Základní barvy lidské pleti znají všichni. Ale co když se pokožka změní na takový odstín, který dokáže nejenom překvapit, ale třeba i vyděsit? Za neobyčejnými tóny může stát genetická porucha, některé potraviny nebo chemické látky. A to i takové, se kterými se denně setkáváme!
Zelená, modrá, oranžová… A co třeba žlutá? Takové barvy pokožky se nemusí vyskytovat jen v komiksech, fantasy filmech nebo pohádkách. Někdy se s nimi lze setkat i v reálném životě. A zatímco některé jsou dočasné, jiných se lidé nikdy nezbaví.
Zelené děti z Woolpitu
Barva pleti: zelená
Důvod: nevysvětlen
Známá anglická legenda vypráví příběh dvou dětí, které se údajně objevily ve vesnici Woolpit v hrabství Suffolk někdy během 12. století. Během žní tehdy vesničané narazí na opuštěného chlapce a dívku.
A nejsou to jen tak nějaké obyčejné děti, mají totiž zelenou pokožku, mluví neznámým jazykem a jejich oblečení se v žádném případě nepodobá dobovému stylu odívání.
Venkované je odvedou s sebou a postarají se o ně, ale dvojice několik dní odmítá veškeré jídlo, dokud nenarazí na fazole, do kterých se dychtivě pustí ještě za syrova.
Postupem času si zvyknou na běžnou stravu, pomalu se vytratí i podivná barva jejich pleti a naučí se mluvit anglicky.
Mohou tak vysvětlit svým zachráncům, že jsou bratr a sestra a že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce a i během dne se světlo podobá soumraku. A všechno je tam prý zelené.
Svůj příchod do Woolpitu nejsou schopny vysvětlit, prý pásly dobytek svého otce, když uslyšely zvuk zvonů a náhle se ocitli na místě, kde je vesničané našli.
Historikové dodnes nepřišli s jasným vysvětlením příběhu, ale většina z nich se přiklání k tomu, že jde o smyšlenou bajku, popisující imaginární setkání s nadpřirozenými bytostmi.
Jiní si myslí, že může jít o poněkud nadnesený popis rozdílu mezi Angličany a původními Brity keltského původu.
Modří lidé z hor
Barva pleti: modrá
Důvod: genetická porucha
Modrou pokožkou jsou proslulí animovaní Šmoulové, ale do americké historie vstoupil rodinný klan, jeho příslušníci mají pleť podobné barvy. Jde o rodinu Fugateových, žijících ve státě Kentucky.
Okolo roku 1820 se usadí Martin Fugate se svou ženou Elizabeth v hornatém kraji u města Hazard. Aniž by byli blízkými příbuznými, jsou oba nositeli genu, který způsobuje zvláštní poruchu.
Při té dochází k tomu, že v krvi lidí se nachází zvýšené množství methemoglobinu (forma hemoglobinu), který nemůže přenášet kyslík do tkání a má na svědomí namodralé zbarvení pokožky.
Dnes už se dá léčit a je ve většině případů způsobena chemikáliemi, potravinami nebo léky, genetické vlivy nejsou příliš obvyklé. I tak jde o poměrně vzácnou záležitost, jejíž výskyt rozhodně není běžný. To se však netýká rodiny Fugateových:
čtyři z jejich sedmi dětí mají také modrou pleť a s tou se narodí mnoho dalších potomků tohoto rodu.
I když může porucha způsobit různé zdravotní obtíže, většina Fugateových prožije dlouhý život a nemá větší zdravotní problémy, protože množství methemoglobinu v jejich krvi je sice dostatečné k tomu, aby způsobilo modrou barvu pokožky, ale nedosahuje kritické hranice.
„Nejmodřejší“ z nich byla Luna Stacyová, která se dožila 84 let a stala se matkou 13 dětí. Ve 20. století se na členy této rodiny zaměří lékaři, kteří na nich vyzkoušejí léčbu, která zabere.
Posledním známým potomkem rodu s modrou kůží je Benjamin Stacy (*1975), který se narodí s charakteristickou modrou barvou, kterou postupně ztratí a objeví se u něj pouze modrý nádech na rtech a konečcích prstů, pokud je mu zima nebo je rozrušený.
Kanárkové dívky
Barva pleti: žlutooranžová
Důvod: expozice TNT
Během první světové války nastupuje mnoho britských žen do továren, aby zastoupily muže, kteří odešli bojovat. Na konci tohoto globálního válečného konfliktu pracují v továrnách téměř tři miliony žen, z nichž asi třetina je zaměstnána ve výrobě munice.
Při té se často používají nebezpečné látky, které způsobují, že vlasy a pokožka dělnic se změní na sytě žlutou, jde zejména o trinitrotoluen (TNT). Tyto ženy se stanou známými pod přezdívkou Canary Girls (kanárkové dívky).
Chemické látky v TNT totiž reagují s melaninem (hnědý až černý pigment) v pokožce a způsobí toto charakteristické zbarvení. Změna barvy pokožky se tehdy netýká jen britských dělnic, ale také jejich dětí.
Stovky se jich narodí s mírně nažloutlou barvou pleti, která se postupně vytratí jako u jejich matek poté, co skončily s prací v továrnách na munici. Závažnějším důsledkem práce s TNT je dopad na játra, která vede k chudokrevnosti a žloutence.
Ta dává pokožce pracujících žen jiný typ žlutého odstínu. V továrnách je během první světové války zaznamenáno asi 400 případů, z nichž zhruba stovka tehdy vede k úmrtí.
Kromě změny barvy pokožky a jaterních problémů se u lidí, pracujících v muničních továrnách vyskytly bolesti hlavy, nevolnost a podráždění kůže.
Příliš mnoho dobrého
Barva pleti: oranžová
Důvod: nadměrná konzumace beta-karotenu
Co se týká konzumace mrkve a dalších potravin bohatých na beta-karoten, tedy pigment v některých červených, oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, může přinést lidskému zdraví mnoho prospěšných věcí.
Beta-karoten se považuje za provitamín A, což znamená, že v těle se změní na vitamín A (retinol). Jde o silný antioxidant, který přispívá ke zdraví mozku, kůže, plic a očí.
Ale někdy může být i dobrých věcí příliš mnoho na to, aby to nemělo nepříjemné následky. Konkrétně u beta-karotenu jde o stav, zvaný karotenémie. Při něm pokožka dostává oranžovou barvu.
Jde však o poměrně vzácný stav, který se obvykle vyskytuje u lidí, kteří dodržují některý druh přísné diety nebo konzumují velké množství určité potraviny.
„Aby byla vidět aspoň nějaká změna barvy pokožky, bylo by třeba jíst 20 až 50 miligramů beta-karotenu denně po dobu několika týdnů,“ tvrdí lékaři. Jedna střední mrkev přitom obsahuje asi 4 miligramy beta-karotenu. A jak beta-karoten zbarvuje pokožku?
Jde o poměrně snadný mechanismus. Přebytek beta-karotenu v krvi ulpí na částech těla se silnější pokožkou, jako jsou dlaně, chodidla, kolena, lokty anebo oblasti okolo nosu.
Právě zde lidé obvykle zaznamenají první změnu pigmentace a u lidí se světlejší pleti může být oranžový odstín patrnější. Změna barvy kůže pak bude i nadále pokračovat, pokud se jídelníček nezmění. Karotenémie není nebezpečná a její léčba je jednoduchá.
Zkrátka stačí jen omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem beta-karotenu. Zbarvení pokožky poté začne blednout a během několika měsíců se vrátí do normálu.