Představa akvária plného krásně barevných samců bojovnic pestrých může být lákavá, setkání už dvou samců však zpravidla končí smrtí jednoho z nich. O těchto rybách se říká, že mají násilnickou povahu a byly vyšlechtěny k boji.
Bojovnice pestré (Betta splendens) jsou zástupci akvarijních rybiček s významnou pohlavní diverzitou původem z řeky Mekong v jihovýchodní Asie. Domorodci tyto ryby nazývají „plakad“, v překladu kousající ryba.
Zatímco samičky jsou spíše nenápadné s krátkými ploutvemi, samci na první pohled zaujmou výraznými barvami s ploutvemi dlouhými, které při pohybu připomínají závoje.
Dospělí samci těchto sladkovodních paprskoploutvých ryb jsou mezi sebou velmi nesnášenliví, přitom na to, jak jsou agresivní, nejsou vůbec velcí – dorůstají jen několika centimetrů. Při vyčerpávajících bojích rybky rychle ztrácí kyslík a energii.
Unikátní organismus
Vědci se na tuto problematiku v nedávné době zaměřili a zjistili, že tyto „zápasnice“ při boji nad vodou lapají po vzduchu, aby vydržely déle bojovat. Dokážou tedy získávat kyslík nejen z vody, ale také ze vzduchu.
Jejich zvláštností je totiž schopnost dýchat nad vodou – slouží jim k tomu nadžeberní orgán (tzv. labyrint). „Zdá se, že kapacita jejich menších žaber nemůže při vyčerpávajícím zápase stačit. Malé žábry mají kvůli životu v málo okysličené vodě.
Kyslík musí doplňovat i během zápasů,“ vysvětluje doktor Steven Portugal z Royal Veterinary College v Londýně. Zatímco dva samci v jednom akváriu dlouho nevydrží, naopak se doporučuje v případě pořízení samce a samičky zvolit samiček větší počet.
Samci mají totiž skutečně silný rozmnožovací pud, a pokud by byl chován pouze jeden pár, mohla by se tím způsobit smrt samičky kvůli pronásledování náruživým partnerem. Existují ale druhy ryb, se kterými se bojovnice snese.
Do akvária k bettě lze umístit ryby, jejichž ploutve nejsou nijak výrazné, ty nebude považovat za konkurenci. Mezi takové patří například neonky.