Jeden ze symbolů černého kontinentu, slon africký, se stává stále častěji terčem pytláků.
Kořeny tohoto stavu je nutné hledat nikoliv pouze přímo v Africe, nýbrž i v Číně. Tamější poptávka po slonovině roste závratnou rychlostí. Pro výrobu různých pochybných lektvarů ji mimo jiné využívají obchodníci s tzv. čínskou tradiční medicínou. V tomto oboru se uplatňují i sloní kly.
Podle odhadů zahyne rukou pytláků jeden slon africký každých patnáct minut. Pro řadu Afričanů je totiž pytláctví důležitým zdrojem obživy. Pytlák si vydělá mnohem více, než kdyby pracoval „normálně“. Za pár sloních klů se na černém trhu platí kolem 20 tisíc dolarů.
Slonů v Africe tak nenápadně ale jistě ubývá. Proti roku 1979, kdy jich zde žilo 1,3 milionu, je jejich současný počet odhadován na pouhých půl milionu. Zvláště jsou tito chobotnatci ohroženi v politicky nestabilních zemích, jakou je například Kongo.
Ozbrojené střety v některých afrických zemích jsou pro slony zničující. Mnohdy právě z výtěžků z prodeje slonoviny a klů jsou financovány ozbrojené guerilly.
Ve většině zemí jsou sloni afričtí chráněni zákonem a jejich nezákonný lov by se měl trestat. Ovšem pokud je pytlák zadržen, většinou je vzhledem k všeprostupující korupci záhy propuštěn.