Skip to content

Další dvě družice se staly součástí evropského systému Galileo!

Další dvě družice se formálně staly součástí evropského systému Galileo, který zajišťuje navigaci, časové služby a navigační signál, stejně jako zachytává signály nouzového volání na celé planetě.

Jde o patnáctou a šestnáctou družici, které se přidaly ke konstelaci. Tato dvojice přitom představuje polovinu ze čtyř satelitů, které byly vypuštěné na palubě rakety Ariane 5 dne 17. listopadu 2016. Zároveň jde o první družice zařazené do práce od spuštění služby GIS (Galileo Initial Services) dne 15.

prosince 2016.

2
Galileo bude vysílat pět druhů signálů. Zdarma dostupný bude sloužit především jako navigace. Kódovaný signál bude určen například geodetům nebo systémům mýtného. Nebude zde však chybět ani certifikovaný signál pro navigaci letadel, či speciální šifrovaný signál pro specifické uživatele, jakými jsou armáda či bezpečnostní složky. Pětici doplní signál pro pátrací a záchranné akce.

Narůstající počet uživatelů systému Galileo na celém světě tak získává okamžitý přínos z vyšší dostupnosti služby a zlepšení přesnosti, které se zapojením těchto dvou družic do operačního provozu přijdou.

V případě družic Galileo není důležitý jen úspěšný start a manévry mající za cíl dopravit je na finální oběžnou dráhu, ale následuje též důkladné testování, než jsou jednotlivé satelity zařazeny do operačního provozu v rámci celé konstelace.

3
Anténa pro systém Galileo v Redu.

Navigační signály i zařízení systému SAR (Search And Rescue) je v rámci zkoušek opakovaně zapínáno, kontrolováno a výkon různých signálů služby Galileo je metodicky vyhodnocován ve vztahu ke zbytku globálního systému.

Na dlouhé testování dohlížela dvě řídicí střediska. Jednak druhé středisko GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu, které kontrolovalo technický stav vlastních družic. A jednak středisko ESA v belgickém Redu, které se zaměřuje na vysílaný signál a je vybavené odpovídajícími specializovanými anténami.

V rámci testů byla měřena přesnost a stabilita atomových hodin na družicích. Základem satelitní navigace je totiž přesnost na miliardtinu sekundy. Dále je pak důležitá kvalita navigačního signálu.

4
Všechny služby systému Galileo budou dostupné po dokončení konstelace družic a pozemní infrastruktury, k němuž by mělo dojít do roku 2020.

V rámci celé kampaně byla střediska v Oberpfaffenhofenu a Redu propojena, takže týmy mohly porovnávat signály z družic Galileo s telemetrií o jejich aktuálním stavu v reálném čase. Aby byly testy ještě komplikovanější, tak družice byly z každého místa viditelné denně po dobu jen tří až devíti hodin.

D5
Start Ariane 5 s kvartetem družic Galileo.

Po úspěšném dokončení testů ovšem už nyní obě družice vysílají platné navigační signály a jsou připravené přijímat nouzová volání v rámci systému COSPAS/SARSAT – a následně je předávat místně zodpovědným autoritám.

Poté, co se nyní dvě družice ze startu Ariane 5 zapojily do operačního provozu, probíhají podobné zkoušky i s druhým párem, který společně s nimi startoval do vesmíru.

Foto: ESA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články