsou bratr a sestra a že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce a i během dne se světlo podobá soumraku.

A všechno je tam prý zelené. Svůj příchod do Woolpitu nejsou schopny vysvětlit, prý pásly dobytek svého otce, když uslyšely zvuk zvonů a náhle se ocitli na místě, kde je vesničané našli. Historikové dodnes nepřišli s jasným vysvětlením příběhu, ale většina z nich se přiklání k tomu, že jde o smyšlenou bajku, popisující imaginární setkání s nadpřirozenými bytostmi.

Jiní si myslí, že může jít o poněkud nadnesený popis rozdílu mezi Angličany a původními Brity keltského původu.

blank
Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Modří lidé z hor

Barva pleti: modrá

Důvod: genetická porucha

Modrou pokožkou jsou proslulí animovaní Šmoulové, ale do americké historie vstoupil rodinný klan, jeho příslušníci mají pleť podobné barvy. Jde o rodinu Fugateových, žijících ve státě Kentucky. Okolo roku 1820 se usadí Martin Fugate se svou ženou Elizabeth v hornatém kraji u města Hazard.

Aniž by byli blízkými příbuznými, jsou oba nositeli genu, který způsobuje zvláštní poruchu. Při té dochází k tomu, že v krvi lidí se nachází zvýšené množství methemoglobinu (forma hemoglobinu), který nemůže přenášet kyslík do tkání a má na svědomí namodralé zbarvení pokožky.

Dnes už se dá léčit a je ve většině případů způsobena chemikáliemi, potravinami nebo léky, genetické vlivy nejsou příliš obvyklé. I tak jde o poměrně vzácnou záležitost, jejíž výskyt rozhodně není běžný.

To se však netýká rodiny Fugateových: čtyři z jejich sedmi dětí mají také modrou pleť a s tou se narodí mnoho dalších potomků tohoto rodu. I když může porucha způsobit různé zdravotní obtíže, většina Fugateových prožije dlouhý život a nemá větší zdravotní problémy, protože množství methemoglobinu v jejich krvi je sice dostatečné k tomu, aby způsobilo modrou barvu pokožky, ale nedosahuje kritické hranice.

„Nejmodřejší“ z nich byla Luna Stacyová, která se dožila 84 let a stala se matkou 13 dětí. Ve 20. století se na členy této rodiny zaměří lékaři, kteří na nich vyzkoušejí léčbu, která zabere. Posledním známým potomkem rodu s modrou kůží je Benjamin Stacy (*1975), který se narodí s charakteristickou modrou barvou, kterou postupně ztratí a objeví se u něj pouze modrý nádech na rtech a konečcích prstů, pokud je mu zima nebo je rozrušený.

blank
Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Kanárkové dívky

Barva pleti: žlutooranžová

Důvod: expozice TNT

Během první světové války nastupuje mnoho britských žen do továren, aby zastoupily muže, kteří odešli bojovat. Na konci tohoto globálního válečného konfliktu pracují v továrnách téměř tři miliony žen, z nichž asi třetina je zaměstnána ve výrobě munice.

Při té se často používají nebezpečné látky, které způsobují, že vlasy a pokožka dělnic se změní na sytě žlutou, jde zejména o trinitrotoluen (TNT). Tyto ženy se stanou známými pod přezdívkou Canary Girls (kanárkové dívky). Chemické látky v TNT totiž reagují s melaninem (hnědý až černý pigment) v pokožce a způsobí toto charakteristické zbarvení. Změna barvy pokožky se tehdy netýká jen britských dělnic, ale také jejich dětí.

Stovky se jich narodí s mírně nažloutlou barvou pleti, která se postupně vytratí jako u jejich matek poté, co skončily s prací v továrnách na munici. Závažnějším důsledkem práce s TNT je dopad na játra, která vede k chudokrevnosti a žloutence.

Ta dává pokožce pracujících žen jiný typ žlutého odstínu. V továrnách je během první světové války zaznamenáno asi 400 případů, z nichž zhruba stovka tehdy vede k úmrtí. Kromě změny barvy pokožky a jaterních problémů se u lidí, pracujících v muničních továrnách vyskytly bolesti hlavy, nevolnost a podráždění kůže.

blank
Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příliš mnoho dobrého

Barva pleti: oranžová

Důvod: nadměrná konzumace beta-karotenu

Co se týká konzumace mrkve a dalších potravin bohatých na beta-karoten, tedy pigment v některých červených, oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, může přinést lidskému zdraví mnoho prospěšných věcí.

Beta-karoten se považuje za provitamín A, což znamená, že v těle se změní na vitamín A (retinol). Jde o silný antioxidant, který přispívá ke zdraví mozku, kůže, plic a očí. Ale někdy může být i dobrých věcí příliš mnoho na to, aby to nemělo nepříjemné následky.

Konkrétně u beta-karotenu jde o stav, zvaný karotenémie. Při něm pokožka dostává oranžovou barvu. Jde však o poměrně vzácný stav, který se obvykle vyskytuje u lidí, kteří dodržují některý druh přísné diety nebo konzumují velké množství určité potraviny.

„Aby byla vidět aspoň nějaká změna barvy pokožky, bylo by třeba jíst 20 až 50 miligramů beta-karotenu denně po dobu několika týdnů,“ tvrdí lékaři. Jedna střední mrkev přitom obsahuje asi 4 miligramy beta-karotenu.

A jak beta-karoten zbarvuje pokožku? Jde o poměrně snadný mechanismus. Přebytek beta-karotenu v krvi ulpí na částech těla se silnější pokožkou, jako jsou dlaně, chodidla, kolena, lokty anebo oblasti okolo nosu.

Právě zde lidé obvykle zaznamenají první změnu pigmentace a u lidí se světlejší pleti může být oranžový odstín patrnější. Změna barvy kůže pak bude i nadále pokračovat, pokud se jídelníček nezmění. Karotenémie není nebezpečná a její léčba je jednoduchá.

Zkrátka stačí jen omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem beta-karotenu. Zbarvení pokožky poté začne blednout a během několika měsíců se vrátí do normálu.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Domdomegg / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...