Domů     Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
30.1.2019

Angína, kapavka či spála dříve představovaly smrtelné nebezpečí. Než přišla antibiotika a učinila z nich běžně zvládnutelné nemoci, u jejichž léčby dnes téměř není nutné ležet v posteli. To se ale brzy může změnit.

Pomalu, ale jistě se totiž objevují případy, kdy antibiotika přestávají působit a životy lidí ohrožují superodolné bakterie. Máme šanci na záchranu?

Když si skotský lékař Alexander Fleming (1881–1955) v roce 1928 všiml, že v Petriho misce roste plíseň, která zabíjí okolní bakterie, jistě netušil, kolik jeho objev zachrání životů.

Na základě Flemingových pozorování totiž vědci Howard Walter Florey (1898–1968) a Ernst Boris Chain (1906–1979) izolovali v roce 1939 penicilin – první antibiotikum na světě, které zachránilo 82 milionů životů.

V roce 1945 za to všichni tři získali Nobelovu cenu. Díky těmto vědcům se mohly začít vyvíjet další léky schopné usmrcovat nebo bránit růstu mikroorganismů, odpovědných za vznik nejrůznějších onemocnění u lidí.

Dnes je známo asi 6000 látek s antibiotickým účinkem. V medicíně je jich ovšem využíváno jen asi 70. Ostatní jsou pro člověka toxické, nebo mají příliš nežádoucí účinky. Ostatně právě kvůli nim jsou u nás veškerá antibiotika dostupná jen na předpis.

Bakterie vracejí úder

Řadu let upozorňovali experti na to, že se postupem času mohou bakterie stát odolnými vůči antibiotikům, ale marně. Jejich volání po vývoji nových účinných léčiv nebylo politiky vyslyšeno. A na jejich slova došlo.

Už v roce 2016 se ve Spojených státech potvrdila existence první superodolné bakterie.

Tehdy 49letá žena měla v moči vzácný druh bakterie Escherichia coli (E.coli), který odolával jakékoliv antibiotické léčbě. Další případ, který vyburcoval veřejnost, se objevil letos v březnu, a to na místě, které leží blíž, než bychom si přáli.

Ve Velké Británii se objevil muž, který se v Asii nakazil zmutovanou kapavkou, odolnou vůči antibiotikům běžně používaným k léčbě této nemoci. Kapavkou se přitom ročně nakazí asi 78 milionů lidí.

Pokud na ni léky nebudou zabírat, může lidstvo brzy čelit katastrofě. Podobná situace je totiž i u dalších chorob, například u tuberkulózy, kterou se ročně nakazí asi půl milionu lidí.

I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.
I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.

Odolnost jako klíč k přežití

Proč jsou bakterie najednou tak odolné vůči antibiotikům? Mohou za to lidé. Hlavním důvodem je nadužívání těchto léků.

Český vědec Jaroslav Hrabák, který vymyslel metodu, pomocí které lze odolné bakterie velmi rychle odhalit a prokázat, jaký je mechanizmus jejich rezistence, k tomu říká:

„Problém je hlavně ve státech, kde jsou antibiotika běžně dostupná třeba i bez lékařského předpisu a kde se používají téměř na všechna, i banální, virová onemocnění.

Jedná se například o Indii, ale také evropské státy, třeba Řecko nebo Itálii.“ Další příčinou je preventivní podávání antibiotik chovným zvířatům, aby se zvýšily jejich přírůstky.

Ač je to od roku 2006 ve všech zemích EU zakázáno, stále se jedná o běžnou praxi, stejně jako například v Severní a Jižní Americe nebo Číně. Lidmi a zvířaty nadužívaná antibiotika se pak dostávají do vodních toků a do půdy.

Australští vědci přitom zjistili, že i hodně nízké koncentrace léčiv ve vodě mají vliv na budování odolnosti bakterií vůči nim. Nepřidává tomu ani časté používání antibakteriálních mycích gelů, jejichž složky končí v odpadních vodách.

Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.
Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.

Kolik obětí podlehne superbakteriím?

Problémem je i přesunutí výroben léčiv do zemí s ne úplně vysokými hygienickými standardy. Čínské nebo indické továrny si s odpadními vodami po výrobě antibiotik příliš hlavu nelámou a vypouštějí je do nejbližších vodních toků. Situace je vážná.

Každoročně kvůli bakteriím, odolným vůči antibiotikům, umírá asi 700 000 lidí, jak uvádí studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2017.

Pokud se nic nezmění, může to být v roce 2050 až 10 milionů lidí ročně. Geny kódující antibiotickou odolnost si bakterie mezi sebou předávají prostřednictvím tzv. konjugace, která je pro bakterie typická.

Jde o výměnu genetické informace mezi dvěma buňkami, jež jsou za tímto účelem dočasně spojené. Konjugující bakterie, které vůbec nebyly vystaveny působení antibiotik, tak získávají odolnost od těch, co ji mají. Výměna přitom nemusí být vždy vzájemná.

Nejhorší z nejhorších

Na černé listině nejnebezpečnějších bakterií, zveřejněné WHO, se jich ocitlo 12 druhů, rozdělených do 3 kategorií podle jejich aktuální nebezpečnosti a schopnosti lékařů s nimi účinně bojovat.

Do skupiny těch nejhorších patří acinetobakterie, pseudomonas a enterobakterie (včetně kmenů E.coli), které jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním  prostředí.

Další tři druhy se potom řadí do kategorie s vyšší prioritou, protože je proti nim třeba vyvinout nové léky, neboť vůči těm stávajícím jsou již úplně rezistentní.

Patří sem zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), který způsobuje záněty kůže, až život ohrožující sepse, dále bakterie Salmonella enteritidis a jí podobné, jež zapříčiňují salmonelózu, a Helicobacter pylori ,zodpovědný za žaludeční vředy, gastroenteritidy či karcinom žaludku.

na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.
na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.

Další nebezpečné superbakterie

Průměrnou prioritu pak mají například pneumokoky, které vedou k zápalu plic či meningitidě, dále haemophilus influenzae, odpovědný za meningitidy (hlavně u dětí), záněty středního ucha a plic (aktuálně je součástí hexavakcíny, povinného dětského očkování), a bakterie Shigella, jež způsobuje úplavici.

„Rostoucí rezistence vůči antibiotikům je globální zdravotnickou krizí,“ prohlásila generální ředitelka WHO Margaret Chanová.

Klíč k úspěšnému boji proti superodolným bakteriím podle ní spočívá ve zvyšování povědomí lidí o tom, kdy antibiotika používat, a kdy ne.

Jen Češi ročně spotřebuji 15 milionů balení antibiotik, přičemž řada lidí je přestane brát v okamžiku, jakmile se jim trochu uleví. Asi 7 % si pak zbylé léky ponechá a sami si je později naordinují, což je úplně špatně.

Prodělečný byznys

Nezbytný je také vývoj nových léčiv. Ten je ovšem drahý. Od roku 1987 farmaceutický průmysl nepřišel se žádným novým druhem antibiotik a má jen malou motivaci investovat stovky milionů dolarů do jejich výzkumu.

U většiny chorob léčitelných antibiotiky totiž léčba trvá maximálně 10 dní, zisky pro farmaceutické giganty jsou tak malé a návratnost investic nízká.

Zejména když si i vůči novému léku bakterie opět rychle vybudují rezistenci. Čeká lidstvo boj o přežití? Možná, ale naděje umírá poslední. Vědci se úplně nevzdávají. Ti z univerzity ve Virginii například zkoumají krev komodského draka neboli varana komodského.

Jeho sliny jsou totiž prudce jedovaté a obsahují asi 50 druhů škodlivých mikroorganismů, vůči kterým jsou ale varani odolní.

V krvi těchto zvířat vědci odhalili asi 48 dosud neznámých látek, které by mohly působit proti bakteriím, jež lidem způsobují třeba zánět močových cest či středního ucha.

V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.
V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.

Mateřské mléko jako lék

Jiný tým v Americe zase odhalil, že mateřské mléko obsahuje komplex bílkovin, označovaný jako HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells), který zabíjí nádorové buňky, ale těch zdravých si nevšímá.

Výzkumy ukázaly, že zabírá i na bakterie.

Některé zabije, jiné učiní zranitelnějšími vůči antibiotikům. Bohužel na řadu těch nejhorších neúčinkuje vůbec. Britští vědci ze Salfordské univerzity pak na účinný lék proti bakteriím narazili náhodou, při výzkumu rakoviny.

Podařilo se jim vytvořit sloučeniny, které potlačují činnosti mitochondrií (zdroj energie) uvnitř nádorových buněk.

Když tyto látky použili na bakterie, zjistili, že je dokážou úspěšně likvidovat, a to včetně pěti, obsažených v seznamu WHO. Objevili nový penicilin? Na odpověď je ještě příliš brzy, ale doufat můžeme.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
reklama
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých