Domů     Akční hrdinové starověku: Jsou slavní, ale umírají mladí
Akční hrdinové starověku: Jsou slavní, ale umírají mladí
25.12.2016

Dějiny Říma se psaly krví. Samotný první císař Romulus zabije vlastního bratra jen kvůli jménu nově vzniklého města. Není tak divu, že Římané vyhledávají krvavou zábavu, kterou jim poskytují klání gladiátorů.

V arénách slavné bojovníky sledují i desítky tisíc lidí a jejich jména jsou známá v celé 50 milionové říši.

Na stadion vstupují za hřmění až 87 000 diváků. Každý jejich pohyb sledují lidé se zatajeným dechem a každé vítězství oceňují bouřlivým jásotem. Ženy po nich touží. Děti ve svých hrách předstírají, že jsou na jejich místě.

Přestože by tento popis seděl na moderní sportovní hvězdy, řeč je o mužích i ženách žijících před 2 000 lety. To, co jsou pro nás hokejisté, fotbalisté a další sportovci, jsou totiž ve starověkém Římě gladiátoři.

Jejich slávu a popularitu mezi prostými lidmi jim mohou často závidět i samotní císařové. Nejmocnější muži starověkého světa.

Boj v arénách má svá pravidla

Přestože v hollywoodských filmech jsou gladiátoři vykreslováni jako nelítostní zabijáci a jejich vzájemné souboje vždy končí smrtí a potoky krve, ve skutečnosti to tak není.

Samozřejmě římský divák si přijde na svoji denní dávku krve, ale souboje gladiátorů se odehrávají podle svých vlastních přísných pravidel. Ukazují to například i současné výzkumy hrobek starověkých bojovníků.

O životě či smrti padlého gladiátora tak nerozhoduje pouze nálada davu či přítomný císař, ale také rozhodčí. Ano dokonce i střetnutí starověkých bojovníků mají své sudí.

Takzvaní „summa rudis“ jsou pravděpodobně sami bývalí gladiátoři a mohou například rozhodnout, zda gladiátor upadl vlivem tlaku soupeře, či se jednalo jen o náhodu.

V prvním případě může být jeho život ponechán vůli davu, nebo samotnému vítězi, v druhém mu však bylo povoleno se zvednou a pokračovat v boji. Vypovídá o tom například nápis na náhrobku Diodorose (žil zhruba ve 2 století).

„Zde ležím vítězný, Diodoros ubohý. Po zlomení soupeře Demetriose nezabil jsem ho.

Ale vražedný osud a prohnaná zrada Summa rudis zabila mne, opouštím světlo a odcházím za Hádem.“ Výrok rozhodčího tak zřejmě označil sražení Demetriose jako náhodu a dovolil mu pokračovat v boji. Jestli Diodoros zemřel přímo během boje, či na jeho následky jisté není.

Gladiátoři vytvářeli i vlastní cechy

Boj mezi dvěma gladiátory je velice přesně organizovaný. Tito muži jsou řazeni do různých bojových tříd podle svých zkušeností, dovedností a také podle jejich specializace na určitou sadu zbraní a styl boje.

Většinou tak proti sobě nastupují stále stejné druhy bojovníků. Například hoplomachus byl nasazován proti myrmillonům nebo thraecům. Proti notoricky známému retiariusovi, tedy gladiátorovi se sítí a trojzubcem, pak bojoval přímo proti němu určený secutor.

Neboli pronásledovatel. Summa rudis mohou také boj přerušit, pokud jsou bojovníci již příliš vyčerpaní či z důvodu vážného zranění. Navíc i samotní gladiátoři se mohou rozhodnout pro takzvané nekrvavé vítězství.

Známý je například příběh Prisciuse a Vera (1. století), kteří v aréně bojují celé hodiny, dokud oba dva na znamení úcty k soupeři neskloní zbraně.

Jejich souboj diváky i císaře Tita (39 – 81) natolik uchvátí, že každému z nich věnuje rudis. Dřevěný meč, čímž oběma udělí svobodu. Oba gladiátoři pak arénu opustí jako svobodní muži a přátelé.

Raději boj než svobodu

Je jasné, že gladiátoři mají výsadní postavení v římské společnosti. A to i ti, kteří se do arény dostanou skrze ruce otrokářů.

Jejich jména znají v některých případech takřka ve všech koutech říše rozkládající se od severní Afriky přes většinu západní Evropy až do Mezopotámie a Egypta. O jejich skutcích se historici z dochovaných maleb i zápisů dozvídají ještě dnes.

Například gladiátor jménem Carpophorus (1. století) během jednoho boje dokáže postupně zabít na 20 nebezpečných zvířat, mezi nimiž nechybí leopard, lev, medvěd a svým kopím zabije dokonce i nosorožce.

Na konci boje jej prý diváci i jeho kolegové přirovnávají k samotnému Herkulovi. Ostatně mnoho gladiátorů bojovalo především pro bouřlivé ovace obecenstva.

Podle historických záznamů se například do římského Kolosea mohlo vejít až 87 000 lidí, přestože odborníci odhadují, že reálný maximální počet byl spíše kolem 50 000. A taková podpora diváků už je notně cítit.

Mají i své „akční figurky“

„Dnes jsem viděla otroka mocnějšího, než samotný římský císař,“ říká v jednom z monologů v americkém filmu Gladiátor postava Lucilly (148 – 182), sestra císaře Commoda (161 – 192).

To je samozřejmě velice zromantizované vyjádření, nicméně pokud by řekla „Viděla jsem otroka slavnějšího, než samotný římský císař,“ mohla by to klidně být historicky vcelku přesná věta. Samozřejmě císaři jsou žijící bohové, nejmocnější lidé starověku.

Mezi prostými lidmi jsou ale často mnohem více oblíbení oni otroci bojující v arénách. Mnozí z nich mají i své vlastní „akční figurky“. Ti nejlepší mohou dokonce podobné výrobky i autorizovat.

A to už ukazuje na velkou dávku úcty, kterou lidé ke gladiátorům chovají. Muži je obdivují a ženy po nich touží. Gladiátoři jsou v podstatě sexsymboly své doby. Jejich pot je dokonce považován za afrodiziakum a je přimícháván do různých krémů.

Foto: pixabay.com, wiki
reklama
Související články
Historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Přepište učebnice: Kdy se začalo stavět Machu Picchu?
Určit století, kdy začne v horském sedle bujet stavební ruch, zase tak těžké není. Ale kdy přesně během 13. století se tak začne dít? O tom máme jasněji teprve druhým rokem!   V českých krajích je s příchodem jara založeno město Tábor, aby se o něj už 30. června strhla bitva a o necelý měsíc […]
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka. Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky Jíkalka, či Hýkalka? To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov