Domů     Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
30.1.2019

Angína, kapavka či spála dříve představovaly smrtelné nebezpečí. Než přišla antibiotika a učinila z nich běžně zvládnutelné nemoci, u jejichž léčby dnes téměř není nutné ležet v posteli. To se ale brzy může změnit.

Pomalu, ale jistě se totiž objevují případy, kdy antibiotika přestávají působit a životy lidí ohrožují superodolné bakterie. Máme šanci na záchranu?

Když si skotský lékař Alexander Fleming (1881–1955) v roce 1928 všiml, že v Petriho misce roste plíseň, která zabíjí okolní bakterie, jistě netušil, kolik jeho objev zachrání životů.

Na základě Flemingových pozorování totiž vědci Howard Walter Florey (1898–1968) a Ernst Boris Chain (1906–1979) izolovali v roce 1939 penicilin – první antibiotikum na světě, které zachránilo 82 milionů životů.

V roce 1945 za to všichni tři získali Nobelovu cenu. Díky těmto vědcům se mohly začít vyvíjet další léky schopné usmrcovat nebo bránit růstu mikroorganismů, odpovědných za vznik nejrůznějších onemocnění u lidí.

Dnes je známo asi 6000 látek s antibiotickým účinkem. V medicíně je jich ovšem využíváno jen asi 70. Ostatní jsou pro člověka toxické, nebo mají příliš nežádoucí účinky. Ostatně právě kvůli nim jsou u nás veškerá antibiotika dostupná jen na předpis.

Bakterie vracejí úder

Řadu let upozorňovali experti na to, že se postupem času mohou bakterie stát odolnými vůči antibiotikům, ale marně. Jejich volání po vývoji nových účinných léčiv nebylo politiky vyslyšeno. A na jejich slova došlo.

Už v roce 2016 se ve Spojených státech potvrdila existence první superodolné bakterie.

Tehdy 49letá žena měla v moči vzácný druh bakterie Escherichia coli (E.coli), který odolával jakékoliv antibiotické léčbě. Další případ, který vyburcoval veřejnost, se objevil letos v březnu, a to na místě, které leží blíž, než bychom si přáli.

Ve Velké Británii se objevil muž, který se v Asii nakazil zmutovanou kapavkou, odolnou vůči antibiotikům běžně používaným k léčbě této nemoci. Kapavkou se přitom ročně nakazí asi 78 milionů lidí.

Pokud na ni léky nebudou zabírat, může lidstvo brzy čelit katastrofě. Podobná situace je totiž i u dalších chorob, například u tuberkulózy, kterou se ročně nakazí asi půl milionu lidí.

I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.
I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.

Odolnost jako klíč k přežití

Proč jsou bakterie najednou tak odolné vůči antibiotikům? Mohou za to lidé. Hlavním důvodem je nadužívání těchto léků.

Český vědec Jaroslav Hrabák, který vymyslel metodu, pomocí které lze odolné bakterie velmi rychle odhalit a prokázat, jaký je mechanizmus jejich rezistence, k tomu říká:

„Problém je hlavně ve státech, kde jsou antibiotika běžně dostupná třeba i bez lékařského předpisu a kde se používají téměř na všechna, i banální, virová onemocnění.

Jedná se například o Indii, ale také evropské státy, třeba Řecko nebo Itálii.“ Další příčinou je preventivní podávání antibiotik chovným zvířatům, aby se zvýšily jejich přírůstky.

Ač je to od roku 2006 ve všech zemích EU zakázáno, stále se jedná o běžnou praxi, stejně jako například v Severní a Jižní Americe nebo Číně. Lidmi a zvířaty nadužívaná antibiotika se pak dostávají do vodních toků a do půdy.

Australští vědci přitom zjistili, že i hodně nízké koncentrace léčiv ve vodě mají vliv na budování odolnosti bakterií vůči nim. Nepřidává tomu ani časté používání antibakteriálních mycích gelů, jejichž složky končí v odpadních vodách.

Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.
Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.

Kolik obětí podlehne superbakteriím?

Problémem je i přesunutí výroben léčiv do zemí s ne úplně vysokými hygienickými standardy. Čínské nebo indické továrny si s odpadními vodami po výrobě antibiotik příliš hlavu nelámou a vypouštějí je do nejbližších vodních toků. Situace je vážná.

Každoročně kvůli bakteriím, odolným vůči antibiotikům, umírá asi 700 000 lidí, jak uvádí studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2017.

Pokud se nic nezmění, může to být v roce 2050 až 10 milionů lidí ročně. Geny kódující antibiotickou odolnost si bakterie mezi sebou předávají prostřednictvím tzv. konjugace, která je pro bakterie typická.

Jde o výměnu genetické informace mezi dvěma buňkami, jež jsou za tímto účelem dočasně spojené. Konjugující bakterie, které vůbec nebyly vystaveny působení antibiotik, tak získávají odolnost od těch, co ji mají. Výměna přitom nemusí být vždy vzájemná.

Nejhorší z nejhorších

Na černé listině nejnebezpečnějších bakterií, zveřejněné WHO, se jich ocitlo 12 druhů, rozdělených do 3 kategorií podle jejich aktuální nebezpečnosti a schopnosti lékařů s nimi účinně bojovat.

Do skupiny těch nejhorších patří acinetobakterie, pseudomonas a enterobakterie (včetně kmenů E.coli), které jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním  prostředí.

Další tři druhy se potom řadí do kategorie s vyšší prioritou, protože je proti nim třeba vyvinout nové léky, neboť vůči těm stávajícím jsou již úplně rezistentní.

Patří sem zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), který způsobuje záněty kůže, až život ohrožující sepse, dále bakterie Salmonella enteritidis a jí podobné, jež zapříčiňují salmonelózu, a Helicobacter pylori ,zodpovědný za žaludeční vředy, gastroenteritidy či karcinom žaludku.

na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.
na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.

Další nebezpečné superbakterie

Průměrnou prioritu pak mají například pneumokoky, které vedou k zápalu plic či meningitidě, dále haemophilus influenzae, odpovědný za meningitidy (hlavně u dětí), záněty středního ucha a plic (aktuálně je součástí hexavakcíny, povinného dětského očkování), a bakterie Shigella, jež způsobuje úplavici.

„Rostoucí rezistence vůči antibiotikům je globální zdravotnickou krizí,“ prohlásila generální ředitelka WHO Margaret Chanová.

Klíč k úspěšnému boji proti superodolným bakteriím podle ní spočívá ve zvyšování povědomí lidí o tom, kdy antibiotika používat, a kdy ne.

Jen Češi ročně spotřebuji 15 milionů balení antibiotik, přičemž řada lidí je přestane brát v okamžiku, jakmile se jim trochu uleví. Asi 7 % si pak zbylé léky ponechá a sami si je později naordinují, což je úplně špatně.

Prodělečný byznys

Nezbytný je také vývoj nových léčiv. Ten je ovšem drahý. Od roku 1987 farmaceutický průmysl nepřišel se žádným novým druhem antibiotik a má jen malou motivaci investovat stovky milionů dolarů do jejich výzkumu.

U většiny chorob léčitelných antibiotiky totiž léčba trvá maximálně 10 dní, zisky pro farmaceutické giganty jsou tak malé a návratnost investic nízká.

Zejména když si i vůči novému léku bakterie opět rychle vybudují rezistenci. Čeká lidstvo boj o přežití? Možná, ale naděje umírá poslední. Vědci se úplně nevzdávají. Ti z univerzity ve Virginii například zkoumají krev komodského draka neboli varana komodského.

Jeho sliny jsou totiž prudce jedovaté a obsahují asi 50 druhů škodlivých mikroorganismů, vůči kterým jsou ale varani odolní.

V krvi těchto zvířat vědci odhalili asi 48 dosud neznámých látek, které by mohly působit proti bakteriím, jež lidem způsobují třeba zánět močových cest či středního ucha.

V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.
V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.

Mateřské mléko jako lék

Jiný tým v Americe zase odhalil, že mateřské mléko obsahuje komplex bílkovin, označovaný jako HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells), který zabíjí nádorové buňky, ale těch zdravých si nevšímá.

Výzkumy ukázaly, že zabírá i na bakterie.

Některé zabije, jiné učiní zranitelnějšími vůči antibiotikům. Bohužel na řadu těch nejhorších neúčinkuje vůbec. Britští vědci ze Salfordské univerzity pak na účinný lék proti bakteriím narazili náhodou, při výzkumu rakoviny.

Podařilo se jim vytvořit sloučeniny, které potlačují činnosti mitochondrií (zdroj energie) uvnitř nádorových buněk.

Když tyto látky použili na bakterie, zjistili, že je dokážou úspěšně likvidovat, a to včetně pěti, obsažených v seznamu WHO. Objevili nový penicilin? Na odpověď je ještě příliš brzy, ale doufat můžeme.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
Věda a technika
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem