Domů     Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
Abatyše Benedetta: Prosluje stigmaty a způsobí sexuální skandál
27.12.2023

Je mezi druhou a třetí hodinou ráno, když jí zrudne tvář a tělo se zkroutí. Před očima má vizi Ježíše přibitého na kříž. Z jeho ran vycházejí rudé paprsky a vpalují se jí do těla.

Ta bolest je hrozná, ale přesto cítí milost a spokojenost, jakou v životě ještě nepocítila.

Její jméno možná znáte – Benedetta Carliniová (1590–1661). Na filmových plátnech ve snímku jednoduše nazvaném Benedetta pod režisérskou taktovkou Paula Verhoevena (*1938) ji ztvárnila belgická herečka Virginie Efirová (*1977).

Pozoruhodná jeptiška a později abatyše z toskánské Pescie se tak stane asi druhou nejslavnější osobou se stigmaty – hned po italském mnichovi Františkovi z Assisi (1182–1226), který je označován za první doloženou osobu se stigmaty vůbec. Ale byly její krvácející rány skutečně božím záměrem, nebo si je způsobí sama?

Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms
Kontroverzní Benedetta se představí i filmovým divákům. Režie: Paul Verhoeven, v hlavní roli Virginie Efira. Foto: Aerofilms

Zasvěcena boží službě

Její život se ubírá už odmalička netradičními stezkami. Narodí se do středostavovské rodiny a výchovu děvčátka si, na 16. století zcela unikátně, vezme na starost její otec Giuliano. Mezi negramotnými dívkami působí Benedetta jako z jiné planety:

V 5 letech cituje Bibli a odříkává litanie, v 6 zvládá základy latiny. Namísto hraček dostane vlastní sochu Panny Marie. Roku 1599 ji rodiče chtějí dát do kláštera.

Otec totiž při dramatickém porodu v modlitbách slíbí, že pokud jeho žena i dítě přežijí, zasvětí život potomka Bohu. V Pescii a jejím okolí jsou tou dobrou 3 kláštery, ale všechny beznadějně plné a navíc se platí vysoký vstupní poplatek.

Zato zde existuje komunita žen žijících asketickým životem a vychovávajícím dívky podobně, jako v klášteře. 9letá Benedetta se k nim brzy připojí. A ostatně, časem se společenstvo i místo ve skutečný klášter promění – i za jejího přispění.

Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0
Malebné Vellano, odkud děvče pochází. Působí to jako zjevení, zejména kvůli nevídané povaze a vzdělání neobvyklému pro děvče. Foto: gian luca bucci / C BY 3.0

Vize nebo ďábelské škádlení?

Benedetta klečí před sochou Panny Marie a modlí se. A socha z ničeho nic spadne! A podivnosti její život neopouštějí. Ve 23 letech se svěří matce představené, že mívá vize.

Sama je zmatená – neví,zda jde o boží poselství, ďábelské nutkání, které se jí snaží zmást, anebo duševní chorobu. Ostatní si všimnou, že během modliteb upadá do transu, rázně gestikuluje a vydává neartikulované zvuky.

„Raději se pokus ty vize potlačit,“ radí ji zpovědník Paolo Ricordati. A tak se dívka modlí, aby na ni raději Bůh seslal bolesti než extázi, přijde ji to jistější. Její přání bude vyslyšeno až moc. Od roku 1615 trpí.

Nikdo neví proč, pomoci jí nedokážou ani lékaři. O tři roky později se přidají i stigmata. Káže ostatním jeptiškám a ty se „očišťují“ za pomoci bičů. Navíc se jí zjeví Ježíš. Má jí sdělit, že se stane jeho nevěstou.

Stigmata jsou pravá!

Probošt Stefano Cecchi bude prvním, kdo bude zkoumat pravost abatyšiných stigmat. Dívá se na její ruce, nohy a bok, kde vidí zaschlou krev. Někdy stéká i po čele, jako upomínka Kristovy trnové koruny. Když místa opláchnou teplou vodou, začnou ronit rudé kapky.

Jev nepřestává, ani když je osuší ručníkem. Probošt navštíví Benedettu ještě 15krát a jen jednou uvidí místa zaschlá a částečně zhojená. K vyšetřování přizve další ctihodné svědky. Nakonec se usnesou, že jsou stigmata i vize pravé.

Vstane z mrtvých?

Na přelomu met 1620 a 1621 umírá Guiliano. Šokovaná Benedetta upadá do dlouhého transu. Zjeví se jí anděl a prorokuje jí blížící se smrt. „Až poté si uvědomí tvou skutečnou hodnotu,“ dodává ještě anděl.

25. března 1621, na den Zvěstování, nastane v klášteře mumraj. Abatyše je mrtvá! Jeptišky povolají Paola Ricordatiho. Co se stane pak, nikdo nechápe: Paolo přikáže Benedettě, ať se navrátí mezi živé. A ona procitá!

„Viděla jsem anděly, démony, otce, očistec i ráj,“ líčí. To se spolu s její sebestředností už stane trnem v oku nově jmenovaného papežského nuncia Alfonsa Giglioliho. Brzy dorazí nová inspekce.

Lesbická frotáž šokuje inspekci

Splenditello, Tesauriello Fiorito, Virtudioello a Radicello. Tak se mají jmenovat andělé, kteří Benadettu pravidelně navštěvují. Už ta jména znějí podezřele… Najevo navíc vyjdou šokující odhalení.

Kvůli Benedittiným bolestem je jí totiž na celu přidělena jeptiška Bartolomea. „Nejméně 3krát týdně čekala, až se její společnice svlékne a zavolala ji.

Hodila ji na postel, položila se na ni jako muž a líbala ji, třela se s ní, a silou ji držela i několik hodin,“ vyplývá ze záznamů vyšetřovatelů. Inspekce už vyšetřovala homosexualitu v mužských klášterech, heterosexuální milenecké poměry… ale lesbickou frotáž?

Zkušení muži jsou v úzkých. Benadetta tak navíc údajně koná v posedlosti Splenditellem, takže i mluví změněným, hrubším hlasem a nic si nepamatuje.

Všichni ji překračují

Noví vyšetřovatelé navíc najdou rozpory v Benedettiných vizích. Zbaví ji funkce abatyše. Co s ní je dál?

To se dozvídáme až ze zprávy ze 7. srpna 1661: „Benedetta Carliniová zemřela ve věku 71 let na horečku a kolikové bolesti… Zemřela v pokání poté, co strávila 35 let ve vězení.“ Co to značí v klášterní praxi?

Odsouzená žije v izolaci, smí jen na mši a po ní jíst na podlaze refektáře u dveří, aby ji mohli ostatní překročit. Jinak má dostávat jen vodu a chléb. Trhliny dostávají i stigmata.

Jedna jeptiška dodatečně přizná, že viděla Benedettu, jak si jehlicí obnovuje jednu krvácející ránu.

Foto: CC a Aerofilms
Související články
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
reklama
věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz