„Slečno jste vážně nádherná. Tak rád bych si vás vyfotografoval do svého portfolia, “ lichotí pohledný mladý muž krásné dlouhovlasé Newyorčance. Její odhalené fotografie budou posléze tím jediným, co po ní zbude.
První známý zločin spáchá Rodney Alcala ze San Antonia v americké Kalifornii na 8leté Tali Shapirové v roce 1968. To mu je 25 let a jeho zrůdná deviace je již v plném rozpuku.
Nejprve dítě vyláká do svého bytu. Tam dívku zbije železnou tyčí a brutálně znásilní, než ji polomrtvou pohodí někde na ulici a ponechá jejímu osudu.
Zdá se být nezastavitelný
Protože oběť přežije a mohla by ho identifikovat, uprchne Alcala do New Yorku, kde se pod falešným jménem zapíše na místní filmovou školu. Většina vrahů má průměrnou až podprůměrnou inteligenci Alcalův mozek ale pracuje abnormálně dobře.
Díky IQ v pásu vysokého nadprůměru si hraje se svými oběťmi jako kočka s myší. Tři roky po prvním útoku znásilní a zavraždí 23letou letušku Cornelii Michel Crilleyovou, jejíž vraždu se budou policisté marně snažit vyřešit příštích 40 let.
Orgie pod maskou fotografa
V 70. letech se mužům zákona podaří Alcalu dostihnout. Jenže nemají dostatek důkazů k tomu, aby ho usvědčili z pokusu o vraždu malé Tali. Deviant za chvíli běhá po Los Angeles a s pocitem beztrestnosti páchá jeden mravnostní delikt za druhým.
Pak dostane geniální nápad. Pod záminkou fotografování k sobě láká mladé ženy, dívky i chlapce, aby mu pózovali nazí v eroticky vyzývavých pózách. Anonymita velkoměsta mu zajistí krytí v případě, že někdo z nich zmizí a už se nikdy nenajde.
Náušnice si uschová na horší časy
Rozkládající se tělo 12leté Robin Samsoeové bude nalezeno 1. července 1970 na okraji Los Angeles. Šla na baletní lekci. Během výslechu svědků vyjde najevo, že ji oslovil neznámý muž, který jí sliboval nafotit sérii módních fotografií.
Díky schematickému náčrtu, který se dostane do rukou úředníkovi pro dohled nad vězni propuštěnými na podmínku, se Alcala ocitne ve vazbě. Když policisté naleznou vrahův pronajatý skladovací prostor a v něm dívčiny náušnice, je zabijákův osud zpečetěn.
Kalifornský soud ho v roce 1980 pošle do cely smrti. Potrvá však ještě dalších 30 let, než americká justice může rozsudek zpečetit nadobro.
Stovky fotografií, ze kterých mrazí
Policie v Huntington Beach a jejich newyorští kolegové zveřejní v roce 2010 hned 120 fotek z dílny Rodneyho Alcaly. Je o něm známo, že mnohé oběti před smrtí skutečně vyfotografoval.
Spekuluje se o tom, že některé fotografie zobrazují dívky až poté, co je zavraždil. Žádnou ze zachycených osob se však kriminalistům nedaří identifikovat.
Průlom přijde o 3 roky později, kdy rodina pozná Christine Thorntonovou, dívku, jejíž tělo bylo nalezeno v roce 1982. Postupně se ozve pět dalších rodin. Potvrdí, že své příbuzné, zobrazené na Alcalových obrázcích, nadále pohřešují. Celkový počet jeho obětí se odhaduje až na 130.