Domů     Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
27.12.2023

Je mezi druhou a třetí hodinou ráno, když jí zrudne tvář a tělo se zkroutí. Před očima má vizi Ježíše přibitého na kříž. Z jeho ran vycházejí rudé paprsky a vpalují se jí do těla.

Ta bolest je hrozná, ale přesto cítí milost a spokojenost, jakou v životě ještě nepocítila.

Její jméno možná znáte – Benedetta Carliniová (1590–1661). Na filmových plátnech ve snímku jednoduše nazvaném Benedetta pod režisérskou taktovkou Paula Verhoevena (*1938) ji ztvárnila belgická herečka Virginie Efirová (*1977).

Pozoruhodná jeptiška a později abatyše z toskánské Pescie se tak stane asi druhou nejslavnější osobou se stigmaty – hned po italském mnichovi Františkovi z Assisi (1182–1226), který je označován za první doloženou osobu se stigmaty vůbec. Ale byly její krvácející rány skutečně božím záměrem, nebo si je způsobí sama?

Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms
Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms

Zasvěcena boží službě

Její život se ubírá už odmalička netradičními stezkami. Narodí se do středostavovské rodiny a výchovu děvčátka si, na 16. století zcela unikátně, vezme na starost její otec Giuliano. Mezi negramotnými dívkami působí Benedetta jako z jiné planety:

V 5 letech cituje Bibli a odříkává litanie, v 6 zvládá základy latiny. Namísto hraček dostane vlastní sochu Panny Marie. Roku 1599 ji rodiče chtějí dát do kláštera.

Otec totiž při dramatickém porodu v modlitbách slíbí, že pokud jeho žena i dítě přežijí, zasvětí život potomka Bohu. V Pescii a jejím okolí jsou tou dobrou 3 kláštery, ale všechny beznadějně plné a navíc se platí vysoký vstupní poplatek.

Zato zde existuje komunita žen žijících asketickým životem a vychovávajícím dívky podobně, jako v klášteře. 9letá Benedetta se k nim brzy připojí. A ostatně, časem se společenstvo i místo ve skutečný klášter promění – i za jejího přispění.

Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0
Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0

Vize nebo ďábelské škádlení?

Benedetta klečí před sochou Panny Marie a modlí se. A socha z ničeho nic spadne! A podivnosti její život neopouštějí. Ve 23 letech se svěří matce představené, že mívá vize.

Sama je zmatená – neví,zda jde o boží poselství, ďábelské nutkání, které se jí snaží zmást, anebo duševní chorobu. Ostatní si všimnou, že během modliteb upadá do transu, rázně gestikuluje a vydává neartikulované zvuky.

„Raději se pokus ty vize potlačit,“ radí ji zpovědník Paolo Ricordati. A tak se dívka modlí, aby na ni raději Bůh seslal bolesti než extázi, přijde ji to jistější. Její přání bude vyslyšeno až moc. Od roku 1615 trpí.

Nikdo neví proč, pomoci jí nedokážou ani lékaři. O tři roky později se přidají i stigmata. Káže ostatním jeptiškám a ty se „očišťují“ za pomoci bičů. Navíc se jí zjeví Ježíš. Má jí sdělit, že se stane jeho nevěstou.

Stigmata jsou pravá!

Probošt Stefano Cecchi bude prvním, kdo bude zkoumat pravost abatyšiných stigmat. Dívá se na její ruce, nohy a bok, kde vidí zaschlou krev. Někdy stéká i po čele, jako upomínka Kristovy trnové koruny. Když místa opláchnou teplou vodou, začnou ronit rudé kapky.

Jev nepřestává, ani když je osuší ručníkem. Probošt navštíví Benedettu ještě 15krát a jen jednou uvidí místa zaschlá a částečně zhojená. K vyšetřování přizve další ctihodné svědky. Nakonec se usnesou, že jsou stigmata i vize pravé.

Vstane z mrtvých?

Na přelomu met 1620 a 1621 umírá Guiliano. Šokovaná Benedetta upadá do dlouhého transu. Zjeví se jí anděl a prorokuje jí blížící se smrt. „Až poté si uvědomí tvou skutečnou hodnotu,“ dodává ještě anděl.

25. března 1621, na den Zvěstování, nastane v klášteře mumraj. Abatyše je mrtvá! Jeptišky povolají Paola Ricordatiho. Co se stane pak, nikdo nechápe: Paolo přikáže Benedettě, ať se navrátí mezi živé. A ona procitá!

„Viděla jsem anděly, démony, otce, očistec i ráj,“ líčí. To se spolu s její sebestředností už stane trnem v oku nově jmenovaného papežského nuncia Alfonsa Giglioliho. Brzy dorazí nová inspekce.

Lesbická frotáž šokuje inspekci

Splenditello, Tesauriello Fiorito, Virtudioello a Radicello. Tak se mají jmenovat andělé, kteří Benadettu pravidelně navštěvují. Už ta jména znějí podezřele… Najevo navíc vyjdou šokující odhalení.

Kvůli Benedittiným bolestem je jí totiž na celu přidělena jeptiška Bartolomea. „Nejméně 3krát týdně čekala, až se její společnice svlékne a zavolala ji.

Hodila ji na postel, položila se na ni jako muž a líbala ji, třela se s ní, a silou ji držela i několik hodin,“ vyplývá ze záznamů vyšetřovatelů. Inspekce už vyšetřovala homosexualitu v mužských klášterech, heterosexuální milenecké poměry… ale lesbickou frotáž?

Zkušení muži jsou v úzkých. Benadetta tak navíc údajně koná v posedlosti Splenditellem, takže i mluví změněným, hrubším hlasem a nic si nepamatuje.

Všichni ji překračují

Noví vyšetřovatelé navíc najdou rozpory v Benedettiných vizích. Zbaví ji funkce abatyše. Co s ní je dál?

To se dozvídáme až ze zprávy ze 7. srpna 1661: „Benedetta Carliniová zemřela ve věku 71 let na horečku a kolikové bolesti… Zemřela v pokání poté, co strávila 35 let ve vězení.“ Co to značí v klášterní praxi?

Odsouzená žije v izolaci, smí jen na mši a po ní jíst na podlaze refektáře u dveří, aby ji mohli ostatní překročit. Jinak má dostávat jen vodu a chléb. Trhliny dostávají i stigmata.

Jedna jeptiška dodatečně přizná, že viděla Benedettu, jak si jehlicí obnovuje jednu krvácející ránu.

Foto: CC a Aerofilms
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h