Domů     Akční hrdinové starověku: Jsou slavní, ale umírají mladí
Akční hrdinové starověku: Jsou slavní, ale umírají mladí
25.12.2016

Dějiny Říma se psaly krví. Samotný první císař Romulus zabije vlastního bratra jen kvůli jménu nově vzniklého města. Není tak divu, že Římané vyhledávají krvavou zábavu, kterou jim poskytují klání gladiátorů.

V arénách slavné bojovníky sledují i desítky tisíc lidí a jejich jména jsou známá v celé 50 milionové říši.

Na stadion vstupují za hřmění až 87 000 diváků. Každý jejich pohyb sledují lidé se zatajeným dechem a každé vítězství oceňují bouřlivým jásotem. Ženy po nich touží. Děti ve svých hrách předstírají, že jsou na jejich místě.

Přestože by tento popis seděl na moderní sportovní hvězdy, řeč je o mužích i ženách žijících před 2 000 lety. To, co jsou pro nás hokejisté, fotbalisté a další sportovci, jsou totiž ve starověkém Římě gladiátoři.

Jejich slávu a popularitu mezi prostými lidmi jim mohou často závidět i samotní císařové. Nejmocnější muži starověkého světa.

Boj v arénách má svá pravidla

Přestože v hollywoodských filmech jsou gladiátoři vykreslováni jako nelítostní zabijáci a jejich vzájemné souboje vždy končí smrtí a potoky krve, ve skutečnosti to tak není.

Samozřejmě římský divák si přijde na svoji denní dávku krve, ale souboje gladiátorů se odehrávají podle svých vlastních přísných pravidel. Ukazují to například i současné výzkumy hrobek starověkých bojovníků.

O životě či smrti padlého gladiátora tak nerozhoduje pouze nálada davu či přítomný císař, ale také rozhodčí. Ano dokonce i střetnutí starověkých bojovníků mají své sudí.

Takzvaní „summa rudis“ jsou pravděpodobně sami bývalí gladiátoři a mohou například rozhodnout, zda gladiátor upadl vlivem tlaku soupeře, či se jednalo jen o náhodu.

V prvním případě může být jeho život ponechán vůli davu, nebo samotnému vítězi, v druhém mu však bylo povoleno se zvednou a pokračovat v boji. Vypovídá o tom například nápis na náhrobku Diodorose (žil zhruba ve 2 století).

„Zde ležím vítězný, Diodoros ubohý. Po zlomení soupeře Demetriose nezabil jsem ho.

Ale vražedný osud a prohnaná zrada Summa rudis zabila mne, opouštím světlo a odcházím za Hádem.“ Výrok rozhodčího tak zřejmě označil sražení Demetriose jako náhodu a dovolil mu pokračovat v boji. Jestli Diodoros zemřel přímo během boje, či na jeho následky jisté není.

Gladiátoři vytvářeli i vlastní cechy

Boj mezi dvěma gladiátory je velice přesně organizovaný. Tito muži jsou řazeni do různých bojových tříd podle svých zkušeností, dovedností a také podle jejich specializace na určitou sadu zbraní a styl boje.

Většinou tak proti sobě nastupují stále stejné druhy bojovníků. Například hoplomachus byl nasazován proti myrmillonům nebo thraecům. Proti notoricky známému retiariusovi, tedy gladiátorovi se sítí a trojzubcem, pak bojoval přímo proti němu určený secutor.

Neboli pronásledovatel. Summa rudis mohou také boj přerušit, pokud jsou bojovníci již příliš vyčerpaní či z důvodu vážného zranění. Navíc i samotní gladiátoři se mohou rozhodnout pro takzvané nekrvavé vítězství.

Známý je například příběh Prisciuse a Vera (1. století), kteří v aréně bojují celé hodiny, dokud oba dva na znamení úcty k soupeři neskloní zbraně.

Jejich souboj diváky i císaře Tita (39 – 81) natolik uchvátí, že každému z nich věnuje rudis. Dřevěný meč, čímž oběma udělí svobodu. Oba gladiátoři pak arénu opustí jako svobodní muži a přátelé.

Raději boj než svobodu

Je jasné, že gladiátoři mají výsadní postavení v římské společnosti. A to i ti, kteří se do arény dostanou skrze ruce otrokářů.

Jejich jména znají v některých případech takřka ve všech koutech říše rozkládající se od severní Afriky přes většinu západní Evropy až do Mezopotámie a Egypta. O jejich skutcích se historici z dochovaných maleb i zápisů dozvídají ještě dnes.

Například gladiátor jménem Carpophorus (1. století) během jednoho boje dokáže postupně zabít na 20 nebezpečných zvířat, mezi nimiž nechybí leopard, lev, medvěd a svým kopím zabije dokonce i nosorožce.

Na konci boje jej prý diváci i jeho kolegové přirovnávají k samotnému Herkulovi. Ostatně mnoho gladiátorů bojovalo především pro bouřlivé ovace obecenstva.

Podle historických záznamů se například do římského Kolosea mohlo vejít až 87 000 lidí, přestože odborníci odhadují, že reálný maximální počet byl spíše kolem 50 000. A taková podpora diváků už je notně cítit.

Mají i své „akční figurky“

„Dnes jsem viděla otroka mocnějšího, než samotný římský císař,“ říká v jednom z monologů v americkém filmu Gladiátor postava Lucilly (148 – 182), sestra císaře Commoda (161 – 192).

To je samozřejmě velice zromantizované vyjádření, nicméně pokud by řekla „Viděla jsem otroka slavnějšího, než samotný římský císař,“ mohla by to klidně být historicky vcelku přesná věta. Samozřejmě císaři jsou žijící bohové, nejmocnější lidé starověku.

Mezi prostými lidmi jsou ale často mnohem více oblíbení oni otroci bojující v arénách. Mnozí z nich mají i své vlastní „akční figurky“. Ti nejlepší mohou dokonce podobné výrobky i autorizovat.

A to už ukazuje na velkou dávku úcty, kterou lidé ke gladiátorům chovají. Muži je obdivují a ženy po nich touží. Gladiátoři jsou v podstatě sexsymboly své doby. Jejich pot je dokonce považován za afrodiziakum a je přimícháván do různých krémů.

Foto: pixabay.com, wiki
Související články
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
reklama
svět zločinu
Sexuální démoni falešného režiséra, který se bál vyzrazení
Armén Valery Georgijevič Asratyan (1958–1996) se narodí v Jerevanu ještě v dobách Sovětského svazu. Vyrůstá v harmonické a zajištěné rodině…   Na univerzitě vystuduje psychologii a roku 1981 se usadí v Moskvě. Ve Valeryho dokonalém životě je ale něco navíc: Sexuální démoni, kteří ho nenechají spát. Jen, co se v metropoli zabydlí, dá volnost temným […]
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
Charles Whitman, zdánlivě normální mladík, se proměnil v bezohledného zabijáka. Jeho cesta na věž texaské univerzity byla lemována mrtvolami jeho nejbližších a nakonec vyústila v jeden z nejhorších masakrů v americké historii. Co ho k tomu vedlo? Cestu na věž lemují mrtvoly Po půlnoci vnikne mladík do bytu Margaret. Když jí čepel nože pronikne do […]
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku. Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné. […]
Brutální zahrádkář u Klatovska: Týrá svou kolegyni, protože potřebuje změnu
„Vidíš, támhle to je ta chatka,“ ukazuje muž na dům v zahrádkářské kolonii. Žena nic netuší, zkoumá objekt a už si plánuje, jak překvapí manžela. Nevidí toužebný pohled, který se na ni upírá. Ani neví o dalším překvapení, jež si pro ni její kolega připravil. Muže z Klatovska údajně omrzí běžný pohlavní styk, to znamená se souhlasem […]
historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz