Domů     Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
21.10.2019

Dobrodružná povaha Sama Zemurraye umožní vzniknout příběhu plnému zvratů.

Takřka negramotný přistěhovalec v něm musí najít vhodnou mezeru na trhu, spolčit se s tajnými službami a svrhnout prezidenta středoamerické země a konečně zatočit s neschopným vedením společnosti.

Kdo by byl řekl, že za takto neuvěřitelný příběh můžeme poděkovat přezrálé slupce banánu?

„Velikost Zemurraye spočívá v tom, že nikdy neztratil víru ve svou schopnost zachránit situaci. Děly se mu zlé věci, stejně jako se děly všem ostatním. Na rozdíl od většiny se ale nikdy nenechal svést myšlenkou selhání.

Nikdy se nenechal ovládnout pocitem bezmoci a bezvýchodnosti. Byl optimistou, jak já říkám.

Byl neustále ve vzdoru,“ vystihne precizně povahu Sama Zemurraye (1877–1961), „Sama, banánového pána“, americký spisovatel a novinář Rich Cohen (*1968). A rozhodně nepřehání.

Založit výnosný byznys v nehostinné zemi, kterou Honduras na počátku 20. století bezesporu byl, vyžaduje tvrdé lokty a pořádnou odvahu.

Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.
Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.

Selský rozum vítězí

V dnešní moldavské metropoli Kišiněvě se v roce 1877 narodí chlapec jménem Samuel Davidovič Zmura. Chlapec nemá zrovna nadějné vyhlídky, jeho původem židovská rodina pochází z nuzných poměrů. Navíc žije v zemi, kterou dusí autoritářský carský režim.

Není proto příliš zvláštní, že mladý Zmura nezíská ani základní vzdělání. Naštěstí pro budoucího „banánového krále“ Zemurraye, jak se později mladík přejmenuje, se jeho rodiče rozhodnou pro emigraci do Spojených států.

Konkrétně do značně konzervativní jižanské Alabamy, kde jeho strýc začne provozovat obchůdek, a kde Sam poprvé v životě spatří banány. Aby se mladík uživil, začne s pouličním prodejem vozíků v přístavním městě Mobile.

Když mu je osmnáct, zaujme jej vykládka zboží společnosti Boston Fruit. Sam si všimne, že posádka lodí vyhazuje celé trsy banánů jen proto, že už cestou dozrály. A takto dozrálé banány by se zkazily ještě předtím, než by se dostaly na pulty obchodů. Tuto tržní logiku Sam odmítá.

Zemurray zachrání společnost před krachem.
Zemurray zachrání společnost před krachem.

Zrod banánového krále

Zemurray neváhá a zralé banány od obchodníků za směšný peníz koupí. Naloží je do železničního vagonu a vyrazí na cestu do vnitrozemí Alabamy. Současně stíhá telegrafovat místním kupcům na trase vlaku a vybízí je ke koupi lahodného tropického ovoce.

Ohlas je překvapivě velký, na železničních stanicích čekají na Samovy banány zástupy lidí. V roce 1903 Zemurray prodá na 574 000 banánů, které nakoupí hluboko pod cenou.

Mladík si za ani ne tři roky vydělá přes 100 000 dolarů a vyslouží si přezdívku Banánový Sam. Samovi však prodej vyzrálého ovoce nestačí.

Za vydělané peníze si koupí hned dva parníky a vydá se do chudičkého středoamerického Hondurasu – přímo ke zdroji žluté pochoutky.

Už v roce 1910 zde koupí 20 kilometrů čtverečních půdy banánových plantáží v oblasti řeky Cuyamel a oficiálně založí společnost Cuyamel Fruit Company, s níž chce konkurovat již zaběhlým firmám. Situace se ale pro Sama nevyvíjí růžově.

Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.
Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.

Ne vše musí být čestné

Zemurray ve středoamerické zemi prosazuje svůj podnik stůj co stůj. Proti srsti mu nejsou úplatky a většina prodejů a koupí banánů je zcela nezdaněná. Honduras se v té době zmítá ve finanční krizi a nedokáže splácet svůj dluh.

Do země proto vtrhnou Američané, kteří se rozhodnou dluh vymoci a restrukturalizovat ho. Obsadí celní úřady a konfiskují všechny daňové příjmy. Hrozí, že banány budou zdaněny do takové míry, že se to Cuymael Fruit přestane vyplácet.

Do tohoto okamžiku přitom vše běželo jako po másle. Za provize a úplatky si Zemurray dokázal udržet nízké náklady a na druhé straně plynoucí zisky. Z Hondurasu si Banánový Sam vytvoří doslova banánovou republiku.

A tak, aby obchody dál „šlapaly“, rozhodne se svrhnout honduraskou vládu, která trpí americké intervence.

Logo společnosti United Fruit
Logo společnosti United Fruit

Mistrný politický kousek

Několik bloků od Zemurrayovy vily v New Orleans bydlí shodou okolností bývalý sesazený prezident Hondurasu Manuel Bonilla (1849–1913). Zemurray neváhá a potají najme vyzbrojené žoldáky, kteří propašují Bonillu zpět do Hondurasu.

Obratně také ovládne honduraský tisk, který veřejnost obrátí proti současné vládě. Bláznivý kousek vyjde, Bonilla se slavnostně vrátí a ve volbách porazí dosavadního prezidenta!

Zemurraye štědře odmění, odpustí mu daně po dobu 25 let, poskytne mu půjčku 500 000 dolarů a daruje mu téměř 25 000 akrů plantážní půdy při pobřeží.

Podnikání je zachráněno až do roku 1930, kdy společnost kvůli zdlouhavým konkurenčním cenovým válkám koupí jednička na trhu, United Fruits. Zemurray je vyplacen za 31,4 milionu dolarů a získá křeslo ve správní radě tohoto ovocnářského gigantu.

Daniel Gould Wing se na
Daniel Gould Wing se na „pouhého imigranta“ netváří. Zemurray jej ale zcela převeze.

Ryba, která spolkne velrybu

S nelibostí sleduje, jak podnik neumí hospodařit a jací břídilové jej řídí. Akcie společnosti zlevňují a ta neprosperuje. Neúnavný bojovník Zemurray odmítá dál nečinně sedět v koutě a řešení krize chce kolegům představit na valném shromáždění společnosti.

Neví, že je vlákán do pasti. Většina funkcionářů totiž neskrývá svůj antisemitismus a nelibost, že právě Žid se silným přízvukem s nimi sdílí podobné funkce.

Píše se rok 1933 a dopady světové finanční krize jsou všudypřítomné. Zemurray proto před pány předestře své plány k záchraně kolosu. Předseda rady Daniel Gould Wing (1868–1936) z Bostonu se na něj po proslovu podívá a arogantně spustí:

„Bohužel, pane Zemurrayi, z toho, co říkáte, nerozumím ani slovu.“ Banánový král je zostuzen, vysmíván. Ve chvíli, kdy se Wing cítí být na koni, ho přejde úsměv. Zemurray sice práskne dveřmi a jako poražený odejde.

Po chvíli se ale vrátí a přispěchá přímo k Wingovi: „Máte padáka. Rozumíte aspoň tomu, pane předsedo?“ Načež se otočí k radě a hrdě prohlásí, že právě on nyní podnik zachrání.

Na stůl jim hodí kufr s plnými mocemi všech akcionářů United Fruit, které mu poskytovaly většinovou kontrolu nad podnikem. Většinu vedení Zemurray vzápětí vyhází a vedení se skutečně ujme.

Za tento obratný krok si vyslouží další přezdívku, Zemurray je nyní „ryba, která spolkla velrybu“.

Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans
Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans

Plundrování Hondurasu?

Tato ryba dokáže zařídit, že hodnota akcií společnosti se v rozmezí let 1933 a 1954 zvedne až o 2300 procent! Zemurray se stává mocným podnikatelem, který navíc disponuje možností velmi zásadně ovlivňovat honduraskou politiku.

Kritici možná po právu Zemurraovi vyčítají, že z Hondurasu učinil zemi, které je předurčeno být onou banánovou republikou. Bezuzdné využívání půdy pro pěstování ovoce značně narušilo i místní biodiverzitu.

Na jeho plantážích prý navíc panovaly nelidské pracovní podmínky. Honduras se skutečně svého času stal vlivovým zájmem amerických ovocnářských společností s velmi slabou a nestabilní politickou reprezentací.

Smutným faktem je skutečnost, že země se s tímto nedostatkem nevypořádala dodnes. A Zemurray? Ten svou kariéru uzavře v roce 1954 a začne se věnovat filantropii. Možná ho také dohání svědomí, stane se štědrým donátorem středoamerických zemí, škol i podnikatelů.

Následníkem jeho United Fruit se stává společnost Chiquita Brands International Sàrl. Úspěšný byznysmen, pragmatik a dobrodruh Zemurray spáchá v roce 1961 v New Orleans sebevraždu skokem z okna.

Jeho místní honosná vila se následně stane majetkem Univerzity Tulane a sídlem jejího prezidenta.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
svět zločinu
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.