Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo.
Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do rukou svého chotě všechny císařské zápisy.
Jimi se Otakarovi dostalo úplného práva na zemi štýrskou, takže se nazýval nejen vévodou rakouským, ale i štýrským.
Byla škaredá jako středa
I tak se tehdy ale v kuloárech nemluvilo o svatbě, ale spíše o skandálu. Markéta totiž byla o generaci starší než její manžel. Navíc zřejmě ani zamlada nebyla žádnou velkou kráskou a neúprosně přibývající roky jí moc nepomohly.
U dvora se zkrátka brzy začalo šuškat, že je škaredá jako středa a že vzhledem ke svému věku stejně není schopná dát Otakarovi dědice. I tak ale chtěla se svým manželem sdílet lože, s čímž se on ještě jakž takž smířil.
Když ale jeho úsilí vyšlo naprázdno a vytoužený chlapec stále nepřicházel, začal Přemysl Otakar II. plánovat rozvod. Jenže Markéta vinu za svou neplodnost házela právě na manžela. Tehdy prý Přemysl prohlásil:
„Dej mi k dispozici jednu ze svých dívek a během roku vyzkoušíš mou potenci nebo impotenci.“
Do roka a do dne s ní zplodil syna
Markéta prý souhlasila a nabídla manželovi jednu ze svých dvorních dam, Anežku, dceru rakouského pána z Kuenringu.
Pohledná dívka prý nosila na rozdíl od jiných krátké vlasy – jednalo se o typicky mužský účes, jenž si pánové oblíbili, když přijali křesťanskou víru. Jde o pážecí sestřih zvaný palceří, kdy se vlasy sestříhají pod ušima a na krku zůstanou krátké.
Přemyslovi to zřejmě přišlo roztomilé, protože do roka a do dne s ní „zplodil syna Mikuláše, jehož později učinil vévodou opavským… Kromě toho s ní zplodil tři dcery, a tak hana neplodnosti, přikládaná dříve manželovi, byla připsána manželce,“ alespoň tak to později vyprávěl kronikář Přibík Pulkava z Radenína (†1380).
Anežka zmizela neznámo kam
Romance mezi Anežkou a králem se brzy stala věcí veřejnou a dívka zřejmě doprovázela svého milence i při státnických záležitostech. Ostatně stárnoucí Markéta již na to neměla dost sil, a tak jí to zřejmě nevadilo.
Anežka dala svému králi celkem čtyři děti, ale jeho manželkou se nikdy nestala. A to přitom byla od vysněného cíle jen malý krůček. Když papež odmítl uznat nárok Mikuláše a jeho sester na přemyslovský trůn, rozhodl se král konečně tuto situaci řešit.
Jeho manželství s Markétou bylo prohlášeno za neplatné a 18. října 1261 se bývalá královna odebrala i se svou družinou do Rakous. Právě tehdy také mizí stopa Anežky, zvané Palcéřík.
Je tak docela dobře možné, že dvorní dáma následovala svou paní, nyní již bývalou královnu, do její vlasti.
Byl korunován českým králem
Anežce nejspíš ani nic jiného nezbývalo. Když se Přemysl Otakar ženil podruhé, jeho manželkou se stala Kunhuta (1245–1285), dcera Rostislava (1225–1263) z rodu Rurikovců.
Teprve pak by Přemysl korunován českým králem a na svou lásku k Anežce si možná v tu chvíli ani nevzpomněl. Kunhuta totiž byla temperamentní a výjimečně krásná žena, která svého královského chotě často doprovázela na různé turnaje.
S Přemyslem Otakarem měla nejspíš šest dětí, ale toužebně očekávaný dědic trůnu Václav II. (1271–1305) přišel na svět až koncem září 1271.