27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora.
Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ.
Druhá světová válka vypukla a Československo se ocitlo pod nadvládou nacistického Německa. Správy nad Protektorátem Čechy a Morava se ujal obávaný blízký spolupracovník Adolfa Hitlera, Reinhard Heydrich, známý svou krutostí a bezohledností. Jeho vláda však neměla trvat dlouho.
Dne 27. května 1942 se Heydrich vydal ve svém mercedesu ze zámku v Panenských Břežanech směrem na Pražský hrad. V Holešovičkách, v jedné z ostrých zatáček, musel jeho řidič výrazně zpomalit.
Této příležitosti využili parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli vysláni československým odbojem s úkolem Heydricha zlikvidovat.
Gabčík se pokusil vystřelit ze svého samopalu, ten však selhal. Kubiš rychle zareagoval a hodil na Heydrichovo auto výbušninu, která explodovala a vážně ho zranila.
Po krátké přestřelce se útočníci dali na útěk a později se spolu s dalšími odbojáři ukryli v pravoslavném kostele v pražské Resslově ulici.
Nacisté zahájili rozsáhlé pátrání a díky zradě výsadkáře Karla Čurdy byli parašutisté nakonec dopadeni. Po statečném boji v kryptě kostela byli všichni zabiti. Reinhard Heydrich zemřel 4. června 1942 na následky svých zranění.
Heydrichova smrt rozzuřila Adolfa Hitlera a vedla k brutálnímu nacistickému teroru na území Protektorátu. Byly vypáleny obce Lidice a Ležáky, stovky lidí byly zatčeny a popraveny.
Přesto se atentát na Heydricha stal symbolem odvahy a odhodlání československého národa bojovat za svou svobodu. Tento hrdinský čin dodal lidem naději a víru v lepší budoucnost.