Když v průběhu 70. let opanoval světové televizní obrazovky mladý izraelský iluzionista Uri Geller, pohlíželi na něj mnozí jako na šikovného podvodníka. Nebyl ale přece jen něčím víc?
Sám Uri Geller (*1946) má pro své výjimečné schopnosti jednoduché vysvětlení. Když mu byly tři roky, zjevilo se nad ním tajemné světlo, ztratil vědomí, a když se probral, začal na sobě pozorovat proměnu.
„Tyto síly jsou ukryty v každém z nás, ale někteří je mají vyvinuté víc než druzí,“ krčí rameny.
Jak dokázal zničit tu lžičku?
Projdeme-li si výčet jeho neuvěřitelných výkonů, nejspíš s teorií o šikovných kouzelnických tricích nevystačíme.
Uri Geller pouhým pohledem ohýbá kovové lžičky nebo klíče, čte dopisy v zalepené obálce, postrkuje silou vůle ručičky na hodinách a jednou dokonce zastaví motor lodi, na které se plaví po Středozemním moři.
Jeho působení podrobují zkoumání vědecké kapacity a docházejí přitom k zajímavým zjištěním. „Uprostřed přetočené části kovové lžičky jsme zaznamenali oblast, na jejíž hranici a v jejíž blízkostí došlo ke změně koncentrace prvků slitiny.
Poblíž jsme také nalezli množství specifických mikroskopických trhlin,“ popisují například výsledek zkoumání ohnuté lžičky pomocí rentgenové analýzy.
Upálit ho, nebo ho obdivovat?
Do dějin psychokineze vstupuje také experiment, při němž Geller dostává za úkol vrátit čas. Sevře v ruce naklíčený fazol, a když po půlminutě dlaň otevře, všechny známky klíčení jsou pryč.
„Síly tohoto muže jsou jevem, který teoretická fyzika dosud nemůže vysvětlit,“ hodnotí Gellera doktor Friebert Karger z německého Ústavu Maxe Plancka.
„Před sto lety bychom Uriho Gellera upálili na hranici, dnes ho ukazujeme v televizních show,“ komentuje jeho představení známý americký psycholog James Fadiman z prestižní Stanfordovy univerzity. Sám Geller o svých schopnostech důsledně mlží.
V roce 2007 dokonce neváhá prohlásit: „Už nebudu říkat, že mám nadpřirozené schopnosti. Jsem bavič. Chci jen udělat dobrou show.“