Skip to content

Architekt Norman Foster: Energetické úspory především!

Londýnská okurka, Nová radnice v témže městě či kopule nad říšským sněmem v Berlíně. Všechny tyto stavby a mnohé další spojuje jméno britského architekta Normana Fostera.

Jeho stavby jsou typické svou vzdušností, prostupností a prostorností. A také tím, že jsou na nich použity odlehčené materiály a schází jim klimatizace. Foster preferuje přirozenou cirkulaci vzduchu, která neklade žádné nároky ani na energii, ani na průdušky obyvatel jeho domů.

Vrchol 30 St Mary Axe alias londýnské okurky.

Charakteristickou Fosterovou stavbou je šiška ze skla a železa, která přistála v londýnské City kousek od Temže. Londýňané ji důvěrně přezdívají okurka. V zástavbě okolních domů a kostelíků působí jako objekt mimozemské civilizace.

Věž o 41 patrech spotřebuje o 50 % méně energie než podobné stavby a využívá denního světla, které sem proudí prosklenými částmi.

Foster je podepsán i pod stadiónem ve Wembley.

Ze skla a oceli je i jeho budova Nové radnice, která se usadila na opačném břehu Temže a přitom připomíná obrovské nakloněné vejce. Vyklání se do boku v úhlu třiceti stupňů, čímž z jihu omezí dopad slunečních paprsků a na severu naopak zpřístupní co nejvíc světla: „Nedostatek energie je celosvětovým problémem.“

Budova říšského sněmu v Berlíně.

„Namísto energeticky náročných rodinných domů potřebujeme mrakodrapy, které je možno postavit a provozovat co nejúsporněji,“ vyznává své krédo Norman Foster.

Millennium Bridge v Londýně.

Jeho práce se neomezuje jen na architekturu. Navrhoval i interiéry budov, ale také solární autobus či větrnou turbínu.

Foto: Dezeen, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …