Supermoderní věž se zlatým půlměsícem na vrcholu má obří ciferník, který šestkrát překonává londýnský Big Ben. A také své vlastní muzeum, téměř stovku výtahů a plánovalo se dokonce vybudování leteckého dispečinku!
Saudskoarabská Mekka je centrem islámského světa. A také držitelkou mnoha rekordů, z nichž nejnovější si na své konto připisuje takzvaná Hodinová věž nedaleko známé Velké mešity.
Mekka plná superlativů
Velká mešita je nejenom největší církevní stavbou svého druhu na světě, ale sejde se tady během pouti tolik věřících, že se každoročně považuje za největší shromáždění lidí na světě.
A podle britského listu The Telegraph se jedná také o nejdražší stavbu na naší planetě, která odhadem spolkla 100 miliard dolarů.
Na stejném seznamu nejdražších budov světa je další stavba v Mekce a sice Abradž Al-Bajt, komplex sedmi hotelů v podobě věží, vzdálený jen malý kousek od této mešity, který je vládním projektem na podporu pohodlí poutníků.
Spolu s centrální Hodinovou věží je druhou nejdražší budovou světa s náklady na výstavbu ve výši 15 miliard dolarů. Samotná věž je s výškou 601 metrů také třetí nejvyšší budovou a pátou nejvyšší volně stojící strukturou.
Největší hodiny na světě
Patří jí i světové prvenství, co se týká věžních hodin. Mají totiž největší ciferník na světě s úctyhodným průměrem 43 metrů. Na věži se nacházejí celkem 4, na každé straně jeden. Minutová ručička měří 23 metrů a hodinová 17 metrů.
Ciferníky jsou viditelné a čitelné až ze vzdálenosti 25 kilometrů! V noci ciferníky a nápis „Ve jménu Alláha“ osvětluje 2 miliony LED světel a dalších 21 000 žároviček bliká pětkrát denně, aby upozornily muslimy, že je čas k pravidelným modlitbám.
Muzeum ve věži
Za ciferníky hodin se ukrývá zajímavá expozice. Zabírá čtyři patra a každé z nich představuje jedinečné téma. V prvním patře je průřez budováním celé věže, od fáze návrhu až do finální podoby.
Mimochodem, výstavba probíhala mezi lety 2004 a 2012. Druhé patro ukazuje způsoby měření času, používané od starověku. Třetí patro vysvětluje, jak byly v minulosti Slunce a Měsíc využívány k organizaci života a veškerých činností.
Čtvrté patro zobrazuje detailní informace, týkající se vesmíru a planet sluneční soustavy.
Vyhlídka pod oblaky
Nejvyšší část hodin má výšku 128 metrů s 23metrovým zlatým půlměsícem nahoře, který má dvě obytná a několik servisních podlaží.
Přímo pod ním, ve výšce 558 metrů, se nachází soukromá vyhlídková plošina a o něco níže, přesněji ve výšce 475 a 393 metrů, si mohou Mekku z výšky prohlédnout i běžní návštěvníci.
Tato část věže má osmipodlažní skleněnou základnu, kde je vědecké centrum a astronomická observatoř a také celé jedno modlitební patro.
V nejvyšším patře základny bylo plánováno zřízení centra letového provozu nad Mekkou, avšak zatím je vše odloženo z technických důvodů a budoucí využití prostoru je zatím ve hvězdách.
Luxusní bydlení i nakupování
Hodinová věž nabízí i komfort pětihvězdičkového hotelu, soukromých apartmánů a luxusního pětipatrového nákupního centra. Celkově má 120 pater s podlahovou plochou 310 638 m2, kterou obsluhuje 96 výtahů.
Celá stavba se uskutečnila v režii největší stavební firmy na Arabském poloostrově, patřící rodině bin Ládinů, ze které pocházel také proslulý terorista Usáma bin Ládin (1957-2011).
V ostatních věžích komplexu jsou také především hotely, byty a luxusní nákupní centra.