Skip to content

Andělská hora: Působí zde dva druhy energií?

Andělská hora na Karlovarsku je výjimečná z několika důvodů: kvůli zřícenině gotického hradu, pro nádhernou vyhlídku do širokého okolí a také díky léčivé energii, po které se prý lidé cítí jako znovuzrození.

Pochází údajně nejen ze zemských zdrojů, ale i z kosmu!

Blízko Karlových Varů leží obec Andělská hora. Není velká, ale vyznačuje se jednou zajímavostí: zříceninou stejnojmenného gotického hradu. Turisté se sem vydávají nejenom za nádherným výhledem do okolí, ale také za léčivou energií, která prý z těchto míst doslova sálá.

Pověst o laskavé Alvíně

K místu a původu jeho pojmenování se váže půvabná legenda. Podle ní kdysi dávno zachrání anglický král Tristan na lovu život malému chlapci, jehož matku usmrtil medvěd. Dítě dostane jméno Ursinus a je vychováváno na královském dvoře spolu s královou dcerou Alvínou. Později se do sebe zamilují a Ursinus nemá odvahu k tomu, aby požádal krále o její ruku, protože tuší, že by kvůli svému neurozenému původu nepochodil. Přemluví tedy dívku svého srdce k tajnému útěku a dostanou se až do míst, kde dnes stojí Andělská hora.

Tady nechávají postavit hrad. Alvína si svou dobrotou a laskavostí získá srdce místních lidí, kteří podle toho pojmenují hrad Andělská hora.

Na Andělské hoře lze prý skvěle dobít energii.(Foto: Petr Kinšt/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Touha po domově

Ale Alvíně se stýská po domově. Ráda by se také usmířila se svým otcem, ale Ursinus nechce o návratu ani slyšet a chová se ke své manželce stále více nedůtklivě, až jeho vztek přeroste v hrubost. Mezitím si král Tristan najme jasnovidce, s jehož pomocí vypátrá místo, kde se oba uprchlíci ukrývají a vydá se za nimi se svým vojskem.

Od svých zvědů se dozví, že Alvína by se ráda vrátila a přeje si usmířeni, ale manžel jí v tom brání. Rozhněvaný král obléhá s vojskem hrad. Když jeho zeť pochopí, že nemá šanci hrad ubránit, pokusí se dokonce Alvínu otrávit.

Nedopatřením ale vymění poháry s vínem, do kterého přidal jed a sám padne mrtvý k zemi. Tristan Alvíně odpustí a vezme ji spolu s jejími potomky zpět domů.

Pohnutá historie

Dochované prameny však na rozdíl od legendy tvrdí, že hrad na mohutném ostrohu patří na počátku 15. století českému šlechtici. Jeho dějiny jsou pohnuté, během třicetileté války je dobyt švédskými vojsky, vyloupen a poničen.

Od té doby je udržován jen málo a když ho v roce 1718 zachvátí požár, je následně definitivně opuštěn. Hrad pak střídá majitele. Navštěvují ho s nadšením také hosté z karlovarských lázní. Traduje se, že si toto místo oblíbil i německý literát Johann Wolfgang Goethe (1749-1832).

blank
V podhradí leží stejnojmenná obec.(Foto: Petr Kinšt/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Energie zemská i kosmická

Navzdory všem katastrofám, které hrad postihnou, se Andělská hora považuje za místo s neobyčejně silnou pozitivní energií, což potvrdili i zahraniční badatelé. Má se zde údajně spojovat zemská a kosmická energie a vytvářet bod, který je uzdravující a lidskému organismu dodává sílu.

Mimořádně silné účinky má především pro přepracované a vystresované jedince, pomáhá při depresích, úbytku energie tělesné i duševní a celkově osvěží celý organismus. K tomu pomáhá i nádherná okolní krajina a vyhlídka, která nabízí za jasného počasí nádherný pohled do okolní krajiny Krušných hor, Doupovských hor a Slavkovského lesa.

Balada pro banditu

Charizmatická zřícenina a zdejší neobyčejná atmosféra okouzlila i filmaře. V roce 1978 tady režisér Vladimír Sís (1925-2001) natočí kultovní filmový muzikál Balada pro banditu. V netradičním pojetí a s nezapomenutelnými písničkami vypráví příběh legendárního zbojníka Nikoly Šuhaje a původní předloha spisovatele Ivana Olbrachta (1882-1952) dostává zcela novou a neotřelou podobu.

V hlavní roli se tehdy představí herec Miroslav Donutil (*1951) a jeho milenku ztvární zpěvačka a herečka Iva Bittová (*1958).

blank
Z kdysi pyšného sídla zbyly dnes je ruiny.(Foto: Petr Kinšt/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Petr Kinšt/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Hovězí po burgundsku

Tento pokrm je zkrátka klasika všech klasik. Suroviny...
Obětovala herečka lásku úspěšné kariéře?
nasehvezdy.cz

Obětovala herečka lásku...

Ještě před pár lety EVU...
Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Démoni ji dostali do Bohnic
nasehvezdy.cz

Démoni ji dostali do Bohnic

Hrála v Ulici, Ordinaci,...
Viděli jsme snad únos mimozemšťany?
skutecnepribehy.cz

Viděli jsme snad únos...

Ta podivná příhoda se mi...
Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?
epochanacestach.cz

Sjezdové tratě v Rakousku:...

Tak třeba Arlberg!...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá maltské pohřebiště největší tajemství všech dob?
epochalnisvet.cz

Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá...

Jde o nejstarší podzemní chrám naší...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Zlom v asistovaných sebevraždách: Kolumbie schválila eutanazii pacientovi, který netrpěl smrtelnou nemocí
21stoleti.cz

Zlom v asistovaných...

V pátek 7. ledna se v Kolumbii uskutečnila první...
Bájná země Lyonesse: Atlantida Britských ostrovů
enigmaplus.cz

Bájná země Lyonesse:...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot,...
Kolem Země proletí obří asteroid
enigmaplus.cz

Kolem Země proletí obří...

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr...