Domů     Pavouci: Osminozí vládci zvířecí říše
Pavouci: Osminozí vládci zvířecí říše
13.10.2021

Tak blízko a přece tak daleko je jejich svět od toho našeho, lidského. Ve své velké malé říši vládnou tvrdou ruku, respektive nohou. Těch mají rovnou osm. Své „poddané“ chytají do pastí, pronásledují a otravují jedem.

Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Stačí ale překonat počáteční odpor a otevře se před vámi fascinující svět tvorů, obdařených občas až lidskou vychytralostí.

Pavouci jako vychytralí lovci

Nepočítáme-li Bagheera kiplingi, jediný druh, který si vystačí s rostlinnou stravou, jsou všichni pavouci predátoři a přírodou „zkonstruováni“ za jediným účelem – zabíjet. Nikoliv ovšem bezhlavě. Nejsou to totiž žádní hlupáci.

„Někteří mají inteligenci malých savců,“ upozorňuje Simon Pollard, zabývající se studiem těch nejnebezpečnějších pavouků na světě. Nejchytřejšími lovci jsou ti z čeledi skákavkovitých.

V arzenálu zbraní mají nejen dokonalý zrak, ale i mysl, schopnou pochopit, co vidí. Příroda je postupem času naučila pronásledovat, stopovat i přepadat oběti se lví mazaností.

Taková Skákavka pavoukožravá (Portia fimbriata) je dokonce mnohými považována za vůbec nejinteligentnějšího pavouka na světě. Svou oběť prostě přechytračí. Třeba tím, že se před ní začne vydávat za hmyz, snažící se vyprostit ze sítě.

Svou loveckou taktiku a strategii dokáže na míru přizpůsobit prostředí i kořisti. Když je například znevýhodněna velikostí, naplánuje útok ze zálohy. Když udělá chybu, je schopná se z ní poučit. „Je to nevídané. Má uvažující mysl v mozku velikosti zrnka soli,“ žasne Simon Pollard.

Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Foto: unsplash
Občas stačí jen vyslovit jejich jméno a řadě lidí přejede mráz po zádech. Ne, pavouci se skutečně netěší velké popularitě. Foto: unsplash

Pavouci jako zruční tkalci pavučin

Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Do té, kterou tkají pavouci z rodu Nephila, se kupříkladu mohou chytit i žáby a malí ptáci.

A vlákno, pod kterým je podepsaný madagaskarský křižák Caerostris darwini, patří rovnou k nejpevnějším výtvorům živé přírody. Je více než desetkrát pevnější než stejně velký kus kevlaru, používaný k výrobě neprůstřelných vest.

S materiály, vznikajícími ve snovacích žlázách uvnitř pavoučího zadečku, dokáží tito tvorové velmi efektivně pracovat. Staví z nich úkryty, kokony, ve kterých se vyvíjejí vajíčka, vlečná lana, velmi vhod jim pak samozřejmě přijdou při lovu.

Nejde ovšem jen o klasické pasti ve formě vertikálně zavěšených pavučin. Pavouci z čeledi vrhačovitých si například upletou jen malou, roztažitelnou síť, kterou drží ve svých předních nohách, aby ji mohli ve správný okamžik přehodit přes nic netušící oběť.

Pavouci jako zástupci obří populace

Ať se ocitnete na jakémkoliv kontinentu, vždycky vám budou dělat společnost. Klid od pavouků budeme mít pouze na Antarktidě. Do dnešních dnů je vědci zaznamenáno skoro 50 000 druhů.

Špatná zpráva pro arachnofoby – toto číslo rozhodně není konečné a bude ještě poměrně dost stoupat. Vždyť každoročně je popsáno dalších 200 druhů!

Podle nedávno zesnulého arachnologa Normana Platnicka (1951–2020) je dokonce neobjevených druhů stejný počet jako těch objevených. „Většina kolegů se mnou souhlasí, že jsme asi v polovině práce.

Jiní jsou skeptičtější a věří, že nám chybí popsat už jen 20 procent pavoučích druhů.“ V České republice žije na 850 druhů pavouků.

Pavouci jako jeduplní jedinci

Jed umějí ve speciálních žlázách, uložených při kořenech mohutných kusadel, vytvořit téměř všichni pavouci. Jen velmi málo druhů ale s jeho pomocí dokáže být člověku opravdu nebezpečných.

Patří mezi ně někteří sklípkani, černá vdova či pavouci rodů Loxosceles, Atrax či Phoneutria, schopní prokousnout lidskou kůži. Právě ten poslední má ve své stáji několik zajímavých exemplářů.

Palovčík brazilský (Phoneutria fera) má jeden z nejúčinnějších neurotoxických jedů na světě. Jeho pouhých 0,006 mg dokáže zabít myš.

Jeho kolega palovčík jedovatý (Phoneutria nigriventer) je zase svým kousnutím schopný člověku způsobit ztrátu svalové kontroly nebo paralýzu. Vedlejším účinkem u mužů je několikahodinová, velmi bolestivá erekce, která může vést až k impotenci.

Na druhou stranu se složení jedu díky tomu dostalo pod drobnohled vědců ve službách farmakologického průmyslu.

Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Foto: unsplash
Jestli je něco ukázkou dokonalé přírodní pasti, pak je to pavoučí síť. Foto: unsplash

Pavouci jako šikovní budovatelé

Pavoučí úkryt může mít nejrůznější podoby. Pavouci z čeledi sklípákovitých si například své nory nejenže pečlivě vystelou vláknem, ale ještě ho úmyslně nechají rozhozené kolem vstupu. Slouží jim k detekci přítomnosti kořisti.

Úplně jinak na to jde vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica). Jelikož nemá pevnou půdu pod nohama, protože jako jediný pavoukovec žije výhradně pod vodou, staví si mezi rybami svoje soukromé vzdušné zámky ve vodním rostlinstvu.

A to tak, že do plachetkovité sítě nažene bublinu vzduchu, která tlakem vytvoří zvon. V něm se ukrývá, kopuluje, klade vajíčka i konzumuje potravu.

A když vzduch dojde, vyplave k hladině pro další bublinu, která mu při kontaktu zadečku se vzduchem ulpí na chloupcích. Okolo zvonu jsou pak signální vlákna, která informují vodoucha o pohybu kořisti v okolí.

Pavouci jak ústřední postavy mýtů

Kolem pavouků koleje řada nesmyslů či polopravd. Jeden z nejčastějších mýtů je řadí mezi hmyz. Ten sice pavouci rádi loví, na rozdíl od něj ale spadají do podkmene klepítkatců a oproti šesti hmyzím nohám jsou ještě o dvě bohatší.

Na pravdě se nezakládá ani informace, že člověk při spánku nevědomky spolkne zhruba osm pavouků ročně. Pavouka jako obecně velmi plachého tvora od podobných výletů odradí už jen dýchání, chrápání či tlukot našeho srdce.

Šance, že by se nám dostal v noci do úst, je tak téměř nulová. A nepřesná je i tradovaná poučka, že člověk není od pavouka nikdy vzdálen více než 3 metry.

Platit může při pikniku v parku, pokud jste ale v letadle, uprostřed parkoviště či na vrcholu mrakodrapu, může se nejbližší pavoukovec nacházet na desítky i stovky metrů/kilometrů daleko.

Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů. Foto: pxfuel
Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů. Foto: pxfuel

Pavouci jako podivuhodní tvorové

Pavoučí svět není nikdy radno podceňovat. Najdeme v něm spoustu velkých výkonů, podivuhodných a obdivuhodných tvorů.

Věděli jste například, že nejmenší pavouk na světě, Patu marplesi (délka 0,46 mm), je tak malý, že by se jich 10 vešlo na špičku tužky? Nebo, že někteří pavoučí samečkové dávají samičkám jako dárky mrtvé mouchy?

A určitě netušíte, že už starověcí lékaři používali pavučiny k zastavování krvácení, což se dařilo díky v něm obsaženému vitamínu K. Co nabídnout mají pavouci, i když přijde řeč na jídlo. Že se živí převážně hmyzem? To je pravda.

Dokonce ho sní více než ptáci a netopýři dohromady. Některé druhy ale dávají přednost masitějším pochoutkám.

Takový sklípkan největší (Theraphosa blondi), považovaný za největšího pavouka na světě (v rozpětí nohou měří až 28 cm), má na jídelníčku žáby, ještěrky, myši a dokonce i malé hady a ptáky.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz