Je 21. prosince 1988. Zatímco většina světa se chystá na vánoční svátky, v malém skotském městě Lockerbie nezůstal téměř kámen na kameni. Přímo doprostřed města se čtyřmi tisíci obyvateli se zřítil na kusy roztrhaný Boeing 747 společnosti Pan Am.
Na jeho palubě zahynulo 259 lidí, v Lockerbie dalších 11. A co je vůbec nejhorší, nešlo o žádnou konstrukční vadu ani o chybu posádky. Letadlo nad Lockerbie roztrhala na kusy teroristická bomba.
SEMTEX V NÁKLADOVÉM PROSTORU
Jak se to vlastně všechno seběhlo? Začalo to na londýnském letišti Heathrow, kde přistálo letadlo z Frankfurtu nad Mohanem. Odtud mělo pokračovat dál nad Skotskem a Atlantikem do New Yorku.
Let měl odstartovat v 18 hodin, ale z Heathrow nakonec odletěl se zpožděním skoro půl hodiny. V nákladovém prostoru v kufříku s dětským prádlem byl i přehrávač od firmy Toshiba, ve kterém bylo něco kolem půl kila semtexu.
V 19:03, kdy mělo být letadlo podle plánu nad Atlantikem, ale letělo ve skutečnosti teprve nad Skotskem, bomba vybuchla a prakticky okamžitě odervala od trupu pilotní kabinu.
Zbytek letadla se rozpadl ve vzduchu a trosky se zřítily na území o rozloze více než 800 kilometrů čtverečních. Hlavní část se ale zřítila přímo na Lockerbie, jehož obyvatelé neměli do poslední chvíle o ničem tušení.
Část trupu s křídly dopadla přímo na dům číslo 13 v ulici Sherwood Crescent a okamžitě zabila postarší manžele Henryovy a manžele Sommervillovy se dvěma dětmi ve vedlejším době.
Kromě nich zemřelo v ulici pět dalších lidí a všechny domy až na jeden utrpěly škody. Šanci přežít samozřejmě neměl ani nikdo ze zříceného letadla.
VAROVÁNÍ PŘIŠLO VČAS
Katastrofa letu Pan Am 103 Lockerbie úplně ochromila. Místní lidé však ukázali mimo jiné i obrovskou solidaritu.
Pro vyšetřovatele i pozůstalé obětí, kteří se sjeli do Lockerbie, zřídili kantýny s nepřetržitým provozem a místní ženy vypraly a vyžehlily každý kousek nalezeného oděvu, který vyšetřovatelé nepotřebovali. Na motivy této solidarity vznikla později i divadelní hra Ženy z Lockerbie.
Vyšetřování tragédie mezitím probíhalo na plné obrátky a nakonec se podařilo identifikovat člověka, který bombu do letadla propašoval a v Londýně zmizel. Jmenuje se Abdelbaset al-Midžráhí a byl to důstojník libyjské tajné služby.
Atentát měl být údajně odpovědí na vojenské zásahy Američanů a jejich spojenců v Libyi. 31. ledna 2001 byl al-Midžráhí odsouzen na doživotí, ale v roce 2009 byl kvůli rakovině prostaty propuštěn.
Zemřel o tři roky později, ale ještě v roce 2011 vystupoval v libyjské televizi na podporu Muammara Kaddáfího.
Ještě větší stín na celou tragédii ale vrhá zjištění, že jí mohlo být zabráněno.
5. prosince 1988 vydala finská tajná služba zprávu, podle níž mohla být letadla společnosti Pan Am směřující z Frankfurtu do Spojených států v následujících dvou týdnech terčem bombového útoku.
Bezpečnostní složky nalezly toto varování na letišti Heathrow den po tragické události pod hromadou dokumentů. Pan Am sice zpřísnila bezpečnostní opatření ihned po vydání varování, ale to tragédii zabránit nedokázalo.