Málokterou činnost v našem životě považujeme za tak samozřejmou jako chůzi. A že bychom snad chodili špatně? To by nás zřejmě nikdy nenapadlo. A přece můžeme pro své nohy udělat mnohem víc.
Jako malé děti jsme rádi běhali bosi. Po trávě, po písku na pláži i doma, nezřídka jsme zuli boty i na asfaltovém chodníku nebo na lesní cestě. Pak jsme dospěli a boty se kromě výjimečných příležitostí staly samozřejmostí.
Takovou samozřejmostí, že bychom se jim nikdy neodvážili připisovat vinu za některé své dlouhotrvající zdravotní obtíže. Protože naprostá většina bot, které každý den obouváme, nám prostě nedělá dobře.
Jaké nohy, takové celé tělo
Podívejme se na běžné boty trochu blíž. Úzká špička nedává příliš prostoru prstům, které se stlačují k sobě. Chodidla se přitom vyvinula do své podoby proto, aby přirozeně poskytovala tělu oporu, k čemuž patří i roztahování prstů a měkký došlap.
To vše nám pevné kožené či plastové brnění nedovolí. Přidáme-li k tomu ještě zpravidla nepoddajnou podrážku, která naše chodilo už nadobro od země oddělí, není divu, že naše nohy pozvolna ztrácejí své přirozené schopnosti.
Po nějaké době začnou bolet nejen chodidla, ale i další části těla, na které se nepřirozený postoj a nesprávná chůze přenáší.
Užijte si dokonalý kontakt!
Co ale dělat, když chůze naboso je většinou nejen společensky nepřijatelná, ale bosé nohy mohou snadno postihnout nejrůznější zranění, nemluvě o chladu? Jsou tu ale přece barefooty – boty tak přirozené, jak jen mohou být.
Speciálně vyvinutá obuv respektuje tvar chodidla, díky anatomicky tvarované špičce poskytuje dostatek prostoru pro prsty.
Je vybavena tenkou a poddajnou podrážkou o síle okolo 5 milimetrů, která sice chodidlo chrání, ale přitom mu zajišťuje dokonalý kontakt s terénem.
To je nejen příjemné, ale i blahodárné, protože se neustále aktivují prospěšné akupresurní body a posilují přirozené svaly potřebné ke zdravé chůzi. Právě proto už dnes barefooty doporučuje řada uznávaných fyzioterapeutů.
Zdravé a navíc krásné
Že barefooty nemají žádný podpatek, který klenbu chodidla jen deformuje, je samozřejmostí. Díky tomu mohou naplno pracovat Achillovy šlachy a všechny svaly, a to nejen na noze. Budeme-li nosit barefooty, nejspíš si po nějaké době všimneme změn v držení těla.
Přirozená obuv se příznivě projeví na hrudníku i na břišních svalech a nevyvolává bolesti krční páteře, v dnešní době tak časté. Pro barefooty je navíc typický minimalistický design a použití nejkvalitnějších materiálů, takže jsou i potěšením pro oko.
Boty pro každou příležitost
Lidé, kteří již o barefoot botách slyšeli, se občas domnívají, že jsou to speciální boty, které jsou určeny třeba na turistický výšlap. To by ale bylo málo.
Dnes existují i barefoot boty společenské, běžecké či přezůvky na doma, barefoot boty můžeme obout v létě, ale sáhnout můžeme i po zateplené zimní verzi. A věděli jste, že existují i třeba barefoot holínky?
Kdy se bosobotám raději vyhnout?
Než se dáte do nakupování, zhodnoťte svůj celkový zdravotní stav. Barefoot boty totiž nejsou vhodné pro každého.
Trpíte-li vrozenou anatomickou vadou chodidel, případně pokud máte nějaký ortopedický defekt, vydejte se nejprve za svým fyzioterapeutem, eventuálně ortopedem. Při chůzi byste si totiž mohli zbytečně způsobit zranění. Bosoboty se nedoporučují u vybraných ortopedických a neurologických diagnóz.
To nejlepší pro naše nohy
Pokud se rozhodneme pořídit si své první barefoot boty, bude nejlepší svěřit se do rukou odborníků ze specializovaného obchodu, například toho největšího s barefoot botami u nás naBOSo.
Barefooty totiž musejí dokonale padnout, nesmějí být těsné, ale ani příliš volné. Roli přitom hraje nejen délka a šířka chodidla, ale také výška nártu.
A myslet bychom měli i na to, že při obutí barefoot bot bychom si měli před prsty ponechat takzvaný nadměrek, aby noha mohla v botě přirozeně fungovat.