Finančně nenáročná procedura má během několika málo minut zjistit, zda má člověk v těle rakovinotvorné buňky. Během této nové metody však prozatím nelze detekovat, kde a v jakém stádiu se buňky nacházejí.
Univerzální rakovinný test dokáže odhalit stopy maligních buněk v krevním oběhu člověka. Při testu se používá kapaliny, která v přítomnosti rakovinných buněk změní barvu. Tato metoda testování se však stále vyvíjí. Jejím cílem je snadná detekce onemocnění, kterou by mohl provést každý lékař.
„Hlavní výhodou této techniky je, že je velmi levná a extrémně jednoduchá, takže ji mohou nemocnice snadno zavést,“ uvádí Laura Carrascosa, výzkumná pracovnice z Univerzity v Queenslandu.
Vědci z Queenslandu zjistili, že se normální DNA a DNA rakoviny vzájemně odlišují v přítomnosti kovového povrchu. Tato informace jim pomohla vyvinout test, jenž by identifikoval zdravé a nakažené buňky.
Postačí jim i drobné stopy DNA v krevním oběhu. Citlivost testu má 90% úspěšnost.
Podezřelá DNA se přidá do vody, jež obsahuje nanočástice zlata, které zabarvují vodu dorůžova.
Pokud se do kapaliny přidají nádorové buňky, částice zlata se na ně přilepí, avšak barva vody zůstane stejná, kdežto u zdravých buněk se DNA váže k částicím jinak a voda se změní na modrou barvu. „Test je natolik citlivý, že detekuje velmi nízkou hladinu rakoviny ve vzorku DNA,“ říká Carrascosa.
Zkoušky v laboratoři ukázaly, že vědci mohou rozlišovat normální DNA od DNA rakoviny tím, že hledají změnu barev v roztoku zlata, který byl během několika minut viditelný pouhým okem.
Vědci v současné době pracují na klinických studiích s pacienty, kteří mají širší škálu typů rakoviny, než dosud testovali. Nový test by výrazně usnadnil práci lékařům, kteří nyní musí při podezření na rakovinu poslat pacienta na biopsii tkáně. „Tento test by mohl být proveden v kombinaci s dalšími jednoduchými testy a stát se silným diagnostickým nástrojem, jenž by neznamenal jen to, že máte rakovinu, ale také typ a stupeň,“ dodala Carrascosa.