Namísto přeplněných pláží jen hvězdami poseté nekonečno. Paprsky Slunce se tu otáčejí jako na kolotoči, aby luxusní turistice dodaly ten správní šmrnc. Destinace? Oběžná dráha.
Naskákat do kosmického plavidla a o pár hodin později se kochat pohledem na matičku Zemi. Námět ze sci-fi filmu? Ani náhodou.
Americká společnost Orion Span chce totiž všem neohroženým dobrodruhům, jimž v žilách koluje adrenalinová krev, dopřát skutečně netradiční zážitek. Je libo spatřit 16 východů Slunce za jeden jediný den? Na Auroře žádný problém.
Já jsem Aurora, kdo jsi ty?
„Jedním ze smyslů stanice Aurora, je ukázat a zprostředkovat hostům život astronautů,“ nechává se slyšet generální ředitel společnosti Orion Span Frank Bunger.
Základem všeho je tubus o rozměrech 10,5 × 4,3 metru, na nějž by firma v budoucnosti ráda navázala další etapou, například pronájmem bytů. Vnitřkem pak má stanice připomínat jakési soukromé dopravní letadlo.
Celý vesmírný zázrak se má vznášet zhruba 322 kilometrů nad Zemí, aby poskytoval ten nejunikátnější výhled. Pro srovnání, vesmírná stanice ISS se nachází ve výšce 402 kilometrů.
Aby všechno nebylo tak moc hrr a s cestujícími se neroztrhl pytel, má to jedno velké ale. Ubytování totiž pojme pouze čtyři vesmírné nadšence a spolu s nimi dva vyškolené kosmonauty.
S konstrukcí se má začít už v letošním roce, aby se první hosté mohli na oběžnou dráhu podívat roku 2022!
Kuchtění, slunění, experimentování
Naši planetu by měla stanice obkroužit každých 90 minut, což turistům nabízí možnost užít si východ a západ slunce rovnou 16krát! Kromě hvězd je však možné obdivovat i polární záři, nebo si dopřávat relax v podobě uklidňujícího stavu beztíže.
Pro trochu přemýšlivější hlavy jsou připravené vědecké experimenty nebo zkouška pěstování potravin, z nichž by se po vypěstování mohl stát velice žádaný a unikátní suvenýr.
Aby stanice netonula jen v božském tichu, záplavě výhledů a všemožných dojmů, neobejde se bez pozemských vychytávek. Především internetu.
„Díky nejrychlejšímu bezdrátovému připojení k internetu v hotelu Aurora budou mít hosté možnost okamžitě sdílet své zkušenosti s přáteli a rodinou na Zemi,“ prohlašuje Bunger.
Zlaté, nadupané prasátko
Mít duši astronauta a toužit po krátké kariéře ale nestačí. „Neprodáváme ekvivalent hej-pojďme-na-pláž ve vesmíru. Prodáváme možnost vyzkoušet si, jaké je to být astronautem,“ dušuje se Bunger.
Před startem je nutné absolvovat nejen důkladnou lékařskou prohlídku, ale především čtvrtletní kurz.
Zatímco první částí, která je zaměřena na hygienu a stravování je možné se proklikat on-line, ve druhé už je nutné vyrazit do vesmírného střediska v Houstonu, kde dochází k simulaci různých krizových situací.
Závěrečná certifikace je pak sladkou tečkou oslavenou na Auroře. A co za všechnu parádu? Výlet trvající 12 dní vyjde na 9,5 milionu dolarů (v přepočtu 200 milionů korun). To ale není všechno, dalších 80 000 dolarů (více než 1,6 milionu korun) spolkne rezervace.
Oproti výletům uskutečněným mezi lety 2001–2009 jde však o výrazné zlevnění a naprostou bombu mezi vesmírnými nabídkami. Právě v minulosti totiž hrstka nadšenců za výlet k Mezinárodní vesmírné stanici ISS zaplatí sumu v rozmezí od 20 do 40 milionů dolarů.