Domů     Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?
Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?

Základní barvy lidské pleti znají všichni. Ale co když se pokožka změní na takový odstín, který dokáže nejenom překvapit, ale třeba i vyděsit? Za neobyčejnými tóny může stát genetická porucha, některé potraviny nebo chemické látky. A to i takové, se kterými se denně setkáváme!

Zelená, modrá, oranžová… A co třeba žlutá? Takové barvy pokožky se nemusí vyskytovat jen v komiksech, fantasy filmech nebo pohádkách. Někdy se s nimi lze setkat i v reálném životě. A zatímco některé jsou dočasné, jiných se lidé nikdy nezbaví.

Zelené děti z Woolpitu

Barva pleti: zelená

Důvod: nevysvětlen

Známá anglická legenda vypráví příběh dvou dětí, které se údajně objevily ve vesnici Woolpit v hrabství Suffolk někdy během 12. století. Během žní tehdy vesničané narazí na opuštěného chlapce a dívku.

A nejsou to jen tak nějaké obyčejné děti, mají totiž zelenou pokožku, mluví neznámým jazykem a jejich oblečení se v žádném případě nepodobá dobovému stylu odívání.

Venkované je odvedou s sebou a postarají se o ně, ale dvojice několik dní odmítá veškeré jídlo, dokud nenarazí na fazole, do kterých se dychtivě pustí ještě za syrova.

Postupem času si zvyknou na běžnou stravu, pomalu se vytratí i podivná barva jejich pleti a naučí se mluvit anglicky.

Mohou tak vysvětlit svým zachráncům, že jsou bratr a sestra a že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce a i během dne se světlo podobá soumraku. A všechno je tam prý zelené.

Svůj příchod do Woolpitu nejsou schopny vysvětlit, prý pásly dobytek svého otce, když uslyšely zvuk zvonů a náhle se ocitli na místě, kde je vesničané našli.

Historikové dodnes nepřišli s jasným vysvětlením příběhu, ale většina z nich se přiklání k tomu, že jde o smyšlenou bajku, popisující imaginární setkání s nadpřirozenými bytostmi.

Jiní si myslí, že může jít o poněkud nadnesený popis rozdílu mezi Angličany a původními Brity keltského původu.

Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Modří lidé z hor

Barva pleti: modrá

Důvod: genetická porucha

Modrou pokožkou jsou proslulí animovaní Šmoulové, ale do americké historie vstoupil rodinný klan, jeho příslušníci mají pleť podobné barvy. Jde o rodinu Fugateových, žijících ve státě Kentucky.

Okolo roku 1820 se usadí Martin Fugate se svou ženou Elizabeth v hornatém kraji u města Hazard. Aniž by byli blízkými příbuznými, jsou oba nositeli genu, který způsobuje zvláštní poruchu.

Při té dochází k tomu, že v krvi lidí se nachází zvýšené množství methemoglobinu (forma hemoglobinu), který nemůže přenášet kyslík do tkání a má na svědomí namodralé zbarvení pokožky.

Dnes už se dá léčit a je ve většině případů způsobena chemikáliemi, potravinami nebo léky, genetické vlivy nejsou příliš obvyklé. I tak jde o poměrně vzácnou záležitost, jejíž výskyt rozhodně není běžný. To se však netýká rodiny Fugateových:

čtyři z jejich sedmi dětí mají také modrou pleť a s tou se narodí mnoho dalších potomků tohoto rodu.

I když může porucha způsobit různé zdravotní obtíže, většina Fugateových prožije dlouhý život a nemá větší zdravotní problémy, protože množství methemoglobinu v jejich krvi je sice dostatečné k tomu, aby způsobilo modrou barvu pokožky, ale nedosahuje kritické hranice.

„Nejmodřejší“ z nich byla Luna Stacyová, která se dožila 84 let a stala se matkou 13 dětí. Ve 20. století se na členy této rodiny zaměří lékaři, kteří na nich vyzkoušejí léčbu, která zabere.

Posledním známým potomkem rodu s modrou kůží je Benjamin Stacy (*1975), který se narodí s charakteristickou modrou barvou, kterou postupně ztratí a objeví se u něj pouze modrý nádech na rtech a konečcích prstů, pokud je mu zima nebo je rozrušený.

Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Kanárkové dívky

Barva pleti: žlutooranžová

Důvod: expozice TNT

Během první světové války nastupuje mnoho britských žen do továren, aby zastoupily muže, kteří odešli bojovat. Na konci tohoto globálního válečného konfliktu pracují v továrnách téměř tři miliony žen, z nichž asi třetina je zaměstnána ve výrobě munice.

Při té se často používají nebezpečné látky, které způsobují, že vlasy a pokožka dělnic se změní na sytě žlutou, jde zejména o trinitrotoluen (TNT). Tyto ženy se stanou známými pod přezdívkou Canary Girls (kanárkové dívky).

Chemické látky v TNT totiž reagují s melaninem (hnědý až černý pigment) v pokožce a způsobí toto charakteristické zbarvení. Změna barvy pokožky se tehdy netýká jen britských dělnic, ale také jejich dětí.

Stovky se jich narodí s mírně nažloutlou barvou pleti, která se postupně vytratí jako u jejich matek poté, co skončily s prací v továrnách na munici. Závažnějším důsledkem práce s TNT je dopad na játra, která vede k chudokrevnosti a žloutence.

Ta dává pokožce pracujících žen jiný typ žlutého odstínu. V továrnách je během první světové války zaznamenáno asi 400 případů, z nichž zhruba stovka tehdy vede k úmrtí.

Kromě změny barvy pokožky a jaterních problémů se u lidí, pracujících v muničních továrnách vyskytly bolesti hlavy, nevolnost a podráždění kůže.

Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příliš mnoho dobrého

Barva pleti: oranžová

Důvod: nadměrná konzumace beta-karotenu

Co se týká konzumace mrkve a dalších potravin bohatých na beta-karoten, tedy pigment v některých červených, oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, může přinést lidskému zdraví mnoho prospěšných věcí.

Beta-karoten se považuje za provitamín A, což znamená, že v těle se změní na vitamín A (retinol). Jde o silný antioxidant, který přispívá ke zdraví mozku, kůže, plic a očí.

Ale někdy může být i dobrých věcí příliš mnoho na to, aby to nemělo nepříjemné následky. Konkrétně u beta-karotenu jde o stav, zvaný karotenémie. Při něm pokožka dostává oranžovou barvu.

Jde však o poměrně vzácný stav, který se obvykle vyskytuje u lidí, kteří dodržují některý druh přísné diety nebo konzumují velké množství určité potraviny.

„Aby byla vidět aspoň nějaká změna barvy pokožky, bylo by třeba jíst 20 až 50 miligramů beta-karotenu denně po dobu několika týdnů,“ tvrdí lékaři. Jedna střední mrkev přitom obsahuje asi 4 miligramy beta-karotenu. A jak beta-karoten zbarvuje pokožku?

Jde o poměrně snadný mechanismus. Přebytek beta-karotenu v krvi ulpí na částech těla se silnější pokožkou, jako jsou dlaně, chodidla, kolena, lokty anebo oblasti okolo nosu.

Právě zde lidé obvykle zaznamenají první změnu pigmentace a u lidí se světlejší pleti může být oranžový odstín patrnější. Změna barvy kůže pak bude i nadále pokračovat, pokud se jídelníček nezmění. Karotenémie není nebezpečná a její léčba je jednoduchá.

Zkrátka stačí jen omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem beta-karotenu. Zbarvení pokožky poté začne blednout a během několika měsíců se vrátí do normálu.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Domdomegg / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz