Domů     Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
Banánový baron Zemurray aneb Jak imigrant z Moldavska zbohatne na vyházeném ovoci
21.10.2019

Dobrodružná povaha Sama Zemurraye umožní vzniknout příběhu plnému zvratů.

Takřka negramotný přistěhovalec v něm musí najít vhodnou mezeru na trhu, spolčit se s tajnými službami a svrhnout prezidenta středoamerické země a konečně zatočit s neschopným vedením společnosti.

Kdo by byl řekl, že za takto neuvěřitelný příběh můžeme poděkovat přezrálé slupce banánu?

„Velikost Zemurraye spočívá v tom, že nikdy neztratil víru ve svou schopnost zachránit situaci. Děly se mu zlé věci, stejně jako se děly všem ostatním. Na rozdíl od většiny se ale nikdy nenechal svést myšlenkou selhání.

Nikdy se nenechal ovládnout pocitem bezmoci a bezvýchodnosti. Byl optimistou, jak já říkám.

Byl neustále ve vzdoru,“ vystihne precizně povahu Sama Zemurraye (1877–1961), „Sama, banánového pána“, americký spisovatel a novinář Rich Cohen (*1968). A rozhodně nepřehání.

Založit výnosný byznys v nehostinné zemi, kterou Honduras na počátku 20. století bezesporu byl, vyžaduje tvrdé lokty a pořádnou odvahu.

Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.
Zemurray sice neoslní ostatní svým vzděláním. Jeho vypočítavost, kalkul a protřelost je ale pověstná.

Selský rozum vítězí

V dnešní moldavské metropoli Kišiněvě se v roce 1877 narodí chlapec jménem Samuel Davidovič Zmura. Chlapec nemá zrovna nadějné vyhlídky, jeho původem židovská rodina pochází z nuzných poměrů. Navíc žije v zemi, kterou dusí autoritářský carský režim.

Není proto příliš zvláštní, že mladý Zmura nezíská ani základní vzdělání. Naštěstí pro budoucího „banánového krále“ Zemurraye, jak se později mladík přejmenuje, se jeho rodiče rozhodnou pro emigraci do Spojených států.

Konkrétně do značně konzervativní jižanské Alabamy, kde jeho strýc začne provozovat obchůdek, a kde Sam poprvé v životě spatří banány. Aby se mladík uživil, začne s pouličním prodejem vozíků v přístavním městě Mobile.

Když mu je osmnáct, zaujme jej vykládka zboží společnosti Boston Fruit. Sam si všimne, že posádka lodí vyhazuje celé trsy banánů jen proto, že už cestou dozrály. A takto dozrálé banány by se zkazily ještě předtím, než by se dostaly na pulty obchodů. Tuto tržní logiku Sam odmítá.

Zemurray zachrání společnost před krachem.
Zemurray zachrání společnost před krachem.

Zrod banánového krále

Zemurray neváhá a zralé banány od obchodníků za směšný peníz koupí. Naloží je do železničního vagonu a vyrazí na cestu do vnitrozemí Alabamy. Současně stíhá telegrafovat místním kupcům na trase vlaku a vybízí je ke koupi lahodného tropického ovoce.

Ohlas je překvapivě velký, na železničních stanicích čekají na Samovy banány zástupy lidí. V roce 1903 Zemurray prodá na 574 000 banánů, které nakoupí hluboko pod cenou.

Mladík si za ani ne tři roky vydělá přes 100 000 dolarů a vyslouží si přezdívku Banánový Sam. Samovi však prodej vyzrálého ovoce nestačí.

Za vydělané peníze si koupí hned dva parníky a vydá se do chudičkého středoamerického Hondurasu – přímo ke zdroji žluté pochoutky.

Už v roce 1910 zde koupí 20 kilometrů čtverečních půdy banánových plantáží v oblasti řeky Cuyamel a oficiálně založí společnost Cuyamel Fruit Company, s níž chce konkurovat již zaběhlým firmám. Situace se ale pro Sama nevyvíjí růžově.

Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.
Honduraský prezident Manuel Bonilla poslouží Zemurrayovi jako Trojský kůň.

Ne vše musí být čestné

Zemurray ve středoamerické zemi prosazuje svůj podnik stůj co stůj. Proti srsti mu nejsou úplatky a většina prodejů a koupí banánů je zcela nezdaněná. Honduras se v té době zmítá ve finanční krizi a nedokáže splácet svůj dluh.

Do země proto vtrhnou Američané, kteří se rozhodnou dluh vymoci a restrukturalizovat ho. Obsadí celní úřady a konfiskují všechny daňové příjmy. Hrozí, že banány budou zdaněny do takové míry, že se to Cuymael Fruit přestane vyplácet.

Do tohoto okamžiku přitom vše běželo jako po másle. Za provize a úplatky si Zemurray dokázal udržet nízké náklady a na druhé straně plynoucí zisky. Z Hondurasu si Banánový Sam vytvoří doslova banánovou republiku.

A tak, aby obchody dál „šlapaly“, rozhodne se svrhnout honduraskou vládu, která trpí americké intervence.

Logo společnosti United Fruit
Logo společnosti United Fruit

Mistrný politický kousek

Několik bloků od Zemurrayovy vily v New Orleans bydlí shodou okolností bývalý sesazený prezident Hondurasu Manuel Bonilla (1849–1913). Zemurray neváhá a potají najme vyzbrojené žoldáky, kteří propašují Bonillu zpět do Hondurasu.

Obratně také ovládne honduraský tisk, který veřejnost obrátí proti současné vládě. Bláznivý kousek vyjde, Bonilla se slavnostně vrátí a ve volbách porazí dosavadního prezidenta!

Zemurraye štědře odmění, odpustí mu daně po dobu 25 let, poskytne mu půjčku 500 000 dolarů a daruje mu téměř 25 000 akrů plantážní půdy při pobřeží.

Podnikání je zachráněno až do roku 1930, kdy společnost kvůli zdlouhavým konkurenčním cenovým válkám koupí jednička na trhu, United Fruits. Zemurray je vyplacen za 31,4 milionu dolarů a získá křeslo ve správní radě tohoto ovocnářského gigantu.

Daniel Gould Wing se na
Daniel Gould Wing se na „pouhého imigranta“ netváří. Zemurray jej ale zcela převeze.

Ryba, která spolkne velrybu

S nelibostí sleduje, jak podnik neumí hospodařit a jací břídilové jej řídí. Akcie společnosti zlevňují a ta neprosperuje. Neúnavný bojovník Zemurray odmítá dál nečinně sedět v koutě a řešení krize chce kolegům představit na valném shromáždění společnosti.

Neví, že je vlákán do pasti. Většina funkcionářů totiž neskrývá svůj antisemitismus a nelibost, že právě Žid se silným přízvukem s nimi sdílí podobné funkce.

Píše se rok 1933 a dopady světové finanční krize jsou všudypřítomné. Zemurray proto před pány předestře své plány k záchraně kolosu. Předseda rady Daniel Gould Wing (1868–1936) z Bostonu se na něj po proslovu podívá a arogantně spustí:

„Bohužel, pane Zemurrayi, z toho, co říkáte, nerozumím ani slovu.“ Banánový král je zostuzen, vysmíván. Ve chvíli, kdy se Wing cítí být na koni, ho přejde úsměv. Zemurray sice práskne dveřmi a jako poražený odejde.

Po chvíli se ale vrátí a přispěchá přímo k Wingovi: „Máte padáka. Rozumíte aspoň tomu, pane předsedo?“ Načež se otočí k radě a hrdě prohlásí, že právě on nyní podnik zachrání.

Na stůl jim hodí kufr s plnými mocemi všech akcionářů United Fruit, které mu poskytovaly většinovou kontrolu nad podnikem. Většinu vedení Zemurray vzápětí vyhází a vedení se skutečně ujme.

Za tento obratný krok si vyslouží další přezdívku, Zemurray je nyní „ryba, která spolkla velrybu“.

Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans
Honosná Zemurrayova vila v americkém New Orleans

Plundrování Hondurasu?

Tato ryba dokáže zařídit, že hodnota akcií společnosti se v rozmezí let 1933 a 1954 zvedne až o 2300 procent! Zemurray se stává mocným podnikatelem, který navíc disponuje možností velmi zásadně ovlivňovat honduraskou politiku.

Kritici možná po právu Zemurraovi vyčítají, že z Hondurasu učinil zemi, které je předurčeno být onou banánovou republikou. Bezuzdné využívání půdy pro pěstování ovoce značně narušilo i místní biodiverzitu.

Na jeho plantážích prý navíc panovaly nelidské pracovní podmínky. Honduras se skutečně svého času stal vlivovým zájmem amerických ovocnářských společností s velmi slabou a nestabilní politickou reprezentací.

Smutným faktem je skutečnost, že země se s tímto nedostatkem nevypořádala dodnes. A Zemurray? Ten svou kariéru uzavře v roce 1954 a začne se věnovat filantropii. Možná ho také dohání svědomí, stane se štědrým donátorem středoamerických zemí, škol i podnikatelů.

Následníkem jeho United Fruit se stává společnost Chiquita Brands International Sàrl. Úspěšný byznysmen, pragmatik a dobrodruh Zemurray spáchá v roce 1961 v New Orleans sebevraždu skokem z okna.

Jeho místní honosná vila se následně stane majetkem Univerzity Tulane a sídlem jejího prezidenta.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
reklama
historie
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz