Skip to content

Americká prohibice: Plán, který nevyšel

Alkohol. Droga, která se na začátku 20. století stává ve Spojených státech veřejným nepřítelem číslo jedna. Tak velkým, že je v lednu 1920 zakázán úplně. Co to přineslo?

17. ledna 1920 začíná po velkém úsilí různých náboženských a ženských spolků platit tzv. Volstead Act, zákon, který zakázal výrobu a distribuci veškerého alkoholu. Ačkoliv úřady očekávaly zásadní pokles zkonzumovaného alkoholu, stal se pravý opak.

Zatímco před zavedením prohibice utratil průměrný Američan za alkohol 17 dolarů ročně, v roce 1930 to bylo již 35 dolarů. A to všechno rozhodně ne kvůli inflaci…

Prohibice se stala terčem mnoha protestů.
Prohibice se stala terčem mnoha protestů.

Vyhlášení prohibice totiž znamenalo obrovský nárůst výroby a distribuce nelegálního alkoholu. Nastal zlatý věk mafie, která měla nelegální obchody pod palcem. V ulicích amerických měst zuřila válka gangů.

Kvůli špatné kvalitě potajnu vyráběné pálenky navíc lidé umírali nebo v lepším případě oslepli.

Al Capone.
Al Capone.

Jenže gangstery, jako byl Lucky Luciano nebo Al Capone, to netrápilo a toto období jim zajistilo nejen bohatství, ale i slávu. Prohibice byla zrušena v roce 1933 a dodnes je to považováno za jeden z největších omylů v dějinách USA.

Lucky Luciano, jeden z nejvlivnějších mafiánů všech dob.
Lucky Luciano, jeden z nejvlivnějších mafiánů všech dob.
Foto: coololdskool.com, www.thesmokinggun.com, uncyclopedia.wikia.com, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …