Domů     Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
21.10.2019

Dobrodružná povaha Sama Zemurraye umožní vzniknout příběhu plnému zvratů.

Takřka negramotný přistěhovalec v něm musí najít vhodnou mezeru na trhu, spolčit se s tajnými službami a svrhnout prezidenta středoamerické země a konečně zatočit s neschopným vedením společnosti.

Kdo by byl řekl, že za takto neuvěřitelný příběh můžeme poděkovat přezrálé slupce banánu?

„Velikost Zemurraye spočívá v tom, že nikdy neztratil víru ve svou schopnost zachránit situaci. Děly se mu zlé věci, stejně jako se děly všem ostatním. Na rozdíl od většiny se ale nikdy nenechal svést myšlenkou selhání.

Nikdy se nenechal ovládnout pocitem bezmoci a bezvýchodnosti. Byl optimistou, jak já říkám.

Byl neustále ve vzdoru,“ vystihne precizně povahu Sama Zemurraye (1877–1961), „Sama, banánového pána“, americký spisovatel a novinář Rich Cohen (*1968). A rozhodně nepřehání.

Založit výnosný byznys v nehostinné zemi, kterou Honduras na počátku 20. století bezesporu byl, vyžaduje tvrdé lokty a pořádnou odvahu.

Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.
Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.

Selský rozum vítězí

V dnešní moldavské metropoli Kišiněvě se v roce 1877 narodí chlapec jménem Samuel Davidovič Zmura. Chlapec nemá zrovna nadějné vyhlídky, jeho původem židovská rodina pochází z nuzných poměrů. Navíc žije v zemi, kterou dusí autoritářský carský režim.

Není proto příliš zvláštní, že mladý Zmura nezíská ani základní vzdělání. Naštěstí pro budoucího „banánového krále“ Zemurraye, jak se později mladík přejmenuje, se jeho rodiče rozhodnou pro emigraci do Spojených států.

Konkrétně do značně konzervativní jižanské Alabamy, kde jeho strýc začne provozovat obchůdek, a kde Sam poprvé v životě spatří banány. Aby se mladík uživil, začne s pouličním prodejem vozíků v přístavním městě Mobile.

Když mu je osmnáct, zaujme jej vykládka zboží společnosti Boston Fruit. Sam si všimne, že posádka lodí vyhazuje celé trsy banánů jen proto, že už cestou dozrály. A takto dozrálé banány by se zkazily ještě předtím, než by se dostaly na pulty obchodů. Tuto tržní logiku Sam odmítá.

Zemurray zachrání společnost před krachem.
Zemurray zachrání společnost před krachem.

Zrod banánového krále

Zemurray neváhá a zralé banány od obchodníků za směšný peníz koupí. Naloží je do železničního vagonu a vyrazí na cestu do vnitrozemí Alabamy. Současně stíhá telegrafovat místním kupcům na trase vlaku a vybízí je ke koupi lahodného tropického ovoce.

Ohlas je překvapivě velký, na železničních stanicích čekají na Samovy banány zástupy lidí. V roce 1903 Zemurray prodá na 574 000 banánů, které nakoupí hluboko pod cenou.

Mladík si za ani ne tři roky vydělá přes 100 000 dolarů a vyslouží si přezdívku Banánový Sam. Samovi však prodej vyzrálého ovoce nestačí.

Za vydělané peníze si koupí hned dva parníky a vydá se do chudičkého středoamerického Hondurasu – přímo ke zdroji žluté pochoutky.

Už v roce 1910 zde koupí 20 kilometrů čtverečních půdy banánových plantáží v oblasti řeky Cuyamel a oficiálně založí společnost Cuyamel Fruit Company, s níž chce konkurovat již zaběhlým firmám. Situace se ale pro Sama nevyvíjí růžově.

Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.
Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.

Ne vše musí být čestné

Zemurray ve středoamerické zemi prosazuje svůj podnik stůj co stůj. Proti srsti mu nejsou úplatky a většina prodejů a koupí banánů je zcela nezdaněná. Honduras se v té době zmítá ve finanční krizi a nedokáže splácet svůj dluh.

Do země proto vtrhnou Američané, kteří se rozhodnou dluh vymoci a restrukturalizovat ho. Obsadí celní úřady a konfiskují všechny daňové příjmy. Hrozí, že banány budou zdaněny do takové míry, že se to Cuymael Fruit přestane vyplácet.

Do tohoto okamžiku přitom vše běželo jako po másle. Za provize a úplatky si Zemurray dokázal udržet nízké náklady a na druhé straně plynoucí zisky. Z Hondurasu si Banánový Sam vytvoří doslova banánovou republiku.

A tak, aby obchody dál „šlapaly“, rozhodne se svrhnout honduraskou vládu, která trpí americké intervence.

Logo společnosti United Fruit
Logo společnosti United Fruit

Mistrný politický kousek

Několik bloků od Zemurrayovy vily v New Orleans bydlí shodou okolností bývalý sesazený prezident Hondurasu Manuel Bonilla (1849–1913). Zemurray neváhá a potají najme vyzbrojené žoldáky, kteří propašují Bonillu zpět do Hondurasu.

Obratně také ovládne honduraský tisk, který veřejnost obrátí proti současné vládě. Bláznivý kousek vyjde, Bonilla se slavnostně vrátí a ve volbách porazí dosavadního prezidenta!

Zemurraye štědře odmění, odpustí mu daně po dobu 25 let, poskytne mu půjčku 500 000 dolarů a daruje mu téměř 25 000 akrů plantážní půdy při pobřeží.

Podnikání je zachráněno až do roku 1930, kdy společnost kvůli zdlouhavým konkurenčním cenovým válkám koupí jednička na trhu, United Fruits. Zemurray je vyplacen za 31,4 milionu dolarů a získá křeslo ve správní radě tohoto ovocnářského gigantu.

Daniel Gould Wing se na
Daniel Gould Wing se na „pouhého imigranta“ netváří. Zemurray jej ale zcela převeze.

Ryba, která spolkne velrybu

S nelibostí sleduje, jak podnik neumí hospodařit a jací břídilové jej řídí. Akcie společnosti zlevňují a ta neprosperuje. Neúnavný bojovník Zemurray odmítá dál nečinně sedět v koutě a řešení krize chce kolegům představit na valném shromáždění společnosti.

Neví, že je vlákán do pasti. Většina funkcionářů totiž neskrývá svůj antisemitismus a nelibost, že právě Žid se silným přízvukem s nimi sdílí podobné funkce.

Píše se rok 1933 a dopady světové finanční krize jsou všudypřítomné. Zemurray proto před pány předestře své plány k záchraně kolosu. Předseda rady Daniel Gould Wing (1868–1936) z Bostonu se na něj po proslovu podívá a arogantně spustí:

„Bohužel, pane Zemurrayi, z toho, co říkáte, nerozumím ani slovu.“ Banánový král je zostuzen, vysmíván. Ve chvíli, kdy se Wing cítí být na koni, ho přejde úsměv. Zemurray sice práskne dveřmi a jako poražený odejde.

Po chvíli se ale vrátí a přispěchá přímo k Wingovi: „Máte padáka. Rozumíte aspoň tomu, pane předsedo?“ Načež se otočí k radě a hrdě prohlásí, že právě on nyní podnik zachrání.

Na stůl jim hodí kufr s plnými mocemi všech akcionářů United Fruit, které mu poskytovaly většinovou kontrolu nad podnikem. Většinu vedení Zemurray vzápětí vyhází a vedení se skutečně ujme.

Za tento obratný krok si vyslouží další přezdívku, Zemurray je nyní „ryba, která spolkla velrybu“.

Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans
Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans

Plundrování Hondurasu?

Tato ryba dokáže zařídit, že hodnota akcií společnosti se v rozmezí let 1933 a 1954 zvedne až o 2300 procent! Zemurray se stává mocným podnikatelem, který navíc disponuje možností velmi zásadně ovlivňovat honduraskou politiku.

Kritici možná po právu Zemurraovi vyčítají, že z Hondurasu učinil zemi, které je předurčeno být onou banánovou republikou. Bezuzdné využívání půdy pro pěstování ovoce značně narušilo i místní biodiverzitu.

Na jeho plantážích prý navíc panovaly nelidské pracovní podmínky. Honduras se skutečně svého času stal vlivovým zájmem amerických ovocnářských společností s velmi slabou a nestabilní politickou reprezentací.

Smutným faktem je skutečnost, že země se s tímto nedostatkem nevypořádala dodnes. A Zemurray? Ten svou kariéru uzavře v roce 1954 a začne se věnovat filantropii. Možná ho také dohání svědomí, stane se štědrým donátorem středoamerických zemí, škol i podnikatelů.

Následníkem jeho United Fruit se stává společnost Chiquita Brands International Sàrl. Úspěšný byznysmen, pragmatik a dobrodruh Zemurray spáchá v roce 1961 v New Orleans sebevraždu skokem z okna.

Jeho místní honosná vila se následně stane majetkem Univerzity Tulane a sídlem jejího prezidenta.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Historie
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.