Domů     Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
27.12.2023

Je mezi druhou a třetí hodinou ráno, když jí zrudne tvář a tělo se zkroutí. Před očima má vizi Ježíše přibitého na kříž. Z jeho ran vycházejí rudé paprsky a vpalují se jí do těla.

Ta bolest je hrozná, ale přesto cítí milost a spokojenost, jakou v životě ještě nepocítila.

Její jméno možná znáte – Benedetta Carliniová (1590–1661). Na filmových plátnech ve snímku jednoduše nazvaném Benedetta pod režisérskou taktovkou Paula Verhoevena (*1938) ji ztvárnila belgická herečka Virginie Efirová (*1977).

Pozoruhodná jeptiška a později abatyše z toskánské Pescie se tak stane asi druhou nejslavnější osobou se stigmaty – hned po italském mnichovi Františkovi z Assisi (1182–1226), který je označován za první doloženou osobu se stigmaty vůbec. Ale byly její krvácející rány skutečně božím záměrem, nebo si je způsobí sama?

Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms
Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms

Zasvěcena boží službě

Její život se ubírá už odmalička netradičními stezkami. Narodí se do středostavovské rodiny a výchovu děvčátka si, na 16. století zcela unikátně, vezme na starost její otec Giuliano. Mezi negramotnými dívkami působí Benedetta jako z jiné planety:

V 5 letech cituje Bibli a odříkává litanie, v 6 zvládá základy latiny. Namísto hraček dostane vlastní sochu Panny Marie. Roku 1599 ji rodiče chtějí dát do kláštera.

Otec totiž při dramatickém porodu v modlitbách slíbí, že pokud jeho žena i dítě přežijí, zasvětí život potomka Bohu. V Pescii a jejím okolí jsou tou dobrou 3 kláštery, ale všechny beznadějně plné a navíc se platí vysoký vstupní poplatek.

Zato zde existuje komunita žen žijících asketickým životem a vychovávajícím dívky podobně, jako v klášteře. 9letá Benedetta se k nim brzy připojí. A ostatně, časem se společenstvo i místo ve skutečný klášter promění – i za jejího přispění.

Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0
Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0

Vize nebo ďábelské škádlení?

Benedetta klečí před sochou Panny Marie a modlí se. A socha z ničeho nic spadne! A podivnosti její život neopouštějí. Ve 23 letech se svěří matce představené, že mívá vize.

Sama je zmatená – neví,zda jde o boží poselství, ďábelské nutkání, které se jí snaží zmást, anebo duševní chorobu. Ostatní si všimnou, že během modliteb upadá do transu, rázně gestikuluje a vydává neartikulované zvuky.

„Raději se pokus ty vize potlačit,“ radí ji zpovědník Paolo Ricordati. A tak se dívka modlí, aby na ni raději Bůh seslal bolesti než extázi, přijde ji to jistější. Její přání bude vyslyšeno až moc. Od roku 1615 trpí.

Nikdo neví proč, pomoci jí nedokážou ani lékaři. O tři roky později se přidají i stigmata. Káže ostatním jeptiškám a ty se „očišťují“ za pomoci bičů. Navíc se jí zjeví Ježíš. Má jí sdělit, že se stane jeho nevěstou.

Stigmata jsou pravá!

Probošt Stefano Cecchi bude prvním, kdo bude zkoumat pravost abatyšiných stigmat. Dívá se na její ruce, nohy a bok, kde vidí zaschlou krev. Někdy stéká i po čele, jako upomínka Kristovy trnové koruny. Když místa opláchnou teplou vodou, začnou ronit rudé kapky.

Jev nepřestává, ani když je osuší ručníkem. Probošt navštíví Benedettu ještě 15krát a jen jednou uvidí místa zaschlá a částečně zhojená. K vyšetřování přizve další ctihodné svědky. Nakonec se usnesou, že jsou stigmata i vize pravé.

Vstane z mrtvých?

Na přelomu met 1620 a 1621 umírá Guiliano. Šokovaná Benedetta upadá do dlouhého transu. Zjeví se jí anděl a prorokuje jí blížící se smrt. „Až poté si uvědomí tvou skutečnou hodnotu,“ dodává ještě anděl.

25. března 1621, na den Zvěstování, nastane v klášteře mumraj. Abatyše je mrtvá! Jeptišky povolají Paola Ricordatiho. Co se stane pak, nikdo nechápe: Paolo přikáže Benedettě, ať se navrátí mezi živé. A ona procitá!

„Viděla jsem anděly, démony, otce, očistec i ráj,“ líčí. To se spolu s její sebestředností už stane trnem v oku nově jmenovaného papežského nuncia Alfonsa Giglioliho. Brzy dorazí nová inspekce.

Lesbická frotáž šokuje inspekci

Splenditello, Tesauriello Fiorito, Virtudioello a Radicello. Tak se mají jmenovat andělé, kteří Benadettu pravidelně navštěvují. Už ta jména znějí podezřele… Najevo navíc vyjdou šokující odhalení.

Kvůli Benedittiným bolestem je jí totiž na celu přidělena jeptiška Bartolomea. „Nejméně 3krát týdně čekala, až se její společnice svlékne a zavolala ji.

Hodila ji na postel, položila se na ni jako muž a líbala ji, třela se s ní, a silou ji držela i několik hodin,“ vyplývá ze záznamů vyšetřovatelů. Inspekce už vyšetřovala homosexualitu v mužských klášterech, heterosexuální milenecké poměry… ale lesbickou frotáž?

Zkušení muži jsou v úzkých. Benadetta tak navíc údajně koná v posedlosti Splenditellem, takže i mluví změněným, hrubším hlasem a nic si nepamatuje.

Všichni ji překračují

Noví vyšetřovatelé navíc najdou rozpory v Benedettiných vizích. Zbaví ji funkce abatyše. Co s ní je dál?

To se dozvídáme až ze zprávy ze 7. srpna 1661: „Benedetta Carliniová zemřela ve věku 71 let na horečku a kolikové bolesti… Zemřela v pokání poté, co strávila 35 let ve vězení.“ Co to značí v klášterní praxi?

Odsouzená žije v izolaci, smí jen na mši a po ní jíst na podlaze refektáře u dveří, aby ji mohli ostatní překročit. Jinak má dostávat jen vodu a chléb. Trhliny dostávají i stigmata.

Jedna jeptiška dodatečně přizná, že viděla Benedettu, jak si jehlicí obnovuje jednu krvácející ránu.

Foto: CC a Aerofilms
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
reklama
svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a