Historie společnosti The Walt Disney Company se začíná psát v roce 1923. Bratři Walt (1901–1966) a Roy (1893–1971) pojmenují svoji firmu Disney Brothers Studio.
Oba sice nemohou být povahově rozdílnější – Roy je spíše introvert, se zkušenostmi z armády, přesný a pečlivý, rozumí financím a uznává především stabilitu, kdežto Walt je odvážnější, kreativnější a více vizionářský, ale bratři si v podnikání i osobním životě údajně velmi dobře rozumějí. Dokonce i domy si postaví v těsném sousedství.
První kreslená postavička, která má úspěch, králíček Oswald, sice pochází z jejich hlav, ale „papírově“ jim nepatří, práva na něj vlastní distribuční studio. První skutečně převratný úspěch znamená dodnes populární Myšák Mickey. „Narodí“ se v roce 1928, a to v krátkém animovaném filmu s názvem Plane Crazy.
Úspěchu se ale dočká až ve filmu třetím s názvem Parník Willie. Nabízí na tehdejší dobu velkou technickou dokonalost, synchronizovaný zvuk a příjemné pokoukání pro celou rodinu. Myšák bratry Disneyovi tehdy zachrání od takřka jistého krachu.
Sourozenci také mají čich na nadějné technologické trendy a jako první z velkých filmových společností mají filmy barevné. I první celovečerní film v historii – Sněhurka a sedm trpaslíků – patří jim.
Snímek se stále drží svou výdělečností na 10. příčce v historických tabulkách, vydělá celých 900 milionů dolarů (s připočítáním inflace). „Je to druh zábavy, dělat něco nemožného,“ říkává s oblibou Walt Disney.
Po pěti letech přijde smrtka znovu
Za války jsou oba bratři velice angažovaní, kromě úspěšných kreslených celovečerních filmů, jako jsou Pinnochio, Dumbo a Bambi, vzniká v jejich studiích proválečná a vlastenecká propaganda.
Deset let po skončení války, 17. července 1955, se otvírá Disneyland. Jenže už v následující dekádě přicházejí kritická léta společnosti.
V prosinci roku 1966 umírá Walt Disney relativně nečekaně na rakovinu plic a otěže vedení přecházejí na méně slavného a málo připraveného Roye Disneyho. On sám ale takřka přesně o pět let později umírá také.
Ve vedení společnosti zůstává jeho syn, Roy E. Disney (1930–2009), ale ředitelem se nestane. V sedmdesátých letech se studiu žádný kasovní trhák nepodaří.
Klan Disneyů ve sporu s novým vedením
Znovu dařit se začne až v polovině 80. let, kdy vznikne třeba Pretty Woman, legendární a zvláště mezi ženami oblíbená „pohádka pro dospělé“. Nový ředitel Michael Eisner (*1942) znovu dovede The Walt Disney Company na vrchol slávy.
Jenže rodina Disneyů ještě neřekla své poslední slovo.
Roy E. Disney nechce uvolnit své místo předsedy představenstva pouze z důvodu vysokého věku, na jeho stranu se ale přidá část zvláště starších členů představenstva a další vedení společnosti je poznamenáno těmito drsnými spory.
Nakonec Roy E. Disney sám rezignuje v roce 2003 ze všech stávajících funkcí a Eisnera nahlas obviní z mnoha propadáků a nepodařených plánů, chamtivosti a nedostatku morálky.
Disneyův majetek učiní z jeho čtyř dětí, z nichž jedním je i filantropka a filmová režisérka Abigail Disneyová (*1960), multimilionáře.
Šéf s nemorálním platem vládne koncernu už čtrnáct let
A to i přesto, že většinu akcií společnosti vlastnil Walt Disney, který měl dvě dcery – Diane Disney Millerovou (1933–2013) a adoptovanou Sharon Mae Disneyovou (1936–1993).
V roce 2005 na post CEO The Walt Disney Company nastupuje nynější šéf a jeden z nejlépe placených a hodnocených šéfů světa Robert Iger (*1951).
Mimochodem, právě s Abigail má v současnosti velké spory – kritizuje jej za „šílenou“ a nemorální výši platu, který činí 1,5 miliardy korun ročně. Je ale fakt, že za jeho vedení se konglomerátu neobyčejně daří.