Domů     Ani kousek jídla. Co se děje v těle při hladovění?
Ani kousek jídla. Co se děje v těle při hladovění?
13.7.2016

Bojuje za práva zvířat. Když mu je 37 let, osvobodí z vivisekční laboratoře 82 bíglů a 26 králíků. Z původně velkého množství aktivistů zůstane ale de facto jediný. „Když nejednáš, souhlasíš. Když nebojuješ, nevyhraješ.

A když nevyhraješ, jsi zodpovědný za smrt a utrpení.“ Nakonec zemře on sám. Na hlad…

Jmenuje se Barry Horne (1952–2001), nesnáší rasisty a ty, kdo týrají zvířata. V průběhu let se ale jeho přesvědčení změní, z protestujícího se stane jednající.

V obchodech s kožešinami odpaluje zápalné výbušniny a za terorismus ho odsoudí na 18 let! A Horne? Začne držet protestní hladovky: nejdřív jednu (35 dní), pak druhou (46 dní), nato třetí (68 dní), která se na jeho zdraví už drasticky podepíše:

přestane vidět na jedno oko, přestane slyšet na jedno ucho, má těžce poškozené ledviny. „Je pořád příčetný,“ oznámí suše psychiatr. Pak Horne podepíše prohlášení o odmítnutí lékařské péče a nastoupí čtvrtou a poslední hladovku. Vydrží 15 dní…

Člověk přežije bez potravy desítky dní – pravděpodobně nejdelší v literatuře popsané půsty trvají 236 a 249 dní, kdy drží dietu dvě opravdu otylé ženy z Glasgow. Ale všechno má svoje limity.

Zatímco ty dvě ženy nehladověly v pravém slova smyslu, spíš držely nějakou formu půstu, to Kieran Doherty (1955–1981), odsouzený příslušník Irské republikánské armády (IRA), se v roce 1981 protrápí až k 73 dnům protestní hladovky. Zemře ve 25 letech a jde o nejdelší zdokumentovaný půst v Evropě.

Tělo se topí v hormonech

Hlad je jeden z největších extrémů, kterému je lidské tělo vystaveno. Začne to kručením v břiše, pak se tuky pomalu přeměňují na energii a nakonec atrofují (ubývají) svaly a tkáně.

Když dojdou všechny zásoby energie, což se týká tuků a svalů, vysílení hladem vede k oslabení funkce žaludku a střev. Nakonec selhávají ledviny a srdce. Tělo se topí v drastickém chaosu látkové výměny.

Nouzový plán mozku spustí z nadledvinek produkci hormonu kortizolu, který se běžně aktivuje při zátěžových situacích. A tou hlad skutečně je. Jak reaguje lidské tělo na hlad po hodinách, dnech či týdnech?

A je pravda, že tlustí vydrží déle, protože v té době už jsou hubení studení? Nevěřte všemu…

Půl roku pekla

V roce 1944 si Spojenci pokládají otázky: „Jak reaguje tělo na dny a týdny hladovění? Jak zajistit zásobování pro miliony těch, kteří celá léta trpěli hladem? Kolik času člověk potřebuje na regeneraci?

A kolik toho vlastně vydrží?“ Odpovědi neznají, a tak na pozadí blížícího se konce 2. světové války a s přípravou na miliony vyhladovělých americká vláda ve spolupráci s univerzitou v Minnesotě hledá dobrovolníky s plnou porcí naléhavosti:

„Jsi připraven hladovět, aby jiní mohli mít lepší výživu?“ Najdou 36 odvážných mužů, všichni jsou běloši ve věku 22 až 33, kteří namísto vojenské služby dobrovolně vystaví svá těla hranici smrti hladem. První tři měsíce je sledují a připravují.

Dalších šest měsíců dostávají limitní hodnoty životního minima. Zatímco člověk vážící 80 kg potřebuje denně v průměru 2 480 kalorií, oni dostávají jen 1 560 kalorií. Hlavně stravu shodnou s tou ve válečné Evropě (brambory, tuřín, vodnice, chleba a těstoviny)!

Na sex není energie

Po těch šesti měsících ztratí celou jednu čtvrtinu své hmotnosti, nepatrně jim klesne tělesná teplota, zpomalí se jim srdeční činnost i dýchání.

Ale největší direkt dostane jejich psychika, kterou analyzuje československý exulant Josef Brožek (1914–2004). „Doslova nás to vysálo,“ vzpomínal jeden z dobrovolníků. Ti, kteří vypadali slabě, se ukážou být silnými, a naopak.

Kdo tehdy před experimentem vypadá svěže, zdravě a silně, ten se paradoxně dožaduje přikrývky navíc, protože mu je zima i v létě. Jeden dobrovolník si usekne tři prsty a později nedovede vysvětlit, jestli to byla nehoda, nebo úmysl.

Odborníci takové stavy mozku nazývají jako neuroglykopenie (nedostatek sacharidů v nervovém systému). To pak tělo odmítá dělat všechno, co není nutné: jako je sex, složité myšlení, zbytečná pozornost navíc.

Výmluvný obraz naší doby

Z 36 mužů experiment nedokončí dva, data dalších dvou nemohou být do studie zanesena.

Když „Minnesotský experiment“ po 13 měsících skončí (poslední čtyři měsíce mají na regeneraci), je jasné, že hmotnostní ztráta se netýká jen tukových rezerv, ale i tkání svalových a kostních.

Lidé při hladovění seschnou kompletně vně i zevnitř, orgány přijdou o hmotu, srdce se scvrkne o 17 procent. Zmenší se všechno. Tedy skoro všechno, ať už je hlad sebevíc nesnesitelný a tělo v sebedezolátnějším stavu, mozek zůstává pořád stejně velký.

Platí průpovídka, že „Jednou budou tlustí hubení a hubení studení.“? Ano i ne. Tlustí lidé by opravdu žili o něco déle, ale jen v případě, kdyby měli v těle dostatečné množství vitaminu B (kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy). S jeho pomocí se totiž zásoby tuku přeměňují na energii.

Foto: Biteback.com, Swartmore college peace colection, Flickr.com
Související články
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Věda a technika
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
reklama
historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Zlá astronautka Lisa M. Nowak
Žen se prozatím do vesmíru nedostalo zdaleka tolik jako mužů, a tak má každá astronautka o slávu a popularitu postaráno. Jedna z nich se ale proslavila ještě trochu v jiném oboru. Děti mají o své budoucnosti různé představy. Některé chce být popelářem, jiné kuchařem. Šestiletá Lisa Marie Caputová (*1963) 16. července 1969 napjatě sleduje přistání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám