Ve stavebnictví se v budoucnu můžeme setkat s novým pracovníkem. Robot HRP-5P je totiž schopen samostatné práce! Japonci se opět předvedli, co svedou na poli technologie.
Japonští výzkumníci z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) vytvořili robota, jehož využití by se dalo uplatnit zejména v oboru stavebnictví, kde bývá práce riziková a hrozí mnoho vážných úrazů.
Podnětem k vytvoření robota bylo to, že zatímco jinde ve světě populace roste a je více pracovníků než pracovních míst, Japonsko řeší opačný problém.
Kvůli stárnutí populace a malému počtu svých potomků se obávají, že budou v budoucnu postrádat dělníky na stavbě. Proto se snaží vytvořit roboty, kteří by lidskou sílu mohli nahradit.
Zastanou práci člověka
Prototyp humanoidního robota je schopen samostatně sestavit sádrokarton o rozměrech 1820×910×10 mm, který váží 11 kg. Dokáže zvednout sádrokartonovou desku do obou rukou a přesunout ji na dané místo, kde ji následně připevní do správné pozice.
Stejně tak dokáže robot manipulovat i s překližkovou deskou o rozměrech 1800×900×12 mm vážící 13 kilogramů. Díky speciálním značkám na nástrojích potřebných k dané práci je robot schopen tyto nástroje používat souběžně s přidržováním desky a jejím přiděláním.
Jeho pohyby jsou však hodně pomalé, protože přístroj musí vše důkladně zvážit, aby dosáhl přesných výsledků, přesto se jedná o významný krok o automatizaci práce ve stavebnictví.
Rotace, s níž předčí člověka
Šikovný robotický pomocník měří 182 cm a váží 101 kg. Tvůrci robota nebyli při jeho výrobě limitovaní vlastnostmi lidského těla, a tak si mohli vyhrát při modifikacích jeho tělesné konstrukce.
Robot má zesílený rozsah některých kloubů a svým tělem dokáže otočit až o 300°. Jiným příkladem většího rozsahu jsou např. kyčelní klouby, snimiž může člověk otáčet v rozsahu 140°, zatímco robot s nimi může otočit o neuvěřitelných 202°.
Trefí díky 3D mapě
Dovednosti robota jsou způsobeny kombinací senzorů a speciálního softwaru. Na vytvoření umělé inteligence robota posloužily konvoluční neuronové sítě, které se trénovaly na databázi snímků objektů při dobrém a špatném světle.
Robot se k položeným deskám dostane díky 3D mapě svého okolí, kterou si vytvoří, aby ho navedla.
Prototyp je pouze začátek větších plánů
Pokládání sádrokartonových desek je podle vývojářů pouze začátek. Výzkumníci v budoucnu chtějí robota zdokonalit na takovou úroveň, aby byl schopen v kratší době vykonávat náročnější úkony.
Z vývojového prototypu mají v plánu vytvořit robota, který by mohl pracovat na mnohem větších projektech, jakými jsou např. montáže domů, letadel nebo lodí.